BAT dosyası ile CMD yönetici olarak 120 dakikada bir nasıl çalıştırılır?

astronautinocean

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar şimdi benim bir BAT dosyam var. Ben bu BAT dosyasını kullanarak CMD'yi yönetici olarak çalıştırmak istiyorum. Ve bunu programın otomatik olarak 120 dakikada bir yapmasını istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Ve bu dosya CMD'ye şu kodları yazacak:
slmgr /cpky
slmgr /upk

@Eray T hocam siz yardımcı olabilirsiniz diye düşündüm bu konularda bilgilisiniz.

Son düzenleme:
"Schtasks" komutuyla istediğiniz .BAT dosyasını çalıştırabilirsin. Misal örnek bir kod ile anlatmak istersek:
SchTasks /Create /SC DAILY /TN “My Task” /TR “C:RunMe.bat” /ST 09:00
Kod içeriği şöyle açıklarsak:
  • SchTasks /Create: Yeni görev zamanlayıcısı oluşturmak için.
  • /SC: Zamanlama komutudur. DAILY (Günlük), MONTH (Aylık) veya HOURLY (Saatlik) olarak ayarlayabiliriz.
  • /TN: Görev adını belirtir. Örneğin "My Task" olarak adlandırabilirsin.
  • /TR: Zamanlanan saatte çalıştırılacak programın yolunu ve dosya adını belirtir. Örnek: "C:\SeninOlusturdugunCMDicerenBatDosyasi.bat"
  • /ST: Başlangıç saati. (24 saat formatı ile olacak.)
  • /RI: İşte senin isteğini karşılayacak bir komut. Yineleme aralığını dakika olarak belirtir. Fakat bahsedilen zamanlama türlerinde (/SC komutundaki parametreler: MINUTE, HOURLY vs.) uygulanmıyor.
Daha fazlası ve detaylı bilgiler için mutlaka şu siteye göz atıver. (Türkçe):

Örnek kaynaklar (İngilizce):
  1. How to Create, Modify and Delete Scheduled Tasks from the Command Line
  2. how to schedule a task for every 5 minutes in windows command prompt?
Schtasks ne ola ki dersen; adı üstünde "Görev Zamanlayıcı". Önceden tanımlanmış zamanlarda veya belirli zaman aralıklarından sonra bilgisayar programlarının veya komut dosyalarının başlatılmasını zamanlama yeteneği sağlayan bir komut veya işlevdir diyelim.
Kaynak (Yine İngilizce):
Önemli Not: Okuyucular ve moderatörler için çok önemli ricam; Kural 58 diye tutturup mesajımı raporlayıp ceza vermeye kalkışmayın. Mümkün olduğunda açık ve anlaşılır bir dilde yazmaya çalıştım. Çünkü bu konu ile ilgili doğru düzgün Türkçe kaynağı bulunmamaktadır.

"Schtasks" komutuyla istediğiniz .BAT dosyasını çalıştırabilirsin. Misal örnek bir kod ile anlatmak istersek:

Kod içeriği şöyle açıklarsak:
  • schtasks /create: Yeni görev zamanlayıcısı oluşturmak için.
  • /sc: Zamanlama komutudur. Daıly (günlük), month (aylık) veya hourly (saatlik) olarak ayarlayabiliriz.
  • /tn: görev adını belirtir. Örneğin "my task" olarak adlandırabilirsin.
  • /tr: zamanlanan saatte çalıştırılacak programın yolunu ve dosya adını belirtir. Örnek: "C:\SeninOlusturdugunCMDicerenBatDosyasi.bat"
  • /st: başlangıç saati. (24 saat formatı ile olacak.)
  • /rı: işte senin isteğini karşılayacak bir komut. Yineleme aralığını dakika olarak belirtir. Fakat bahsedilen zamanlama türlerinde (/sc komutundaki parametreler: Mınute, hourly vs.) Uygulanmıyor.
Daha fazlası ve detaylı bilgiler için mutlaka şu siteye göz atıver. (Türkçe):

Örnek kaynaklar (İngilizce):
  1. How to Create, Modify and Delete Scheduled Tasks from the Command Line
  2. how to schedule a task for every 5 minutes in windows command prompt?
Schtasks ne ola ki dersen; adı üstünde "görev zamanlayıcı". Önceden tanımlanmış zamanlarda veya belirli zaman aralıklarından sonra bilgisayar programlarının veya komut dosyalarının başlatılmasını zamanlama yeteneği sağlayan bir komut veya işlevdir diyelim.
Kaynak (yine İngilizce):
önemli not: okuyucular ve moderatörler için çok önemli ricam; kural 58 diye tutturup mesajımı raporlayıp ceza vermeye kalkışmayın. Mümkün olduğunda açık ve anlaşılır bir dilde yazmaya çalıştım. Çünkü bu konu ile ilgili doğru düzgün Türkçe kaynağı bulunmamaktadır.

Hocam rl için rl 120 yazmam yeterli değil mi?

Mesajını düzenlemeden önce yazdığınızı gördüm. Adım adım gidelim; şu an sizin istediğiniz şey, .BAT uzantılı dosyanızı çalıştırdığınızda CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp 2 komutu çalıştıracak. Doğru mudur? Şimdi elinizdeki .BAT dosyasının içerisinde şu kod ile benzer yazılı mı?
[CODE lang="bash" title="Batch"]@echo off
slmgr /cpky
slmgr /upk[/CODE]

Şimdi siz bunu yönetici olarak çalıştırmak için başka bir yöntem geldi aklıma. Elinizdeki .BAT dosyanızı masaüstünde dursun. Daha sonra masaüstüne gelerek sağ tıklayıp Yeni > Kısayol öğesine tıklayın. Gelen pencerede Öğenin konumunu yani .BAT dosyanın yerini belirtin. Kısayol için bir ad belirtin ardından. Kısayolunuzu oluşturduğunuzda sağ tıklayın, Özellikler ardından Kısayol sekmesindeki aşağıda Gelişmiş'e tıklayın. Yeni gelen pencerede "Yönetici olarak çalıştır" tikini işaretleyip Tamam diyin.
Geldik en son aşamaya. Windows Görev Zamanlayıcı uygulaması ile oluşturudğumuz "kısayol" uygulamasını istediğiniz zamanında çalıştırabilirsin. Anlatımlı kaynak:

Mesajını düzenlemeden önce yazdığınızı gördüm. Adım adım gidelim; şu an sizin istediğiniz şey, .BAT uzantılı dosyanızı çalıştırdığınızda CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp 2 komutu çalıştıracak. Doğru mudur? Şimdi elinizdeki .BAT dosyasının içerisinde şu kod ile benzer yazılı mı?
[CODE lang="bash" title="Batch"]@echo off.
slmgr /cpky
slmgr /upk[/CODE]

Şimdi siz bunu yönetici olarak çalıştırmak için başka bir yöntem geldi aklıma. Elinizdeki .BAT dosyanızı masaüstünde dursun. Daha sonra masaüstüne gelerek sağ tıklayıp yeni > kısayol öğesine tıklayın. Gelen pencerede öğenin konumunu yani .BAT dosyanın yerini belirtin. Kısayol için bir ad belirtin ardından. Kısayolunuzu oluşturduğunuzda sağ tıklayın, özellikler ardından kısayol sekmesindeki aşağıda gelişmiş'e tıklayın. Yeni gelen pencerede "yönetici olarak çalıştır" tikini işaretleyip tamam deyin.
Geldik en son aşamaya. Windows görev zamanlayıcı uygulaması ile oluşturudğumuz "kısayol" uygulamasını istediğiniz zamanında çalıştırabilirsin. Anlatımlı kaynak:

Sağ olun hocam işe yaradı. Çözüm olarak raporladım.

Geri
Yukarı