Bedelli askerlikten nasıl yararlanabilirim?

Biosattva

Kilopat
Herkese iyi akşamlar, benim askerlik ile alakalı bir sorum olacaktı, bedelliden yararlanmak istiyorum öncelikle onu söyleyim.

Yüksek lisans öğrencisiyim, e-devlet'ten askerlik durumumu sorgulayınca şöyle bir yazı çıkıyor:
1. Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün erteleme şartları devam ettiği sürece 09/11/2022 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur.
2. Erteleme şartlarının sona ermesi halinde (mezun/terk vb.) erteleme iptal edilecektir. Bu durumda e-Devlet'ten veya en yakın askerlik şubesinden askerlik işlemleri için başvuru yapılması gerekmektedır.

Sorularım ise şunlar:
1. Mezun olduktan sonra (tahminen 1-3 ay içinde), yukarıda bahsedilen süre bozulmuş mu olacak? Bedelli askerlikten yararlanma fırsatım olacak mı? Veya genel olarak ne olacak?
2. Mezun olamadan ilişiğim kesilirse yani kaydım silinirse (bununda 1-3 aya kadar olacağını varsayalım) durum nasıl olur? Bedelliden yararlanabilir miyim hala o zaman? Yukarıda belirtilen süreye ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Okul bitince tecil şartı da bitmiş oluyor. Mezuniyet sonrası bir süre daha erteletilebiliyor. Şubeden öğrenmen daha iyi olur. Gayet güzel bir şekilde bilgilendirirler.

Bedelli başvurusu şimdi biraz değişmiş gibi. 31 Aralık tarihine kadar başvurmanız ve en geç 31 Aralık tarihine kadar da ücretini yatırmanız gerekiyor. Başvuru ve ücret yatırma arasındaki süre iki ayı geçmemeli olarak görünüyor. Ben başvurduğum zaman böyle bir şey yoktu. Yani bugün başvuru yaparsanız 60 gün süreniz oluyor parayı yatırmak için. Bu şartı unutmadığınız sürece yıl sonuna kadar istediğiniz zaman başvuru yapabiliyorsunuz.

Hangi ayda ve nereye gideceğiniz de önümüzdeki senenin Ocak ayı içerisinde açıklanır. Zaten başvuru esnasında tercih ettiğiniz ayları belirleyebiliyorsunuz. Muhtemelen istediğiniz ilk aylardan biri gelir. Yeri ise şansınıza kalmış.

Okul bitince tecil şartı da bitmiş oluyor. Mezuniyet sonrası bir süre daha erteletilebiliyor. Şubeden öğrenmen daha iyi olur. Gayet güzel bir şekilde bilgilendirirler.

Bedelli başvurusu şimdi biraz değişmiş gibi. 31 Aralık tarihine kadar başvurmanız ve en geç 31 Aralık tarihine kadar da ücretini yatırmanız gerekiyor. Başvuru ve ücret yatırma arasındaki süre iki ayı geçmemeli olarak görünüyor. Ben başvurduğum zaman böyle bir şey yoktu. Yani bugün başvuru yaparsanız 60 gün süreniz oluyor parayı yatırmak için. Bu şartı unutmadığınız sürece yıl sonuna kadar istediğiniz zaman başvuru yapabiliyorsunuz.

Hangi ayda ve nereye gideceğiniz de önümüzdeki senenin Ocak ayı içerisinde açıklanır. Zaten başvuru esnasında tercih ettiğiniz ayları belirleyebiliyorsunuz. Muhtemelen istediğiniz ilk aylardan biri gelir. Yeri ise şansınıza kalmış.
Sordum aslında sizin yazdıklarınızı söylediler hemen hemen.
Şöyle sorayım, mezun olduktan sonra veya kaydım silinince tecil bitmiş olacak değil mi? Yani asker kaçağı falan mı olacağım o zaman onu anlamadım?
Mezun olduktan sonra veya kaydım silinse, bedelliden yararlanabilir miyim hala?
Askerlik şubesindeki görevli her halükarda yıl sonuna kadar süren var dedi (mezun olsan da kaydın da silinse).
Bir de 09/11/2022 tarihinin önemi ne benim açımdan, erteleme ile ne kastediyor?
Dediğiniz gibi görevliye sorsam daha iyi fakat cevapları biliyorsanız yardımcı olursanız güzel olur.

@Biosattva O tarih büyük ihtimalle okulların otomatik tecil ettirmesinden kaynaklı. Mezun olur ya da kayıt sildirirseniz tecil tarihini beklemeden şubeye gitmeniz iyi olur. Okulla bir ilişkiniz kalmadığı zaman durumu bildirmezseniz sıkıntı çıkabiliyor diye biliyorum. Okul işleri biter bitmez şubeye gidip bedelli işlemlerini başlatın en iyisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı