Başlangıç Seviyesi DSLR Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi

Ankara antika pazarında Nikon D5200'ü 18-55 kit lens ve 50-200 lensle birlikte 1800tl ye görmüştüm. Bence bu fiyata bulabilirsen gayet mantıklı olur.

Komik geldiği için mi 1 ay düşündünüz? Kullanmadığım malı neden önereyim acaba? Canon tarafında çok fazla tecrübem olduğu için Canon önerdim. Hiç Nikon veya diğer markaları kullanma fırsatım olmadı. Neden bilmediğim cihazı önereyim ki? Varsa tecrübeniz, sizin önerilerinizi de bekliyoruz. Yazdığınız tek şey bu:

Ayrıca fotoğrafçı ne yapacağını bilmiyorsa, isterse en iyi makineyi kullansın. Olay sadece deklanşöre basmak veya cihazın sağladığı özelliklerden ibaret değil.

Bu bütçeye alabileceği orta hâlli bir makine ile, iyi sayılabilecek lenslerden birini önermişim. Bu bütçeye alınabilecek kombinasyonları bekliyoruz sizden.

Ben 550D kullandım uzun bir süre, daha sonra 70D'ye geçtim ve aman aman bir fark olmadı, ekstra özellikler dışında (o ekstra özellikleri kullanmıyorum bile). Ki, nereden baksanız, ikinci el olarak 2 bin lira fark var bu iki makine arasında.
Hayır neden 1 ay düşüneyim? Sürekli girmiyorum Sosyal'e. Sizin için her gün gireyim isterseniz. Kullanmayacağınız özellikleri olan makineye 2000 lira fazladan vermeniz benim sorumluluğum mu? Ben pahalı makinenin daha iyi fotoğrafı çekeceğini mi iddia ediyorum. Zaten öyle bir durum olsaydı herkes mecbur tam kare sensör kullanmak zorunda kalırdı. Ortada bir para varsa satın almadan önce mevcut parayla alınabilecek en iyisini önermemiz gerek miyor mu? 650Dsi olan adam gidip 800D almaz ama yeni makine alacak adam pekala 800D alabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı