Başörtüsü takmamak yasal güvenceye alınmalı mı?

Sizce?

• Evet

Oy: 54 73,0%
  • Hayır

Oy: 20 27,0%

• Oy verenlerin toplamı
    74
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilmiyorum neyin kafasını yaşıyorsunuz ama ilk yorumda gayet karşıt bir örneğini verdim. Dediğiniz şeyin zıddını yaşayan çocuklarda var. Ana babası Atatürk'ü seviyor diye yada Müslüman değil diye, inançlı yaşamak isteyen çocuğuna baskı yapan ailelerde var. Dünya sizin dar çevrenizden ibaret değil.
Tamam biz onlara bir şey demedik. Onların da hakkı korunsun gerekirse.

Bu yasa gelsin. Sen o zaman görürsün kimin çevresi darmış.

Orta Doğu hariç Dünyanın geri kalanı bilimle, uzayla uğraşıyor ve kalkınıyorken bizim derdimiz başörtüsü olmuş. Şu konuya mesaj yazmaya bile utanıyorum ya. 2023 Yılında konuştuğumuz konuya bak. Orta Doğu'da sıradan bir gün sanırım

Çocuklara 3. sınıfta başörtüsü taktırıyorlar ya. Bırakın da büyüyüp kendileri karar versin. Nasıl yaşanan bir olay yok?

Ben zorunlu demedim. Aileler tarafından zorlanan insanlar var.

Aile zorlaması ile alakalı şeylere yasa istemeniz saçma. O aile içi mesele. Sadece din olarak değil farklı yönlerdende bakın o zaman. Mesela ailesi kemalist/laik olup, kendisi gizlice namaz kılan çocuklarda biliyorum ben. Onlara ne yapalım? Ya da ailesi istemediği halde başını örttüğü için, evinde psikolojik baskı gören kızlar?
Her şey için yasa çıkacaksa, ohoo işimiz var.

Çok haklısın bildikleri tek şey küçük yaşta zorla baş örtüyolar demeleri öyle insanlarda var ama gördükleri tüm örtülü çocuklara diyorlar gerçekten kapanmak isteyen çocuklarda var

Bilmiyorum neyin kafasını yaşıyorsunuz ama ilk yorumda gayet karşıt bir örneğini verdim. Dediğiniz şeyin zıddını yaşayan çocuklarda var. Ana babası Atatürk'ü seviyor diye yada Müslüman değil diye, inançlı yaşamak isteyen çocuğuna baskı yapan ailelerde var. Dünya sizin dar çevrenizden ibaret değil.

Ya kafan çalışmıyor ya da trollsün. İnançlı yaşamak isteyen çocuğa engel olan aileler de yargılanmalı zaten. Ben bunlar bitsin diyorum. Aile içidir karışılmaz diyen sensin.

Tamam biz onlara bir şey demedik. Onların da hakkı korunsun gerekirse.

Bu yasa gelsin. Sen o zaman görürsün kimin çevresi darmış.
Tamam, geliyorsa gelsin zaten, benim sıkıntım yok 🙂 Ama bana şu ana kadar 1 tane bile örnek veremezsin, şu devlet dairesinde, şu üniversitede başörtüsü takmadığı için hakarete uğrayan yada oraya alınmayan. Ama ben sana yüzlerce örnek atarım, sırf başörtülü olduğu için hakaret küfür edilen ve hakkı gaspedilen genç kızları.
Samimiyseniz, önce hakkı yenmiş insanların yanında durun, kendinize pay çıkarmaya çalışmayın yalandan. Boş algı yapıyorsunuz.

Ortadoğu hariç Dünyanın geri kalanı bilimle, uzayla uğraşıyor ve kalkınıyorken bizim derdimiz başörtüsü olmuş. Şu konuya mesaj yazmaya bile utanıyorum ya. 2023 Yılında konuştuğumuz konuya bak. Ortadoğu'da sıradan bir gün sanırım.
Ulkemizde akilli olanlar bu siyaset sacmaligini birakip ugrasiyor. Bilen bilir gecenlerde bir tane jet ucurdular bizimkiler. 2 sene once "sub-orbital" roket gonderdiler. Derdi siyaset yapmaya calisan gerek iktidar gerek muhalefet taraftari oldugu yerde kalacak zaten.

Tamam, geliyorsa gelsin zaten, benim sıkıntım yok 🙂 Ama bana şu ana kadar 1 tane bile örnek veremezsin, şu devlet dairesinde, şu üniversitede başörtüsü takmadığı için hakarete uğrayan yada oraya alınmayan. Ama ben sana yüzlerce örnek atarım, sırf başörtülü olduğu için hakaret küfür edilen ve hakkı gaspedilen genç kızları.
Samimiyseniz, önce hakkı yenmiş insanların yanında durun, kendinize pay çıkarmaya çalışmayın yalandan. Boş algı yapıyorsunuz.
Samimi olmayan sizsiniz bence. Ben onlara güvence çıkıyorsa bunlara da çıksın diyorum. Benim yaklaşık 20 tane arkadaşım var sonradan açılan. Hiçbiri kendi isteği ile takmıyordu, üniversiteye gidince takmamaya başladı.

İnsanlar bazı şeyleri ifade edemiyor diye yaşanmıyor sanmanız üzücü. Bu konuda sizinle daha fazla tartışmayacağım, anlamamak konusunda ısrarcısınız çünkü.

Çok haklısın bildikleri tek şey küçük yaşta zorla baş örtüyolar demeleri öyle insanlarda var ama gördükleri tüm örtülü çocuklara diyorlar gerçekten kapanmak isteyen çocuklarda var
Aynen, bunlar dünyayı kendi evleri ve çevresinden ibaret zannediyor. Kaldı ki, doğal olarak her ana baba, neyi doğru görüp inanıyorsa, çocuğunada ilk onu aşılar. Zıttıda aynısını yapıyor çünkü.
Hiç bir Kemalist ana baba, "yaa oğlum/kızım ben şuan sana hiç bişey demiyorum, ilerde sen kendin karar verirsin Atatürk'ü sevip sevmemeye" demez mesela. Direkt hakaret sayar.

Samimi olmayan sizsiniz bence. Ben onlara güvence çıkıyorsa bunlara da çıksın diyorum. Benim yaklaşık 20 tane arkadaşım var sonradan açılan. Hiçbiri kendi isteği ile takmıyordu, üniversiteye gidince takmamaya başladı.

İnsanlar bazı şeyleri ifade edemiyor diye yaşanmıyor sanmanız üzücü. Bu konuda sizinle daha fazla tartışmayacağım, anlamamak konusunda ısrarcısınız çünkü.
Ee ne yapalım senin arkadaşların açıldı diye? Benim tanıdığım bazı kişilerde açıldı, olabilir. Herkesin kendi tercihi bir yerden sonra. Birileri zorla kapanıyor açılıyor diye niye dinini yaşamak isteyen ailelerin hepsini zan altında bırakıyorsunuz ki? Ben neyi doğru ve hak görüp yaşıyorsam, çocuğuma onu aşılarım. Herkeste böyle yapar, kabul etsede etmesede.

Hocam diğer dinler 11 ve 12. sınıf kitaplarında var herhalde. Ben öyle biliyorum.
Dediklerinizde haklısınız. İslam'da hoşgörü var.
Zorlamak iyi değil. Zaten insan soğuyor o zaman.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dinde zorlama var arkadaş. Müslüman olmayana zorlama yok. Yani zorla müslüman yapılamazsın!

Birileri zorla kapanıyor açılıyor diye niye dinini yaşamak isteyen ailelerin hepsini zan altında bırakıyorsunuz ki? Ben neyi doğru ve hak görüp yaşıyorsam, çocuğuma onu aşılarım. Herkeste böyle yapar, kabul etse de etmese de.
Mesela ailesi Kemalist/laik olup, kendisi gizlice namaz kılan çocuklarda biliyorum ben. Onlara ne yapalım?
Bu dediğinizle yaptığınız arasında hiçbir fark yok. Laiklik de dinsizlik demek değildir. Önce kelimenin anlamını düzgün öğrenin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı