Battlefiled 1 R9 390X GPU %50 Kullanım Sorunu

rbl

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba.

BF1 ve BF5'de GPU Usage %50, CPU da %100 civarlarında geziyor. Ayarları Ultra veya Low'a çekmem bir şey değiştirmiyor. FPS değerim hep aynı oluyor. Darboğaz mı oluyor? Yoksa başka bir sorun olabilir mi? Ona göre işlemci yükseltme kararı alacağım.

Sistemim:

İşlemci: Intel i5-6600
Ekran kartı: MSI R9 390X 8GB
Anakart: H170 Gaming M3
RAM: Corsair 8 GB 2400 MHz
PSU: 750 Watt High Power 80+ Bronze

bf1.jpg

Akşam üzeri yeni ram aldım. Evet ramden kaynaklı bir sorunmuş. Önceden 60fps savaş sırasında 30-40 fps düşüyordu. Artık minimum 60-70 fps arasında oluyor savaş sırasında. Genede işlemci darboğazı mevcut sanırım.

bf1son.jpg

İşlemci çekirdeklerinin tamamı 100% de çalışıyor. Ram' dan dolayı olduğunu söyleyenler haklı. Çünkü RAM miktarınız da oyun için yeterli olsa da windows için yetersiz kalıyordu. Öncelikle 16GB ram yapmanız çok güzel olmuş. Bundan sonra çıkacak oyunlarda ihtiyacınız olacak. İşlemciniz normal şartlarda bu oyunu destekleyecek bir işlemci değil. Minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyor. OC ile biraz yüklenerek belki bu sıkıntıyı aşabilirsiniz. Youtube gibi yerlerden testlere bakarsanız onlarda bir darboğaz olmakla olmamak arasında kaldığını göreceksiniz. Oyun esnasında arka planda işlemciyi zorlayacak şeyler kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.
1537635914641.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemcinizi değiştirme şansına sahip değilseniz OC yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü tam sınırda kalan bir işlemci belki kurtarabilirsiniz.

İşlemci çekirdeklerinin tamamı 100% de çalışıyor. Ram' dan dolayı olduğunu söyleyenler haklı. Çünkü RAM miktarınız da oyun için yeterli olsa da windows için yetersiz kalıyordu. Öncelikle 16GB ram yapmanız çok güzel olmuş. Bundan sonra çıkacak oyunlarda ihtiyacınız olacak. İşlemciniz normal şartlarda bu oyunu destekleyecek bir işlemci değil. Minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyor. OC ile biraz yüklenerek belki bu sıkıntıyı aşabilirsiniz. Youtube gibi yerlerden testlere bakarsanız onlarda bir darboğaz olmakla olmamak arasında kaldığını göreceksiniz. Oyun esnasında arka planda işlemciyi zorlayacak şeyler kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.
Eki Görüntüle 332924
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İşlemcinizi değiştirme şansına sahip değilseniz OC yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü tam sınırda kalan bir işlemci belki kurtarabilirsiniz.
Hocam K serisi olmayan bir işlemciye nasıl OC yapacak ki?

Hocam K serisi olmayan bir işlemciye nasıl OC yapacak ki?
Yapabilirseniz dedim zaten. Intel ile biraz uzağım kendim Ryzen serisi ile çalışıyorum. Bu yüzden K ve ya K olmayan seriler hakkında bilgim yetersiz ama resimdeki bilgilere bakılırsa bu durumda işlemciyi değiştirmekten başka hiçbir şansı kalmıyor bu oyunu oynamak için.

Yapabilirseniz dedim zaten. Intel ile biraz uzağım kendim Ryzen serisi ile çalışıyorum. Bu yüzden K ve ya K olmayan seriler hakkında bilgim yetersiz ama resimdeki bilgilere bakılırsa bu durumda işlemciyi değiştirmekten başka hiçbir şansı kalmıyor bu oyunu oynamak için.
Hocam ama ben i5 6500 + RX580 ile sıkıntı çekmeden oynayabiliyorum.

Hocam ama ben i5 6500 + RX580 ile sıkıntı çekmeden oynayabiliyorum.
RX580 ve R9 390X birbirinden çok farklı ekran kartları. Demekki senin ekran kartın işlemleri daha kısa sürede çözüp işlemciye yük bindirmeden işleme alabiliyor. R9 serisi RX serisinden daha eski bir ekran kartıdır. Burada teknolojinin yeniliği sayesinde siz donmadan oynayabiliyorsunuz.

benim sistemimden biraz kötü olan kişide darboğaz yok. Tek farkı ram.
Çünkü singleplayer'da oynuyor. Singleplayer'da zaten olmaması lazım. Asıl sorun Multiplayer'da başlıyor çünkü işlem sayısı artıyor ve işlemciye fazladan yük biniyor.

Saka gibi yorumlar gelmis ve yorumlarin %90 i donanimdan zerre anlamayan insanlarin yorumlari. Sorun net ve kesin islemcidir kemu kumu yok BF1 multi 6/6 islemcileri bile %100 somururken kiytirik ryzen 1200 ayarinda ki 4/4 i5 6500 den ne bekliyorsunuz? Isin ilginc yani forumun bilgi seviyesi yerlerde onune gelen ram demis yahu i5 6500 mu kaldi? Cidden 6500 u iyi bir islemci mi saniyor bu forum akil alir gibi degil.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı