Bataryası yanan iPhone tamir olur mu?

Pluxy01

Megapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Bataryayı değiştiriyordum. Altındaki kauçuğu çıkarmak için metal bir aparatı bataryanın altına soktum ve bir anda duman çıkmaya başladı. Sanırım bir bağlantıyı çıkarmayı unuttum. Batarya kızardı baya ve şişti. Epey duman da çıktı. Su döktüm ve söndü. Telefonun son halinin fotosunu koyuyorum. Diğer parçalara zarar gelmiş midir, telefon direkt çöp mü? %95 çöp olduğunu biliyorum ama işin ucunda 10k para harcamak olunca insan şansını denemeden edemiyor.

Dosya Ekleri

• tempImageIR84Hp.png
    tempImageIR84Hp.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 56
  • tempImageUnBfVv.png
    tempImageUnBfVv.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 56
  • tempImagesN6Dij.png
    tempImagesN6Dij.png
    2 MB · Görüntüleme: 50
  • tempImageFPYuqp.png
    tempImageFPYuqp.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 58
Bataryayı değiştiriyordum. Altındaki kauçuğu çıkarmak için metal bir aparatı bataryanın altına soktum ve bir anda duman çıkmaya başladı. Sanırım bir bağlantıyı çıkarmayı unuttum. Batarya kızardı bayağı ve şişti. Epey duman da çıktı. Su döktüm ve söndü. Telefonun son halinin fotosunu koyuyorum. Diğer parçalara zarar gelmiş midir, telefon direkt çöp mü? %95 çöp olduğunu biliyorum ama işin ucunda 10k para harcamak olunca insan şansını denemeden edemiyor.

Anakart devresine hasar gelip gelmediğini buradan göremiyorum onun dışındaki hasarlar tamir edilebilir ama anakart hasarı ile kimse uğraşmaz bu haliyle birçok sensör ve konnektör çöp olmuştur.

Anakart devresine hasar gelip gelmediğini buradan göremiyorum onun dışındaki hasarlar tamir edilebilir ama anakart hasarı ile kimse uğraşmaz bu haliyle birçok sensör ve konnektör çöp olmuştur.
Kapat aç düzelir. (!)
Hocam telefon haşat olmuş. Tamir olmaz.
Hiç uğraşmayayım o zaman tamirciye falan göstermekle. Neyse, en azından eski telefonla dersimi aldım. Neden böyle bir şey olduğuna dair fikri olan var mı? Kesmediğim bağlantılar mı var?

Hiç uğraşmayayım o zaman tamirciye falan göstermekle. Neyse, en azından eski telefonla dersimi aldım. Neden böyle bir şey olduğuna dair fikri olan var mı? Kesmediğim bağlantılar mı var?

Bataryanın bağlantısını kesmesen bile durduk yere patlamaz büyük ihtimalle batarya miadını doldurmuştu sizde metal parçayla girişince bir yerinden bataryanın içerisine temas etti ve bum.

Bataryanın bağlantısını kesmesen bile durduk yere patlamaz büyük ihtimalle batarya miadını doldurmuştu sizde metal parçayla girişince bir yerinden bataryanın içerisine temas etti ve bum.
Anladım. Bu bataryayı da kendim takmıştım ama sıkıntılı bir değişimdi. Şimdi de iki farklı yerdeki acemilik bir araya gelince bum!

Arkadaşlar telefonu iyice temizledim ve çalışıyor fakat sorun çıkarma riski yüksek olduğundan bir tamirciye verdim detaylı bakacak ona göre rapor verecek. Yine de çalışması çok ilginç. Aynı şeyi yaşayıp konuyu bakan olursa diye gelişmeleri yazacağım buraya.

İkinci güncelleme: Ultrasonik solisyonlu bakımla korozyonlar temizlendi. Anakart lehimlemesi yapıldı. Ön kamera ve ses açma/kapama tuşları çalışmıyor. Tamiri riskli, hiç elletmedim. Onun dışında hiçbir sorunu yok telefonun. Masraf 1000 TL.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı