Çözüldü Bat dosyası içine reset komutu ekleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TestamenT50

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte GA-G31M-ES2L v2, Intel Core 2 Quad Q9550 3400 MHz (8.5 x 400), 4GB (2X2) 800 MHz DDR2, MSI R7 240 2Gb 128 bit, Realtek ALC883, 240GB SSD, Windows 10 Pro x64
Merhaba. Dns ve internet önbelleğini temizlemek için kullandığım CMD komutlarını daha pratik hale getirmek için;

Kod:
netsh int ip reset resetlog.txt
ipconfig/flushdns
netsh winsock reset

pause

Komutları ile bir .bat dosyası oluşturdum. Bu komutlar çalıştıktan sonra, CMD ekranında, bilgisayarın yeniden başlatıldığında ayarların aktif olacağı yazıyor. Bu yüzden ben bu satırların sonuna PC reset komutu eklemek istiyorum ve bunu yaparkende kullanıcıya ''Bilgisayarınız yeniden başlatılsın mı?'' gibi bir soru sorup kullanıcının Y-N gibi bir komutla bilgisayarı yeniden başlatmasını veya daha sonra yeniden başlatmak işin CMD ekranından çıkmasını mümkün kılmak istiyorum. Komutlar üzerinde çok fazla bilgi sahibi olmadığım için size sormak istedim. Bu satırların sonuna ekleyeceğim komut ne olmalı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

NOT: Konuyu nereye açacağımı bilmediğim için buraya açmayı tercih ettim, anlayışınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Telefonda olduğumdan deneyemiyorum ve yanlış yazmış olabilirim. Aşağıdaki kodu dener misin?

Bash:
ipconfig/flushdns
netsh winsock reset
echo "Temizlendi."

:choice
set /P c=bilgisayar yeniden başlatılsın mı[E/H]?
if /I "%c%" EQU "E" goto :yes
if /I "%c%" EQU "H" goto :no
goto :choice

:yes

echo "yeniden başlatılıyor..."
shutdown /r
pause
exit

:no

echo "yeniden başlatılmayacak."
pause
Telefonda olduğumdan deneyemiyorum ve yanlış yazmış olabilirim. Aşağıdaki kodu dener misin?

Bash:
ipconfig/flushdns
netsh winsock reset
echo "Temizlendi."

:choice
set /P c=bilgisayar yeniden başlatılsın mı[E/H]?
if /I "%c%" EQU "E" goto :yes
if /I "%c%" EQU "H" goto :no
goto :choice

:yes

echo "yeniden başlatılıyor..."
shutdown /r
pause
exit

:no

echo "yeniden başlatılmayacak."
pause

Çözüm
Eline sağlık hocam telefondan yazdığına göre baya uğraşmışın komutlar sorunsuz çalışıyor. Sadece echo komutlarında türkçe karekterler olduğu için düzgün görünmüyor sorun değil ama onları kendim düzeltirim çok teşekkürler.

Eline sağlık hocam telefondan yazdığına göre bayağı uğraşmışın komutlar sorunsuz çalışıyor. Sadece echo komutlarında Türkçe karekterler olduğu için düzgün görünmüyor sorun değil ama onları kendim düzeltirim çok teşekkürler.

Rica ederim, yazılım hakkında takıldığınız bir yer olursa beni etiketleyebilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum.

Geri
Yukarı