Bekçilerden rahatsız oluyorum

Bekçiler parkta otururken nasıl oturacağıma felan karar veriyor, beni tehdit ediyorlar. En kötüsü bana ahlak dersi vermeye çalışıyordu :D. Bir kez daha yaşarsam telefonuma çekip bu herifleri şikayet edeceğim. Yoldan geçen akrabaları göreve alırsan olacağı bu :).
Nefret söylemi suça giriyor. Haz almıyorum, hoşlanmıyorum, istemiyorum kelimelerini kullanın.

Hocam size yaptıkları biraz sorumsuzluk olmuş ancak genel olarak ekiplerden anons geçilmediği sürece arama yapmazlar. Örneğin bir eşkal gelir. Sallıyorum siyah t-shirt pantolonlu görürseniz kimlik sorun infazı yakmış birisi falan derler. İlk kısım alınan bekçiler hiçbir mesleki ve psikolojik eğitimden geçmedikleri için kanunun kendisiymiş gibi davranabiliyorlar. Fakat son zamanlarda muhalefet kanadından sert eleştiriler gelince ağır eğitimlere tabi tutmaya başladılar. Ağır eğitim dediğim 6 ay ama yine de hiç eğitim almamalarından iyidir. Akrabam olan bekçi olduğundan ondan örnek vereyim. Geçtiğimiz Aralık ayında uyuşturucu satan 17 yaşında bir çocuğu çeviriyorlar ve çocuk bunlara bıçak çekiyor. Elinden bıçağı alıp bir güzel "ters kelepçe" yapıyorlar(can güvenliği için yapabiliyorlarmış çünkü bıçak çekti) ve karakola götürüyorlar. Mukavemet ettiği için de biraz hırpalıyorlar(eşit ölçüde müdahale etme hakları var). Polis aracına teslim edene kadar bütün adımları mobese ve çevredeki dükkanların kameralarıyla takip edilmiş olmasına rağmen soruşturma açıldı. Aynı zamanda çocuğun babası da mahkemeye başvurmuş. Böyle şeylerden kaçmak için anons gelmediği sürece kimlik kontrolü ve üst araması yapmıyorlar. Buna yetkileri var mı? Kimlik sormaya var ancak üst araması yapmaya yetkileri yok. Üst arama yetkisi sadece polislerde vardır ve polisin bekçiye sözle söylemesi durumunda üst araması gerçekleştirebilir. Sadece konuya açıklık getirmek istedim. Genel olarak bekçilerden ben de haz etmiyorum. Bir kısmı devletin kendisiymiş gibi ahkam kesiyorlar. Önceden bekçiler mahallede gezerken babalarımız güvende hissederlermiş. Şimdi bekçilerden korkar olduk iyi mi!

Bekçiler bazen kendilerini çok kaptırıyorlar. Benim bildiğim bir bekçinin üst arama, kimlik sorma gibi yetkileri yok. Ama bekçiler bunların hepsini çekinmeden yapabiliyorlar. Bunlar denetlenmedikçe bende bekçilerden rahatsız oluyorum. Onları görünce yolumu değiştiriyorum. Çünkü kontrolsüz güçleri var.

Dün gece toplam 2 bekçi önümü kesti. 2 taneside arkada birini durdurdu. Durdurdukları yerden kızlar geçiyordu hiçbirini aramadılar. Geldiler bana kimlik soruyorlar. Dedim neden ben? 20 yaşındayım sokakta beni daha polis aramadı ve durdurmadı. Temiz bir dış görünüşüm var.

Kızı durdururlarsa bekçiler kıza asılıyor deyip telefonla çekerler miş falan. Sanane yani. Vazifeni yapsana. Diğer 2 bekçi aynı anda 2 kişiyi durdurmuyoruz dedi. Ama daha 10 saniye önce arkada başka birini arıyorlardı.
Kafamı çevirdim başka tarafa. Dinlemediğimi farkedince kimliğimi verdiler hemen.

Geçen gün elimde bir bira var. Issız bir yerde içiyorum. Az ileride madde kullanan insanlar bile varken gelip beni arıyorlar. 5-6 kişiden korktuklarını düşünüyorum. Mahallede ne kadar it kopuk varsa iletişim içindeler. Hepsini tanıyorlar o zaman toplayın onları götürün.

Neyse bizim muhteşem dörtlüyü 10 dakika sonra caddede gördüm. Dükkan önünde resmen kahve ortamı kurmuşlar. 1 tanesi de adamın birini köşeye çekmişti. Adam bu bekçiye düzgün konuş diye bağırıyordu. Yaşları benden küçük hepsinin. Profesyonel değiller. Ülke bunlara emanetse vay halimize.

Bekçilerin %90'ı beline silah koyup ahkam kesmek isteyen kişilerden oluşmaktadır. Bunu yaşanılan her olayda gün yüzüne vurmaktadırlar zaten. Alım şartlarında oluşan koşullardan bile sabıkan olmasa yeterli. Gerisi önemli değil. Bir de parkuru geç yeterli. Başka bir koşulu yok.

Bekçiler bazen kendilerini çok kaptırıyorlar. Benim bildiğim bir bekçinin üst arama, kimlik sorma gibi yetkileri yok. Ama bekçiler bunların hepsini çekinmeden yapabiliyorlar. Bunlar denetlenmedikçe bende bekçilerden rahatsız oluyorum. Onları görünce yolumu değiştiriyorum. Çünkü kontrolsüz güçleri var.
Kimlik yetkisi var ama üst arama yetkisi yok.

Geri
Yukarı