Behringer C-1 & Behringer UMC22 ikilisiyle dip ses

towboatery

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba, ses kaydederken dip ses sorunu yaşıyorum (kesinlikle cızırtı vs yok, sadece “ssssssss” tarzı bir dip ses var) ve dip ses sorunu olmayan mikrofon ve ses kartı önerisi istiyorum. Öncelikle elimdeki ürünlerden ve yaşadığım sorundan bahsedeyim. Elimde mikrofon olarak "Behringer C-1 Condenser Mikrofon", ses kartı olarak "Behringer UMC22 USB Ses Kartı" var. Ses kartının ön tarafındaki speaker çıkışına 6.3 mm to 3.5 mm jak dönüştürücü takıp Mic sesini doğrudan kulaklığıma iletebiliyorum. Bilgisayarım, topraklama hattı olan bir prize bağlı. Ses kartını USB kablosu ile bilgisayara bağladığımda ses Denetim Masası kısmına hem ses hem de mikrofon aygıtı olarak "USB Audio Codec" adında bir cihaz geliyor. Herhangi bir driver kurulumu yapmıyorum bu süreçte. Ses cihazı olarak USB Audio Codec'i seçtiğimde bilgisayarımın seslerini doğrudan ses kartına, oradan da kulaklığıma iletebiliyorum. Böylelikle, hem bilgisayardaki sesleri, hem de mikrofona giden kendi sesimi sıfır gecikmeyle duyabiliyorum. Asıl istediğim şey kendi sesimi sıfır gecikmeyle duymaktı zaten, ses kartı sayesinde hem bu sağlanıyor hem de bilgisayardaki sesleri duyabiliyorum.

Şimdi gelelim asıl konuya. Ses kartı kutusu üzerinden öncelikle Phantom Power'ı, ardından Direct Monitor'u açıyorum ve kendi sesimi sıfır gecikmeyle duymaya başlıyorum ama böyle yaptığımda ses kartından dip ses geliyor (cızırtı değil, sadece dip ses) ve gerçekten bir süre sonra aşırı derecede rahatsız etmeye başlıyor. Direct Monitor'u kapattığımda dip ses tamamen gidiyor ve "oh be dünya varmış" dedirtiyor insana, öyle bir dip ses. Ses kaydedicisini açıyorum, sesimi kaydediyorum. Sesimi kaydederken zaten sesimin nasıl olduğunu duyduğum için, hemen sonrasında Direct Monitor'u kapatıp kaydettiğim sesi son ses dinliyorum ve Direct Monitor'den ne duyduysam aynısını kaydettiğim sesten duyuyorum, ne eksik ne fazla. Yani bahsettiğim dip ses, hem Direct Monitor'den duyuluyor hem de kaydedilen seste yer almaya devam ediyor.

Asıl problemim kesinlikle kaydedilen seste dip ses temizlemek değildir. Asıl istediğim, kendi sesimi dinlerken dip ses duymamaktır ya da bunu mümkün olduğunca azaltmaktır. Bu mikrofonu yayın ve podcast için kullanmayı düşünüyorum, dolayısıyla kaydedilmiş sesi temizleme yöntemleri bu senaryoda işimi görmez, ki gerekirse sesi nasıl temizleyebileceğimi de biliyorum hiç sorun yok o konuda. Bu noktada dip ses sorunu tam olarak nerede? Ses kartında mı yoksa mikrofonda mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı