Battlefield V RX 5700 düşük GPU kullanımı

EnesKeser

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Battlefield 5 oynarken başka hiçbir oyunda yaşamadığım düşük GPU sorununu yaşıyorum. İnternette de araştırdım bu sorunu yaşayan çok var ama net bir çözümünü bulamadım. Oyunu DX 12'ye alınca ekran kartı kullanımı %100'e yakın oluyor bu sefer de ince ince drop giriyor. DX 11'e alıyorum bu sefer ekran kartını kullanmıyor, sürekli %30-%60 seviyelerinde dolaşıyor.
Denediğim işlemler:
- Oyun ayarlarının olduğu dosyayı tamamen sildim yeniden ayarladım.
- Future frame rendering ayarını açtım.
- GPU Memory restriction ayarını açtım kapadım.
- Tam ekran, pencereli ekran modunu denedim.
- V-Sync açıp kapadım ama sorunlar hala çözülmedi.
Sistemim de şu şekilde:
- Ryzen 5 3600.
- RX 5700.
- 16 GB RAM.
Bu sorunu yaşayıp da çözebilen var mıdır acaba?

RAM 1x16 mı yoksa 2x8 mi? Arka planda çalışan uygulama falan var mı? DDU ile mevcut Driver'ı silip, en güncel Driver'ı yükledin mi?

RAM tek kanal. Arka planda Discord dışında çalışan uygulama yok. Ekran kartı Driver'im günceldi şimdi baktım 4 gün önce tekrar güncelleme gelmiş. Normalde hep standart biçimde güncelliyordum.

Tek kanal RAM "düşük GPU kullanımı" gibi sorunlara neden olabiliyor. Özellikle Ryzen sistemlerde çift kanal RAM kullanmak önemli.

Başka hiçbir oyunda böyle bir sıkıntı yaşamıyorum. Kaldı ki DX 12'ye çekince ekran kartı kullanım sorunu çözülüyor. RAM'den kaynaklı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

Geri
Yukarı