Bedelli askerlik mi normal askerlik mi?

Güncel sistemde hangisini tercih edersiniz?

• Bedelli Askerlik

• Normal Askerlik

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Re Malaka

Decipat
Makaleler
17
Yer
Rome
80 bin lira zorlanmadan verebileceğim bir tutar olmasına rağmen, önümüzdeki dönemde normal er olarak 6 ay askere gideceğim. Her daim güç odaklarının düzenine karşı olan birisi olarak bu ücretin adaletsiz olduğunu düşünüyorum. Benim için verilebilir bir para olmasına karşılık, asgari ücretle çalışan bir genç için ödemesi zor bir rakam. Sırf bu adaletsiz düzene karşı olduğumu vicdanım olarak gösterebilmek adına askere gideceğim.

Adaletli bir sistem olacak ise önerilerim:
  1. Gelir düzeyine göre rakam belirlenmeli. Milyoner insan çok büyük paralar verirken, asgari ücretli şuan ki maaşlar ile 30 bin lira ödemeli.
  2. Bedelli askerlik tamamen kalkmalı ve herkese standart 3 ay olmalı.

Not: Coğrafyadan dolayı askerlik tamamen kalkmasına da karşıyım.

Son düzenleyen: Moderatör:
80 bin lira zorlanmadan verebileceğim bir tutar olmasına rağmen, önümüzdeki dönemde normal er olarak 6 ay askere gideceğim. Her daim güç odaklarının düzenine karşı olan birisi olarak bu ücretin adaletsiz olduğunu düşünüyorum. Benim için verilebilir bir para olmasına karşılık, asgari ücretle çalışan bir genç için ödemesi zor bir rakam. Sırf bu adaletsiz düzene karşı olduğumu vicdanım olarak gösterebilmek adına askere gideceğim.

Adaletli bir sistem olacak ise önerilerim:
  1. Gelir düzeyine göre rakam belirlenmeli. Milyoner insan çok büyük paralar verirken, asgari ücretli şuan ki maaşlar ile 30 bin lira ödemeli.

Not: Coğrafyadan dolayı askerlik tamamen kalkmasına da karşıyım.
Ben bedelli dedim ancak bu iktidardan iktidara değişir APK gibi kendi trollerini besleyen yediren halka ağır vergi bindiren bir şeyin altında yapmak istemem.

Ancak sırf bir askeri şehit oldu diye menemeni yakan Atatürk gibi birinin altında şeref duyarım.

Konuya katılıyorum. Bence de olması gerekenleri yazmışsın. 3 ay askerlik konusu daha derin bir mesele oraya girmeyeceğim. Fakat bedelli sistemindeki para usulü komple yanlış. 6 ay askerlik gözümde büyütsem de çalışan biri olarak bende gideceğim. İstedikleri parayı daha iyi yerlerde kullanabilirim çünkü.

Bedelli yapabiliyorsanız yapın derim. 6 ay silah bile sıkmadan ileri geri yürümeniz hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Kimsenin umrunda değilsiniz ayrıca. Üzgünüm.

adaletli bir sistem olacak ise önerilerim:
  1. Gelir düzeyine göre rakam belirlenmeli. Milyoner insan çok büyük paralar verirken, asgari ücretli şu anki maaşlar ile 30 bin lira ödemeli.

not: Coğrafyadan dolayı askerlik tamamen kalkmasına da karşıyım.

2 olabilir ama bence zorunlu askerlik kesin olarak kalkmalı
1. ise adama milyoner diye ceza veriyormuş gibi olur 1'e katılmıyorum
Bence bedelli git.

3 satır yazı yazdım sildim, ben karargah içinde görevli olmama rağmen 100 rezillik yazdım. Ahhh ahh yaralar deşildi... o şanlı ordu mazide kaldı... paran varsa gitme güzel kardeşim kötü yere düşersin seni it yerine koyarlar, canı sıkılan veledi zina rütbe var diye çök kalk yaptırır 1 saat bitirmez 1 hafta tuvalete eğilemezsin. Koğuşta yatmak, nöbette donmak, ben ayakta uyumayı askerde gördüm hepsi önemli değil vatan sağolsun ama başka şeyler var değmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı