Beats Studio 3 Wireless İncelemesi

Technopat Sosyal'den herkese merhaba, bu konu içerisinde Beats Studio 3 Wireless model kulaklığın incelemesine yer vereceğim. Peşinen söylüyorum ki bu fiyata bu kulaklık kesinlikle alınmaz :)
Fiyatı ile başlamak gerekirse 2019 Ağustos ayında güvenilir kaynaklardan satın alabileceğiniz fiyatı 1600 - 2300TL arası değişmektedir.
İncelemenin son kısmında özet bir değerlendirmeye ulaşabilirsiniz. Detaylı incelemeyi merak edenler ise okumaya devam edebilir :) Ses kalitesi ve gürültü engelleme performansı ile alakalı kısma son bölümden kolayca ulaşabilir, ürün hakkında hızlıca fikir sahibi olabilirsiniz.
Yine de özellikleri bakımından hoş olsa da; ses kalitesi anlamında sıfır fiyatını hak etmediğini en baştan belirtmeliyim.

Ürünün kutu içeriğinden 1x (Şarj Kablosu), 1x (3,5mm Jack Kablosu), 1x (Çanta kancası), ve taşıma kılıfının içerisinde Studio 3 model Beats marka kulaklık çıkıyor. Ben bu ürünü ambalajı dahi açılmamış şekilde yarı fiyatına bulunca satın almakta tereddüt etmedim haliyle, yoksa bu fiyata asla alınmaması gereken bir kulaklık > baştan uyaralım.
Kutu ve içeriğine ait görselleri küçük boyutta paylaşıyorum konuyu dağıtmamak adına, dileyenler üzerine tıklayıp büyütebilir. Ben daha çok malzeme kalitesi ve performans tarafı ile ilgileniyor olacağım. Değerlendirme kriterlerini maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

IMG_20190820_171319.jpgIMG_20190820_171337.jpgIMG_20190820_171408.jpgIMG_20190820_171519.jpgIMG_20190820_171744.jpg

• Taşıma Çantası
Taşıma çantası Solo modellerinde olduğu gibi On-Ear kulaklık kadar ufak değil, %30 oranında daha büyük bir taşıma çantası olduğunu belirtebilirim. Over-Ear kulaklık tasarımı kulaklık pedlerinin boyutunu artırdığı için çantanın ihtiyaç duyduğu alan da artıyor haliyle. Yine Solo 2 gibi modellerin aksine daha sert bir yapıya sahip, yapısal bütünlüğünü koruyabilecek bir malzemeden üretilmiş. Çantadaki ezilmelere karşı daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Fermuarından bahsedecek olursak; kapandığında fermuar detayları tamamen ortadan kayboluyor, bu sebeple kaliteli bir çantaya sahip olduğu söyleyebilirim. Sony MDR-1ABT gibi premium sınıf olup da düzgün bir taşıma çantasına sahip olmayan modellere kıyasla bu çanta oldukça hoş bir detay.

IMG_20190820_171844.jpg

• Malzeme Kalitesi - Hissiyat
İç kayar kızaklar ve katlanabilirliği sağlayan yapı metal olduğu için güven veriyor, oldukça sağlam. Kızakların anlaşılır dille "Tırtıkları" belirgin, güçlü bir yapıda. Kendiliğinden hareket etmesi mümkün değil. Yine de aktif kullanımda çok fazla ileri geri hareket ettirmemekte fayda var bu kızakları. Solo 2 model kulaklığımda uzun kullanıma rağmen bir problem yaşamadım bu noktada.

IMG_20190819_234307_1.jpg

Kulaklığın taç ve yan kısımları tamamen plastikten imal edilmiş, bu detaya hemen kızmamak lazım çünkü hafiflik de oldukça önemli bir detay. Taç kısmı aşırı rahat değil ancak rahatsız ettiği de söylenemez asla. Yalnızca taç kısmı daha yumuşak - destek alanı daha geniş olan kulaklıkların da var olduğunu bilmeniz yeterli.

IMG_20190819_234446.jpg

Pedler standart bir kulağı içerisine alacak büyüklükte, tamamen kavrıyor kulağınızı. Bunun yanı sıra oldukça yumuşak olduklarını da belirtmekte fayda var. Kafanıza taktığınızda güzel bir his uyandırdığı söylenebilir. Tabi kulak pedlerinin ne kadar uzun süre dayanacağı konusunda bir fikir beyan edemiyorum; zira kulaklığın nasıl kullanıldığı çok önemli bir faktör. Şahsen Solo 2 kulaklığımı masada bıraktığım için muhabbet kuşum bir güzel param parça etmişti pedlerini. Aktif kullanıyor olsanız bile kullanmayı bıraktığınız anda tekrar çantasına koymanız tavsiye olunur zira pahalı bir kulaklık.

IMG_20190819_234604.jpg

Ürün 260gram ağırlığı ile hafif - ortalama seviyede olduğu söylenebilir. On-Ear yapısının da desteği ile, kulakta herhangi bir ağırlık hissettirmediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

IMG_20190820_180007[1].jpg

• Tuşlar, Şarj Girişi ve Geri Bildirim Işıkları
Üründe 4 adet tuş bulunmakta, 2 tanesi ürünü açmak ve Android işletim sistemlerinde ANC'yi devreye sokup çıkartmak için; geri kalan 3 buton ise sesi ayarlamak ve şarkıyı duraklatmak - devam ettirmek için. IPhone cihazlarda 2 defa tıklanması durumunda bir sonraki parçaya da geçilebiliyor.

Ses açma ve ses kısma tuşlarının basma hissiyatı güzel, bastığınızı hissediyorsunuz; ancak bu esnada kulak içerisine istenilmeyen sesler göndermiş olduğu da bir gerçek. Ses seviyesini kulaklık üzerinden ayarlamak pek de pratik değil zaten.

Arama cevaplama - şarkı duraklatma için kullanılan orta tuş ise biraz sert tarafta açıkçası. Bastırmanız gerekiyor bir miktar, kafada kulaklık varken bu kadar bastırmak istemez kimse. Keşke biraz daha hafif tarafta olsaymış tuşun sertliği. Ek olarak aşağı kısımda jack girişi görülebilir.

IMG_20190819_234229.jpg

Diğer taraf çevrildiğinde Micro USB şarj girişi ve çalıştırma butonu görüşüyor. Ürün hızlı şarj destekliyor iddia edildiği üzre. 10 dakikalık şarj ile 3 saat yani 180 dakika müzik dinlenebileceğinden bahsetmiş. Batarya performansına da ilerleyen bölümlerde detaylıca değinilecek haricen.

İlgili buton biraz içeride kalmış açıkçası, basma hissiyatını yakalamak için tırnak ile dokunmak gerekiyor. Android kullanıcıları için çok hoş bir durum olduğu söylenemez zira yalnızca IOS işletim sistemleri ile ANC, telefon üzerinden kapatılabiliyor. Android cihazlarda böyle bir destek göremedim.
İlgili tuşun hemen altında ise bildirim ve şarj ışıkları görünüyor.

IMG_20190819_234335.jpg

Kapalı konumda olan kulaklığın ilgili tuşuna 3 saniye basılı tutunca 5 adet ışık sırayla yanıp Bluetooth cihazı arama moduna geçiyor ve yanıp sönmeye başlıyor. Yanıp söndüğü esnada telefonumuzdaki Bluetooth aygıtları listesinden kulaklığa erişebiliyor olmamız gerekir.

İlgili tuşa 1 defa basmanız durumunda şarj seviyesini gösterecektir. 5 adet ışık olduğu için %20'şerlik dilimlere ayırdığını söyleyebilirim. %60 batarya mevcutken 3 ışık, %59 batarya mevcutken 2 ışık yanacaktır. IOS işletim sistemi kullanan insanlar Bluetooth bağlantısı esnasında, Bağlan dedikten sonra cihazın şarj seviyesini rakamsal olarak görebilmektedir. Android kullanıcıları cihazın şarj seviyesini yalnızca ışıklar üzerinden görebilir. Şarjı oldukça uzun gittiği için "Şarjım acaba kaç" şeklinde bir ihtiyaç da doğmuyor zaten açıkçası.

IMG_20190819_234343.jpg

• Dahili ve Harici Mikrofon
Cihazın üzerindeki dahili mikrofon kulağımızın dış kısmında kaldığı için ağzımızdan çıkan frekansları yakalama anlamında çok da başarılı değil. Dış ortamlarda, rüzgar sesi veya arka plan gürültüsü olan ortamlarda karşı taraf bazı kelimelerinizi anlayamayabilir. Ancak iç ortamlarda oldukça başarılı şekilde işinizi görecektir. Eğer dış ortamlarda kullanıyorsanız da sesinizi biraz yükseltmeniz gerekebilir. Örneğin bir otobüste telefon konuşması gerçekleştiriyorsanız gizlilik adına bir şey kalmıyor, karşı tarafa aktarmak istediğiniz her şeyi otobüste yanınızda oturan insanlara da aktarmak zorunda kalıyorsunuz :) Mikrofonun konumundan ötürü bu çok normal ve beklenen bir durum zaten.

Harici jack kablosu üzerinde bulunan mikrofon ise tatmin edici kalitede, ağzınıza yaklaştırabildiğiniz için kısık sesle de olsa sesinizi karşı tarafa aktarabilirsiniz. Yine de Xiaomi Note 7 gibi bir telefonun kayıt kalitesi ile kıyaslandığında yarısı kadar bile kaliteli değil. Telefon görüşmeleri için oldukça yeterli seviyede yine de.

IMG_20190819_234413.jpg

• Batarya Performansı - ANC'nin Pil Ömrüne Etkisi

Apple'ın paylaştığı rakamlara göre ANC (Aktif Gürültü Engelleme) ile birlikte 22 saat, ANC devre dışıyken ise 44 saat sunmaktadır. ANC'yi devre dışı bırakıp 44 saat kesintisiz müzik dinleyip dinleyemeyeceğini merak ediyor insan haliyle. Bu merakınızı gidermek adına 3 defa test gerçekleştirdim.

ANC devredeyken 1300 dakika müzik dinleyebilmemiz gerektiği hesabını kolayca yapabilirsiniz. Bu mantıktan yola çıkarak %1 şarj en az 10 dakika, ANC eşliğinde müzik çalmak için yeterli bir pil kapasitesi olmalı.
Yaptığım testlerde Aleyna Tilki gibi cırtlak sesli, nispeten fazla güç tüketecek parçalar seçerek son seste aralıksız 14 dakika müzik çaldırdım arabanın torpidosunda :) Batarya 24 seviyesinden 23'e düştü. Daha sonra aynı testi tekrarladım ve 13 dakika sonrasında bataryanın %22 olduğunu fark ettim. Gerçekten de sunulan değerler birebir örtüşüyor.
ANC'yi devrede unutup testi sonlandırdıktan sonra Android işletim sistemi kullandığım için kulaklık üzerinden batarya kontrolü yaptığımda, hiç müzik dinlemediğim halde 2 ışıktan 1 ışığa düştüğünü yani %19 olduğunu fark ettim. Kısacası ANC devredeyken bangır bangır Aleyna Tilki çalıyor gibi şarj harcıyor :) Bu haliyle bile batarya ömrünün çok ama çok iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. En az 5 gün yeterli gelecektir bataryası. ANC'ye ihtiyaç duyulmayan ortamlarda bu süre daha da artabilir.

IMG_20190818_233024.jpg

• Aktif Gürültü Engelleme Başarılı mı?
ANC teknolojisini daha önce farklı kulaklıklarda da test etmiştim. Öncelikle ANC'nin ne iş yaptığını iyi bilmek gerekiyor. ANC teknolojisi belirli frekans aralığındaki gürültüleri, yine belirli oranda yok etmek adına geliştirilmiş bir yapıdır. Haliyle otobüsün - vapurun uğultusunu, kalabalığın gürültüsünü çok başarılı bir şekilde yok edebiliyor. Bu frekans oyunu sebebiyle dışarıdan gelen insan seslerini de daha tiz bir frekansta duyuyorsunuz. Kısacası ANC'nin etki ettiği bazı frekans grupları vardır, sizi dışarıdan tamamen soyutlamaz; en azından var olan teknoloji bunu tek başına yapamaz.

Başarılı mı sorusuna gelinirse kesinlikle başarılı, bu teknolojiyi daha önce test etmemiş insanların ağzı açılıp yüzleri gülüyor genelde :) Hoş bir teknoloji. Otobüsün sesini büyük oranda alıyor, Üsküdar - Beşiktaş vapurunda üst katta müzik dinleyebiliyorsunuz. Oldukça kısık bir seste bile dinleseniz dışarıdan hiç ses almıyorsunuz. Zaten müzik sesi ile birleştiğinde %100 fayda sağlayacaktır ANC teknolojisi.

ANC devre dışıyken müzik açtığınızda da büyük oranda dışarıdan soyutlanıyorsunuz ancak motor sesi - asfalt sesi - uğultu - gürültü gibi faktörlerden kurtulamıyorsunuz. ANC tam da bu noktada devreye giriyor ve sanki evinizde tek başınıza dinliyormuşsunuz hissi uyandırıyor. ANC yüzünden 6 ay içerisinde en azından 1 defaya mahsus küfür yiyeceğinizin garantisini verebilirim. Trafikte bisiklet kullanırken ANC'yi devre dışı bırakmanızı öneririm, cidden sıkıntılı durumlarla baş başa kalabilirsiniz. 3 metre ötenizde çalacak kornayı duymayacağınızın garantisini verebilirim.

Son olarak klima - buzdolabı gibi nispeten sessiz çalışan aletlerin seslerinin kulağınıza zaten ulaşmadığını zannediyor olabilirsiniz. ANC çalıştığında yaşadığınız vakum etkisi, teknolojinin gerçekten işe yaradığını ilk elden hissettiriyor ise. Solo 3 ile aradaki en bariz farklardan biri de ANC bu sebeple. Beats Pro ses anlamında çok daha fazla tatmin etse de kablosuz bağlantı ve ANC söz konusu olduğunda bir bacağı çamura gömülüyor ne yazık ki. Bunları da düşünmek gerekiyor haliyle.

IMG_20190819_234345.jpg

• Ses Seviyesi Yeterli mi? Kablosuz Bağlantıda Kopma Oluyor mu?
En başta ses seviyesine değineyim, ürünün kablosuz ses seviyesi performansı hem IOS hem Android bağlantılarda oldukça yeterli. Bu seviyeden sonrası kulak sağlığınız için zararlı olacaktır. Sağlığınızı kaybetmeden bazı nimetlerin farkına varmanızı öneririm. Bunu, kulağından ameliyat olmuş biri olarak söylüyorum; duymak gerçekten çok büyük bir nimet. Kulak çok mükemmel, komplike bir organ. Tüm frekans aralığını 5-10dB aralığında duyabiliyorsanız oturun şükredin, kulaklarınız sağlıklıysa bu ses seviyesi yüksek bile gelecektir sizlere. Yine de 2 parmak fazla ses vermeliydi diye düşünüyorum, herkes memnun olsun isterdim.

Kablolu bağlantıdaki ses seviyesi kullanılan cihaza göre değişiklik göstermekte çünkü güç beslemesi telefon tarafından yapılacaktır. Yine de belirli seviyenin ötesine gitmek mümkün olmayacaktır, kulaklığın içerisinde buna engel olan devreler mevcut olacaktır. Xiaomi Red Mi 7 ile oldukça yüksek seslere ulaşabildiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Kablosuz bağlantıdan daha kaliteli ve daha yüksek ses aldığımı aktarabilirim. IPhone X ile de test ettim, hemen hemen aynı ses seviyesini veriyor. IPhone 6'da kablolu bağlantıda sanki 1 parmak az ses veriyor gibi; yine de oldukça yeterli yükseklikler bunlar. Kısacası kulak sağlığını bozmak istemeyenler için gayet yeterli bir ses seviyesi var.

Kablosuz bağlantıdaki çekim gücü ise oldukça başarılı. 130 metre kare evin bir ucundan diğer ucuna Apple olmayan bir cihaz ile en ufak kesinti olmadan bağlanabiliyorum. En ufak kesilme - en ufak kalitesizlik yaşatmıyor, çekim kalitesi çok iyi.

IMG_20190819_234548_1.jpg

• Ses Kalitesi Nasıl? Beats Markasının Ses Karakteristiği Nasıldır?

Geldik zurnanın zırt dediği yere :D Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki Beats hiçbir zaman fiyat / performans ürünü sunmaz piyasaya. Beats hiçbir zaman en doğal, en doğru sesi vereceğim diye uğraşmaz, istediği frekans grubunu ön plana atar. Bu ikisini bilmeyen kişi ne Beats hakkında yorum yapmalıdır ne de Beats kullanmalıdır. Bu iki maddeyi iyi algılamak gerekiyor. Beats en iyi sesi vermez, kulağa en hoş geleni vermekle uğraşır; ses üzerine mühendislik okumamış - sokaktaki standart insanı mutlu etmeye çabalar. Yine de rahatlıkla söyleyebilirim ki standart bir kullanıcı için çoğu firmanın 800TL üzeri ürünleri tamamen israftır, gereksiz harcamadır. Bu kulaklık da 2300TL Apple fiyatı ile israftan başka bir şey değildir. 1600TL fiyata alırsanız bu kadar acımasız yorum yapmam yine de.

Ürünün tiz sesleri sömürdüğünü Mesut Çevik'in incelemesinde duymuştum. Mesut abide müzik kulağı olduğunu bildiğim için tiz sesler konusunda beklentimi sıfıra indirmiştim. Nitekim haklı da çıktı, tiz seslerde gerçekten yeterli performansı sunamıyor. Anladık hip-hop takıl diyor Beats ancak pop gibi dünya genelinde kabul görmüş bir türde bile tiz frekanslar büyük önem arz ediyor. Standart bir insan rahatsızlık hissetmeyecek olsa da müzik kulağı olan biri "Tizler nerede kaldı" diye soracaktır.

Orta frekans grubundan bahsedecek olursak; ürün zaten genel olarak mid tonlara hitap ediyor ve bu sınıfta başarılı olduğu söylenebilir. Yine de tiz sesler bazı noktalarda parlama yapabiliyor, açıkçası SONY MDR 1ABT gibi premium sınıf, aynı fiyat sıkalasındaki bir ürünü kullanmış, tecrübe etmiş biri olarak 1ABT modelini çok daha başarılı buldum bu bağlamda. Tabi MDR-1ABT incelemesini açarsanız onda da tizleren memnun olmadığımı görürsünüz :) Over-Ear olup da tizlerinden memnun kaldığım kulaklık var mı diye düşünüyorum, Beats Pro vardı herhalde :)

Tiz frekanslardaki yetersizliğini; Solo 2'den daha başarısız olduğunu söylediğimde umarım anlarsınız. Üst frekansları yutmuşlar gerçekten, Over-Ear kulaklıklarda, büyük uydularda üst frekans sesleri iyi veren kulaklıklar pahalıdır, doğru. Ancak bu da son derece pahalı bir kulaklık zaten. Fiyatına oranla hoşuma gitmedi açıkçası.

Alt frekanslarda MDR serisi kadar başarılı olmasa da mid tonlar ile birlikte tatmin edici bir ses kalitesi sunduğunu söyleyebilirim. Derinlik anlamında fena değil ve on-ear yapısı ile salınım yaratacak seviyede hissiyat yaşatabiliyor.
Genel ses kalitesi anlamında çoğu kullanıcıyı tatmin edecektir ancak verdiği paranın hakkını isteyen kullanıcıyı, daha önceden başarılı kulaklık modellerini kullanmış kişiyi fiyatından ötürü memnun etmeyecektir.

Ben tiz grupları ekolayzer ayarı ile besliyorum, ekolayzer ayarına da nispeten başarılı tepkiler veriyor doğruyu söylemek gerekirse; kablolu bağlantıda tatmin edici tonları yakalayabiliyor ve standardın ötesinde ses seviyesine ulaşabiliyorum. Kısacası fiyatı kadar iyi bir ses kalitesi yok. Sıfır almamanızı önemle tavsiye ederim.

• Neden Alınır ?

1. Diğer firmaların aksine çok fazla tasarım seçeneği mevcut
  2. Çok hızlı şarj oluyor ve uzun süre götürüyor
  3. Nispeten dayanıklı ve taşıma çantası oldukça hoş
  4. Kablosuz bağlantı mesafesi oldukça iyi
  5. Ses kalitesi fiyatına göre kötü olsa da tatmin edici
  6. Aktif Gürültü Engelleme başarılı çalışıyor
  7. Apple marka telefon - akıllı saat kullanan kişiyi memnun eder

• Neden Alınmaz?

1. Özellikle Apple fiyatı çok pahalı
  2. Tiz frekanslardan yana beklenti sahibi olan insanı üzer
  3. Android telefon kullanan kişi, Apple akıllı cihazlarını kullanan kişiye göre dezavantajlı
  4. Tüm frekans aralıkları dahil olmak üzre beklenen tatmin duygusunu beslemiyor; bu fiyat söz konusuyken

Son düzenleme:
Zaten almayasınız diye incelemesini yaptım :) Ben, elime geçen fiyatı itibariyle güzel bir rakama aldım. Mağaza fiyatını hak etmiyor.

Mediamarkt sağ olsun; bir mağazada olmasa farklı bir mağazada çoğu kulaklık modelini bulabiliyorsunuz. Buna Studio 3 de dahil, her gördüğüm mağazada üşenmeden tüm kulaklıkları teker teker denerim. Bir ara XB950 BT alacağım alt frekanslar için.

Tatmin etmediği için yakın zamanda satmayı düşünüyorum. Zaten ilk haftadan belliydi memnun kalmayacağım :) Gerçekten hiçbir frekans grubunda yeteri kadar başarılı değil.

Ağız tadıyla Sıla dinleyemiyorsunuz, neyleyim böyle kulaklığı :) Solo 2 kablolu kullanır oldum Studio3'den memnun kalmadığım için.
-------------------------------
Elimden çıkardım arkadaşlar. Solo 2 bile alt frekanslar konusunda çok daha başarılı bir model. Alt frekansları alamamak çok ama çok rahatsız ediyor insanı.
-------------------
Solo 2 modeli mid - tiz frekanslarda çok daha başarılı diyordum Studio 3 modeline karşılık.
Geçenlerde Beats Pro aldım ve Solo 2'nin ne kadar yavan kaldığını fark ettim :)

Yıllar önce çıkardıkları Pro modeli çok daha fazla tatmin etti beni, bunun da tek derdi yarım saatten fazla kulakta takmanın eziyete dönüşmesi :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı