Bedelli askerlik yapılır mı?

Arkadaşlar sizce bedelli askerlik yapılır mı?
Bazıları bedelli askerlik yapan etek giysin. Ben vatanım için yaparım vs. diyor. Konuya açıklık getirelim yorum katalım objektif şekilde.
6 ayda bedelli parasından daha fazla kazanıyorsan yapılır. Zaten bedellinin amacı askerlikten kaytarma değil, eğer zorunlu askerlik sürecinde daha fazla kazanan birisiysen, bedelli yapıp yine işinin başına dönmen içindir.

Arkadaşlar sizce bedelli askerlik yapılır mı?
Bazıları bedelli askerlik yapan etek giysin. Ben vatanım için yaparım vs. diyor. Konuya açıklık getirelim yorum katalım objektif şekilde.

Bedelli yapılabilir, hayattan 6 ay kaybetmek senin için planlarında aksaklık yaratan bir şey ise yapmak zorunda kalıyorsun zaten. Ancak ben şirketimin beklememesini kabullenip normal gideceğim. Neden? Fazla feminen bir çağdayız. Ben zaten maskülen biri olduğumu düşünsem de eminim bana çok şey katacaktır.

Şu forumda kaç kişi 6 ay sabah 5 de uyanabilir? Bence %0, 2 si 0,3 ü. Söz meclisten dışarı hayatı boyunca ütü, yemek, temizlik yapmamış hiç evde ne var ne yok diye düşünüp markete gitmemiş insanlar var. Bildiğin temel hayatta kalma işlevlerini yapamıyor adamlar bu tarz durumları düzelteceğini düşündüğümden herkese sivilde aşırı geri atmayacaksa normal gitmesini tavsiye ederim. 12 yıl yatılıda okumuş olan babam, askerde adam olduğunu iddia eder her zaman. Ancak o bile bedelliye makul bir gözle bakıyor, tart sivilde ne kaybedeceğim askerde ne kazanacağım?

Eğer bir mesleğin ve dizili bir hayatın varsa, aldığın maaş ve hayat standartların bedelliye gitmeyi karşılıyorsa gidebilirsin. Ancak asgari ücretle çalışan biriysen veya hayatında çok önemli bir durumun yoksa bence normal askerlik yapabilirsin zaten 6 ay gidip geleceksin.
Üniversite mezunuysan 6 ay askerlikte işin daha kolay ancak lise mezunuysan er olarak pek çekilmez askerlik. Tamamen psikolojik durumuna da bağlı. Bence şu an çok kararsızsan açıktan da olsa bir üniversite kazanıp tecilini uzatman daha iyi olur.

Yapın arkadaşlar devlete zarar verdiğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz devlete fayda sağlıyorsunuz. Bakın ülkemiz çok tehlikeli bir coğrafyada. IŞİD, PKK, SDG, El-Kaide gibi örgütler tarafından hedefte olan ülkeler listesinde varız. Her an bir saldırı olabilir bu yüzden devamlı olarak genç askerlerin olması lazım ve insanların silah kullanmayı öğrenmesi lazım. Yok patates soyuyorsun, yok tuvalet yıkıyorsun diyorsanız onları erler yapıyor siz rütbeli girerseniz yapmazsınız. Patates soyup tuvalet yıkamakta vatana bir hizmettir. Ben yapmicam sen yapmican bunu kim yapacak? 6 ay çok diyorsanız yapacak birşey yok, insanların askerlik yaşına gelmeleri uzun sürüyor mecbur fazla kalacaksınız.

Her gelişmiş Avrupa ülkesinde zorunlu askerlik yok diyeceksiniz, o ülkeleri Orta Doğu'ya yerleştirsek 3 gün yaşamazlar, burası Avrupa değil. Avrupa'da silahlı terör örgütleri yok, Avrupa'da birbirlerini savaşla tehdit eden devletler yok. Burası Orta Doğu, burda doğduysanız burda hayatta kalmasını öğrenmelisiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı