Başlığı okuyup cevap yazan kullanıcılar

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Forumda bazı kullanıcılar başlığı okuyup konu içeriğini anlamadan yorum yapıyor. İki örnek göstereyim;
  1. Başlık -> GTA oyunları neden Steam'de satılmıyor?
    İçerik -> GTA 2 neden Steam'de satılmıyor?
    Yorum Yapan Kullanıcı -> GTA Trilogy kaldırıldı.

2. Başlık -> Oyun nasıl optimize edilir?
    İçerik -> Bir oyun oynuyorum. Optimize etmek istiyorum. Bu oyuna nasıl mod programlamalıyım?
    Yorum Yapan Kullanıcı -> Eğer Unity ile oyun geliştiriyorsan bazı grafik ayarları ile optimizasyon yapabilirsin.

Sanırım demek istediğimi anladınız. Başlık ile alakalı ama konu içeriği ile alakasız cevaplar veriliyor. Bu konuda eleştirimi dile getirmek istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu ile alakasız mesaj attıklarını söylemek ya da raporlamak lazım.

Konu başlığını iyi belirleyemeyen üyeler de var, onları da es geçmemek lazım. GTA 2 neden Steam'de satılmıyor diye soracaksan GTA oyunları diye başlık koymayacaksın.

Benim bu. Basligi okuyup yorum yazarim genelde, icerikle ugrasmam ozellikle 2+ sayfalik bir konu ise.

Eger baslik bir soru cumlesiyse ve soruya cevap icin detaya ihtiyacim yoksa neden okuyayim?

Baslik -> "GTA oyunları neden Steam'de satılmıyor?"
1. mesaj -> "GTA 2 neden Steam'de satılmıyor?"

ise, konunun onaylanmamasi ya da basligin degismesi gerekiyor. Spesifik olarak GTA2'yi soruyorsan baslikta neden GTA diye genelliyorsun?

Konu ile alakasız mesaj attıklarını söylemek ya da raporlamak lazım.

Konu başlığını iyi belirleyemeyen üyeler de var, onları da es geçmemek lazım. GTA 2 neden Steam'de satılmıyor diye soracaksan GTA oyunları diye başlık koymayacaksın.
Bu doğru değil ama içerikle alakalı başlık koymak da konuyu açan kişinin görevidir.
Benim bu. Basligi okuyup yorum yazarim genelde, icerikle ugrasmam ozellikle 2+ sayfalik bir konu ise.

Eger baslik bir soru cumlesiyse ve soruya cevap icin detaya ihtiyacim yoksa neden okuyayim?

Baslik -> "GTA oyunları neden Steam'de satılmıyor?"
1. mesaj -> "GTA 2 neden Steam'de satılmıyor?"

ise, konunun onaylanmamasi ya da basligin degismesi gerekiyor. Spesifik olarak GTA2'yi soruyorsan baslikta neden GTA diye genelliyorsun?
GTA oyunları ile ilgili başlık genel bir başlık olmalı. Çünkü yalnızca GTA 2 yok, onu örnek için yazdım. Ayrıca GTA Trilogy ile ilgili de değil. Başlıkta içerikte geçen her bir GTA oyununu tek tek yazmak saçma olur. Eğer cevap verecekseniz başlık ile birlikte içeriği okumak zorundasınız yoksa hatalı yazma ihtimaliniz oluyor.

Konu birden fazla GTA oyunu ise içerikte GTA 2 yazmasını mantıklı bulmuyorum, başlık ve içerik tutarlı olmalı. Ben de konu sahibinin ilk mesajının okunması gerektiğini düşünüyorum bu arada.

Eğer cevap verecekseniz başlık ile birlikte içeriği okumak zorundasınız yoksa hatalı yazma ihtimaliniz oluyor.
Cevap verenin zorunluluklari olacaksa, konuyu acanin da olmali; o zorunluluk da su -> duzgun baslik acabilmek.

Bazi sorular dogasi geregi uzun uzun aciklanmali. Bu konuda katiliyorum, ilk mesaji okumak gerekir.

Ama GTA2 yi kastederken basligi sadece GTA diye genelliyorsan henuz soru sorma becerilerin gelismemis demektir. ( Bunun ornek oldugunun farkindayim, ayni ornek uzerinden gidiyorum )

Beni aksine ikna edecek bir sey yok hala konuda, eger konu basligindaki soru yeterince acik ise mesaj okunmak zorunda degil.

Cevap verenin zorunluluklari olacaksa, konuyu acanin da olmali; o zorunluluk da su -> duzgun baslik acabilmek.

Bazi sorular dogasi geregi uzun uzun aciklanmali. Bu konuda katiliyorum, ilk mesaji okumak gerekir.

Ama GTA2 yi kastederken basligi sadece GTA diye genelliyorsan henuz sora sorma becerilerin gelismemis demektir. ( Bunun ornek oldugunun farkindayim, ayni ornek uzerinden gidiyorum )

Beni aksine ikna edecek bir sey yok hala konuda, eger konu basligindaki soru yeterince acik ise mesaj okunmak zorunda degil.
GTA diye genellemek kısmen doğru. Çünkü konuda GTA, GTA 2 ve GTA IV ile ilgili bir detay yer alıyor. Her birini yazsam başlık uzun olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı