Bazı Şeyleri Çok Çabuk Unutmak

NoobEller

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, ortalama 4-5 ay önce namaz kılmaya başladım. Bugünlerde ise bazen yaşadığım sorun çok öne çıktı. Akşam namazı veya yatsı namazı vakti geldiği zaman. ''Acaba sabah-öğle-ikindiyi kıldım mı?'' diye düşünüyorum. Sıkıntı ise bugün yatsıyı kılar iken sadece akşamı kıldığımı hatırlıyor olmam. Bu yüzden tüm namazları kaza ettim. Yani baştan kıldım. Bu saçma şey çok vaktimi alıyor. Daha 16 yaşındayım. Doktora görünmeli miyim?

Bunu çoğu namaz kılan kişi karıştırıyor zaten. Günlük yaşamında bu tip başka olaylar oluyor mu? Mesela verilen bir görevi çok çabuk unutmak gibi.
Neredeyse herkesin yaşadığı bir durum. Bence bir tablodan yardım alabilirsiniz.
Normal bir durum. Doktorluk bir sebep yok. İnsan bir işi yaparken içine bir kurt düşüyor zaten. Sizde de öyle olmuş.
Günlük olaylarda tabii ki yaşıyorum. Okulda eve gelince hemen yapmam gerek dediğim şeyi gece olmuşken hatırlıyorum. Normal bir durum diyenler. Büyükbabam ve anneannem de namaz kılmakta, hiç böyle bir şey yaşamadılar. O yüzden garipsedim.

B vitamini eksikliği olduğunu düşünmüyorum. Yine de B vitamini içeren besinleri normalin altında tüketiyorsan, arttırmanı tavsiye ederim. Ayrıca böyle konulara takılmamaya çalışmalısın bence, yani kendini bu kadar kasma. Mesela @Seradotwav'ın da dediği gibi bir tablodan yardım alabilirsin.

Merhaba, ortalama 4-5 ay önce namaz kılmaya başladım. Bugünlerde ise bazen yaşadığım sorun çok öne çıktı. Akşam namazı veya yatsı namazı vakti geldiği zaman. ''Acaba sabah-öğle-ikindiyi kıldım mı?'' diye düşünüyorum. Sıkıntı ise bugün yatsıyı kılar iken sadece akşamı kıldığımı hatırlıyor olmam. Bu yüzden tüm namazları kaza ettim. Yani baştan kıldım. Bu saçma şey çok vaktimi alıyor. Daha 16 yaşındayım. Doktora görünmeli miyim?
OKB belirtisi olabilir. Açılımı obsesif kompulsif bozukluk. Opsesyon takıntı, kompulsiyon zorlantı(davranış) oluyor. Bende belirti olarak çok el yıkama, kontrol etme. Kontrol etme mesela, acaba ışığı kapattım mı diye düşünürsün. Ardından o ışığı defalarc aç kapa yapıp durursun. Ama o hâlâ aklında tilki gibi gezinir durur. Ben OKB si olan bir kişiyle tanıştım. Adam yarım saatten fazla banyoda duruyor. Acaba gusül abdesti aldım mı diye diye saatlerini harcar. Abdest aldığını biliyor fakat kontrol etme isteği duyuyor. En sinir bozucu da cinsellik. Yolda yürürken acaba ben bir bayanın/erkeğin yürümesinden şehvet mi kaptım dersin. Ona gidip taciz ederim diye korkuyorsun. Aslında böyle bir sey yok fakat düşünce sıkıntı yaratıyor. Senin burada yapman gereken psikiyatriye gitmek. Ki büyük ihtimal ilaç başlatacak. Sakın o hapı bırakma. Aman dikkat et. Doktor kontrolünde bırak ilacı. Bunun şakası olmaz. Ben 2 defa psikiyatri hastanesine yattım. OKB yüzünden hastaneye yatmaya kadar gider bu konu. Kolay kolay geçmiyor.
Not: Benim hastaneye yatma durumum duygudurum(bipolar) hastalığından oldu

OKB belirtisi olabilir. Açılımı obsesif kompulsif bozukluk. Opsesyon takıntı, kompulsiyon zorlantı(davranış) oluyor. Bende belirti olarak çok el yıkama, kontrol etme. Kontrol etme mesela, acaba ışığı kapattım mı diye düşünürsün. Ardından o ışığı defalarc aç kapa yapıp durursun. Ama o hâlâ aklında tilki gibi gezinir durur. Ben OKB si olan bir kişiyle tanıştım. Adam yarım saatten fazla banyoda duruyor. Acaba gusül abdesti aldım mı diye diye saatlerini harcar. Abdest aldığını biliyor fakat kontrol etme isteği duyuyor. En sinir bozucu da cinsellik. Yolda yürürken acaba ben bir bayanın/erkeğin yürümesinden şehvet mi kaptım dersin. Ona gidip taciz ederim diye korkuyorsun. Aslında böyle bir sey yok fakat düşünce sıkıntı yaratıyor. Senin burada yapman gereken psikiyatriye gitmek. Ki büyük ihtimal ilaç başlatacak. Sakın o hapı bırakma. Aman dikkat et. Doktor kontrolünde bırak ilacı. Bunun şakası olmaz. Ben 2 defa psikiyatri hastanesine yattım. OKB yüzünden hastaneye yatmaya kadar gider bu konu. Kolay kolay geçmiyor.
Not: Benim hastaneye yatma durumum duygudurum(bipolar) hastalığından oldu
İlk kısımdaki gibi bir şey yok. Ama dediğim gibi bir örnek vermişsiniz. Bende olan ise şu gusül abdesti alırken. İşte el burun yüz vesaire devam eder iken. Bir anda acaba burnuma su verdim mi? Gibisinden baştan alıyorum. İşte acaba kollarımı yıkadım mı gibisinden. Ama bir anda oluyor böyle devam ediyorum. Bir anda belirmekte kafamda.

İlk kısımdaki gibi bir şey yok. Ama dediğim gibi bir örnek vermişsiniz. Bende olan ise şu gusül abdesti alırken. İşte el burun yüz vesaire devam eder iken. Bir anda acaba burnuma su verdim mi? Gibisinden baştan alıyorum. İşte acaba kollarımı yıkadım mı gibisinden. Ama bir anda oluyor böyle devam ediyorum. Bir anda belirmekte kafamda.
Namaz kılıyorum dedin. Bunu vesvese olarak değerlendirebilirsin. Düşünce, düşünce olarak kalıyorsa pek sıkıntı çıkmaz. Ama davranış olursa sıkıntı.

Bir şey daha belirtmek istiyorum. Ben doktor değilim. Yaşadıklarımı ve gördüklerimi anlatıyorum. Bunun utanılacak bir şeyi de yok. Bu konulara psikiyatri bakıyor. Sen işini garantiye almak için ilk önce aile hekimine başvur. Belki bu sosyalde paylaşamadığın özel durumların olabilir.

Kusura bakma sana yardımcı olmak istedim fakat kaş yapayım derken göz çıkartmayayım. Ben 3 yıldır tedavi görüyorum ve bu kadar zaman içinde bir şeyler kaptım. Ama profesyonel değilim. Bu arada bu durumu da psikoloğa anlatabilirsin. Ücretsiz psikologlar var devletin. Sen a şehrinde oturduğunu farz edelim. A büyükşehir belediyesi diye yaz tarayıcıya(google). Çıkan numarayı ara. Hangi ilçeye bağlı isen ona göre sosyal hizmet merkezine yönlendirme yaparlar.

Başka bir sorunun olursa beni etiketlemen yeterli. 😊😇

Geri
Yukarı