Çözüldü be quiet! Pure Wings 2 - BL040 mı BL083 mü?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kozkir

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, kasa olarak Mastercase 5 pro var.
Ön tarafta gelen 140mm iki fana ek olarak bir tane daha fan alacağım.
Bu üç fanı da çoklayıcı alıp tek fan header'a takmayı istiyorum, kasa ile gelen iki fanı bir ve alacağım fanı da ayrı bir porta takabilirim.
Marka ve model olarak be quiet! Pure Wings 2 140mm alacağım fakat kendi sitesinden baktığım kadarıyla BL040 ve BL083 olarak iki farklı alt modeli var.
1.png
BL083 daha iyi hava akış değerlerine sahip fakat dB(A) değeri yüksek.
Kasanın ön tarafı için hangisini tercih etmek mantıklı olur?

Çözüm
Ben 120mm'lik high-speed olmayanlardan kullanıyorum. Bence high-speed alma çünkü o RPM'lerde kullandığında çıkan ses seni rahatsız edecektir. İster Noctua ister Corsair ister be quiet al, 2000 RPM'de çalışan fan sesini duymamak mümkün değil.

4 tane 120mm Pure Wings kullanıyorum öndeki 3'lü 1000 RPM'de, arkadaki egzoz ise 1200 RPM'de çalışıyor gayet sessiz ve kasanın içinde de iyi hava akışı var.
Ses rahatsız etmeyecek ise tabii ki de BL083. Fakat uyarmak isterim, kasanın içinde gelen fanların hava akış değerleri farklı olacağı için dengesiz bir hava akışı olacaktır.

Ben 120mm'lik high-speed olmayanlardan kullanıyorum. Bence high-speed alma çünkü o RPM'lerde kullandığında çıkan ses seni rahatsız edecektir. İster Noctua ister Corsair ister be quiet al, 2000 RPM'de çalışan fan sesini duymamak mümkün değil.

4 tane 120mm Pure Wings kullanıyorum öndeki 3'lü 1000 RPM'de, arkadaki egzoz ise 1200 RPM'de çalışıyor gayet sessiz ve kasanın içinde de iyi hava akışı var.

Çözüm
Ses rahatsız etmeyecek ise tabii ki de BL083. Fakat uyarmak isterim, kasanın içinde gelen fanların hava akış değerleri farklı olacağı için dengesiz bir hava akışı olacaktır.
Şu andaki 2+1 fan üstünde gelen 1200 RPM'lik fanlar.
BL040 almak daha mantıklı bir seçim olacak sanırım.

Dengesiz hava akışı diye bir durum yok. Pozitif, negatif ve nötr basınç var. İçeri giren hava her zaman dışarı çıkandan fazla olsun ki bu sayede kasa içindeki toz en aza insin yani pozitif basınç sağlamaya çalışın.

Ayrıca içeri hava sokan fanların bulunduğu yere magnetik filtre alırsanız toz oranını ciddi azaltmış olursunuz.

Kasanın önü mesh ızgara ve filtreli, ayrı olarak bir filtre daha gerekir mi?
Dengesiz hava akışı diye bir durum yok. Pozitif, negatif ve nötr basınç var. İçeri giren hava her zaman dışarı çıkandan fazla olsun ki bu sayede kasa içindeki toz en aza insin yani pozitif basınç sağlamaya çalışın.
Fanları 3+1 olarak yapılandırdığımda hızları buna dikkat ederek ayarlayacağım.

RGB fanı olmamaya çalışıyorum ama sormadan da edemeyeceğim.
Pure Wings 2 ayarında RBG fan öneriniz olur mu?

Kasanın önü mesh ızgara ve filtreli, ayrı olarak bir filtre daha gerekir mi?

Fanları 3+1 olarak yapılandırdığımda hızları buna dikkat ederek ayarlayacağım.

RGB fanı olmamaya çalışıyorum ama sormadan da edemeyeceğim.
Pure Wings 2 ayarında RBG fan öneriniz olur mu?

3 içeri 1 egzoz şeklinde yaptığında zaten pozitif basınç oluyor bir sıkıntı yaşamazsın.

Mesh varsa bi problem olmaz bazı kasalarda mesh ya da filtre bulunmuyor sadece delikler oluyor o zaman tozlar kasanın içine girebiliyor. Hava giriş yerleri filtreli olunca ve pozitif basınç sağlanınca kasadaki toz oranı minimale iner ve temizleme sıklığın da azalır.

Phanteks Dijital RGB Halos Fan Çerçevesi bunu öneririm ben de 4 tane kullanıyorum her Pure Wings'in üstüne taktım. 140mm'lik stokta yoktu en son, yurtdışından temin edebilirsin. Ayrıca Dijital RGB olan için anakartın üstünde 3-pin 5V RGB girişi (4-pin 12V ile karıştırma) ya da Phanteks Starter Kit'te bulunan kontrolcü gerekiyor.

Corsair'in LL120 serisi fanları da çok iyi fanlardır, fiyat olarak biraz pahalı fakat performansı da RGB'si de gayet iyi. Onun harici be quiet kalitesinde RGB fan bulamazsın anca Aliexpress'ten Aigo DR12 Pro alabilirsin, fiyatı çok uygundur ama tabi kalitesi aynı değil.

Pure Wings ayarında RGB fan bulabilirsin de Silent Wings 3 piyasanın en sessizi olduğundan onun ayarında RGB fan bulabileceğini zannetmem.
Biraz pahalı geldi ama değerlendireceğim.

CFM olarak hangi değerin altına düşmemeliyim, CPU soğutucu bloğuna da faydası olması için?
@Lakra @CJack60

Son düzenleme:
Kasa fanıyla işlemci soğutucu fanı görüntüde aynı görünse de işlemci soğutucu için kullanılacak fanın olmazsa olmaz niteliklerde olması gerekir. Başta PWM özellikli, hava akışından ziyade statik basınçlı olmalı; yükte 1800 RPM 50 CFM değerlerinden düşük olmamalıdır. Bu niteliklerde fan tercih etmelisin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı