Battlefield hâlâ Call of Duty'nin rakibi mi?

Paket adı altında oyun parasıyla alınan şeyler satıyorlar bu oyun parasını shopdan satın alabiliyorsunuz ben 20 saat kadar oynadım kendime güzel bir silah buildledim.
ABD'li bir çocuk babasının cüzdanından çaldığı 20USD ile gidiyor o silah sıfır emekle alıyor.
Benim de oynama isteğim kalmıyor böylece.

Hocam sadece skin alınıyor parayla. 20 saatte oynayıp oyunlara sallıyorsunuz.

Hayır ve olaya ticari bakarsak hiç rakibi olmadı. BF'nin oynanışı, CoD'un özellikle oyun tüketiminin daha çok konsolda olduğu dönemde öne geçebilecek bir yapısı yoktu. BF temelleri daha çok bilgisayar odaklı diyebilirim. Daha geniş harita, sınıf sistemi ve silah sekmeleri falan konsol oyuncusuna çekebilecek akışkanlık ve eğlencede değildi. Konsolda asla CoD kadar severek oynanmadı. Bu yüzden de asla o satış rakamlarına da çıkamadı.

Özellikle hızlı oyun ve eğlence, yani herkesin adam vurabildiği oyun CoD'du. Mesela bunu başarabilen CS:GO var. O da topluluk sunucuları, modlar ve ölüm maçları sayesinde. Valorant, R6 ve Overwatch gibi yetenek bazlı oyunlar bunları sunamadığından CoD ve CS'ye göre daha az tüketiliyorlar. Oyuncular özellikle buna alıştığından OW2 hızlıca sönen bir oyun oldu ve asla da dirilebileceğini sanmıyorum. Bu oyunlara göre en çok eğlence modu sunsa da temelindeki mekanikleri, CoD vb. gibi en beceriksizin bile adam vuramayacağı kadar karmaşık ve zor.

Bu oyunlarda rekabetçi ve zor olmak büyük bir oyuncuyu kaybetmek demek. Eğer ileride oyun yapma fikriniz varsa rekabet ve e-spor gibi şeylerden önce genel oyuncu ve eğlenceyi düşünün.

Şimdilerde ise bilgisayarda benzer oyunlar Arma, BattleBit, Squad vb. rakipleri arttı. Bu rakipleri de büyük firmaların takıldığı grafik her şeydirin ötesine gidip oynanışı çeşitlendirdiler. Şu an açıkcası çekirdek kitlesi dışında BF'yi ayıla, bayıla oynayan bir oyuncu profili kalmadı.

Kabaca BF oynanışı CoD'un oynanışından farklı ve CoD ile rakip tutmaya çalışmak tamamen hatalı bir düşünce. CoD'a rakip olacak bir IP'leri var ama onu canlandıracak firmaya Star Wars oyunu yaptırıyorlar. Respawn Titanfall serisinde Source ve Star Wars serisinde UE kullanıyor. Bu iki motorun temeli FPS oyunlarına dayanıyor ve CoD'dan gelen tecrübeleri var. Şu firmaya oturup MoH yaptırmayan ve Star Wars'ın halen isminden çok satacağını düşünen EA çalışanlarına forum kuralları gereği bir şey diyemiyorum.

Şu an EA yerinde olsam CoD'un karşısına MoH çıkarırım. BF'yi de 4-5 senede bir kendi kitlesi için çıkan ve sezon güncellemeleri alan bir oyuna çeviririm.

Skin alınca silah ismi değişiyor büyük ihtimal onu gördünüz silah varsa da bir silahı açmak Max 2 saat.

Hayır 2 saat değil o optik ve lazer başka silahlarla oynayınca veriliyor.
O silahları almak içinse onların ilk versiyonlarını oynayıp belirli bir seviyeye getirip sonra da o en son silaha getirip o sliahtada lazer ve optiği açmalsınız.
Ölme eşeğim ölme.
Ama Avrupa'lı biri 20euro verip sizin o kastığınız silaha 2dk da sahip olabiliyor.

Hayır 2 saat değil o optik ve lazer başka silahlarla oynayınca veriliyor.
O silahları almak içinse onların ilk versiyonlarını oynayıp belirli bir seviyeye getirip sonra da o en son silaha getirip o sliahtada lazer ve optiği açmalsınız.
Ölme eşeğim ölme.
Ama Avrupa'lı biri 20euro verip sizin o kastığınız silaha 2dk da sahip olabiliyor.

Hocam 20 euro falan değil uyduruyorsunuz adam seviye kasmış sizde ölünce P2W demişsiniz olay bu.

Hocam 20 euro falan değil uyduruyorsunuz adam seviye kasmış sizde ölünce P2W demişsiniz olay bu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benmi uyduruyorum.
O altını satın alabiliyorsunuz.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    454,1 KB · Görüntüleme: 18
Yukarıdaki yoruma ek olarak BF'yi ara sıra oynarım. Silah sekmelerini sevmiyorum ve haritaların çoğu efektlerden dolayı karmaşık geliyor. DICE'in özellikle lens flare efektini bırakırsa sigarayı bırakan bir insan gibi rahatlayacağını düşünüyorum. Ama daha geniş bir oynanışı olduğundan, CoD'a göre daha uzun oynayabiliyorum.

BF ve CoD'un en sevmediğim özelliği silah yükseltme mekanikleri, ben kesinlikle bu oyunlara aktif oyuncusu kadar vakit ayıramıyorum ve bu oyunlar da güncel Çin yapımı oyunları gibi oyunda bir şey başardığını hissedecek kadar hızlı bir ödül ve seviye sistemlerine sahip değiller. Eğer bu oyunları çıktığı dönem oynamazsanız, önceden oynayanlar ile aranızın açılması sizi direkt korkutuyor.

Burada yerli veya koreli MMOFPS'ler genellikle CoD ve BF'nin yükseltme sistemini kopyalarlar. Sürekli çıkmayan oyunlar için uzun vadede iyi bir sistem gibi gözükse de yeni oyuncuyu kaçıran bir sistem. Bu yüzden de CoD ve BF'nin sürekli çıktığını düşünüyorum. Elbette senelik satışı iyi oyunlar olmasından dolayı yıllık çıkıyor. Ama bunu da ele aldıklarını düşünüyorum.

CoD da çok hızlı olmasından ve çekirdek oyuncususu ile oynuyorsanız, ses kasan insanlara karşı oynaması bayağı zor. BF o konuda biraz daha iyi olmakla birlikte, radar vb. kontrolü iyi oyuncu karşısında da yine aynı zorluğu yaşıyorsunuz.

Kabaca şu aralar en çok vakti CS:GO topluluk sunucularına aktarıyorum. Bence iki oyunun en iyi yanlarını sunan tek oyun. Topluluk sunucusunda çok insan da olduğundan adam vurmak zorlaşmıyor. Hem hızlı değil hem de adam vurarak keyif alabiliyorsunuz.

Geri
Yukarı