Belirttiğim uzmanlıklardan hangisini seçmeliyim?

Nedim ASUR

Kilopat
Yer
Honolulu
Merhaba. İş garantisi olan bir eğitim programı var ve aşağıda belirttiğim 3 eğitim arasında kararsız kaldım. Yeterli miktarda para kazanabileceğim ve işi yaparken çok yorulmayacağım bir meslek hayatım olsun istiyorum. Bu durumun seçtiğim mesleğe göre değil de gireceğim işe göre değişeceğini biliyorum fakat ben genel olarak soruyorum. Bu altta verdiğim mesleklerin hangisini seçersem daha rahat olurum? Yüksek makine mühendisiyim ve açıktan web tasarımı ve kodlama bitirdim. Tavsiyelerinizi bunlar doğrultusunda da verebilirsiniz. Eğitim kazanımlarına ve çalışma alanlarına linklerden bakabilirsiniz.

- React Native ile önyüz(frontend) yazılım geliştirme uzmanı - link
- Python yazılım uzmanı - link
- .NET Core yazılım geliştirici - link

Yeterli miktarda para kazanabileceğim ve işi yaparken çok yorulmayacağım bir meslek hayatım olsun istiyorum.
Makine mühendisiymişsiniz hocam, bunun normal şartlar altında olmayacağını siz de biliyorsunuzdur bence. Bunu yapmak için yasal olmayan yollara bulaşmanız lazım. Ya da yaptığınız işi severseniz yorulmayabilirsiniz zihinsel olarak.

Merhaba. İş garantisi olan bir eğitim programı var ve aşağıda belirttiğim 3 eğitim arasında kararsız kaldım. Yeterli miktarda para kazanabileceğim ve işi yaparken çok yorulmayacağım bir meslek hayatım olsun istiyorum. Bu durumun seçtiğim mesleğe göre değil de gireceğim işe göre değişeceğini biliyorum fakat ben genel olarak soruyorum. Bu altta verdiğim mesleklerin hangisini seçersem daha rahat olurum? Yüksek makine mühendisiyim ve açıktan web tasarımı ve kodlama bitirdim. Tavsiyelerinizi bunlar doğrultusunda da verebilirsiniz. Eğitim kazanımlarına ve çalışma alanlarına linklerden bakabilirsiniz.

- React Native ile önyüz(frontend) yazılım geliştirme uzmanı - link
- Python yazılım uzmanı - link
- .NET Core yazılım geliştirici - link

Bunu bize sorman yanlış. Hangi alanda geliştirme yapmak istiyorsan veya hangi alanda kariyer yapıp uzman olmak istiyorsan o alanı kendin seçmelisin. Mesela bana göre C++ iyidir başkasına göre Python.

Bu soruyu burada sorman baştan aşağıya bir hata. Kulaktan dolma bilgiler ile alan seçimi yapılmaz. Araştırıp, görmeli ve kişisel düşüncelerine göre tercih yapmalısın. Sana önerim budur.
Kardeşim benim bu alanlar ile içli dışlı olanlardan fikir almak için yazıyorum. Zaten biri çıkıp bunu seç dediğinde tamam artık hayatımı bunun üzerine kuracağım diyecek değilim. Bu sorudaki amaç insanların bu meslekler hakkında fikrini almak.

Kardeşim benim bu alanlar ile içli dışlı olanlardan fikir almak için yazıyorum. Zaten biri çıkıp bunu seç dediğinde tamam artık hayatımı bunun üzerine kuracağım diyecek değilim. Bu sorudaki amaç insanların bu meslekler hakkında fikrini almak.

Saydığın 2 dil back-end programlama, front-end olanı seçersen daha az yorulursun.

Makine mühendisiymişsiniz hocam, bunun normal şartlar altında olmayacağını siz de biliyorsunuzdur bence. Bunu yapmak için yasal olmayan yollara bulaşmanız lazım. Ya da yaptığınız işi severseniz yorulmayabilirsiniz zihinsel olarak.
Gayet iyi anladım hocam teşekkürler.
Saydığın 2 dil back-end programlama, front-end olanı seçersen daha az yorulursun.
Hocam mantıklı bir yaklaşım olmuş. Bu cevap benim için yeterli teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Daha bu haftabaşı iş başı yapmış taze bir bilgisayar mühendisi olarak, yorulmamak diye bir şey yok çünkü kendi öğrendiklerinle büyük projelerde istenilenler arasında dağlar kadar fark oluyor. Ben React tarafına yönelmenizi böylece JavaScript öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü NodeJS + Express / NestJs gibi seçeneklerle JS kullanarak backend geliştirebilir böylece daha kolay full-stack olabilirsiniz. .Net ülkemizde hala çok kullanılsa bile gün geçtikçe globalde gücünü kaybediyor aslında. Ben size react değil de ilk önce JavaScript sonrasında frontend ya da backend seçimi yapıp devam etmenizi öneririm. Bu dediğime bu seçeneklerden en iyi karşılığı da React veriyor. Tabii ki tüm karar sizin kendiniz geniş bi araştırma yapmalısınız bence. Ayrıca tekrar değiniyorum yorulmama ve kolaylık tamamen sizin bilgi birikiminize bağlı bir olay, kolayca para kazanılsa bunları öğrenip herkes bu işe yönelirdi:)

Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Umarım her şey gönlünüzce olur. Belirttiğiniz gibi geniş bir araştırma yaptım fakat siz de tahmin edersiniz ki bu araştırma, sektörün içinde olan birinin vereceği bilgi ve önerilerin yerini tutmayabilir. Sorumu oldukça basit ve gerçekte temelinde yatan isteklerim doğrultusunda sordum ve sizin gibi değerli forum üyelerinin gelip oldukça yararlı yanıtlar vereceğini tahmin ediyordum. Her ne kadar araya parazitler girebilse de bu konuda her zaman Technopat'a güvenim tam 😁. Bu arada dün frontend yazılım geliştirme uzmanı eğitimini seçerek kaydımı tamamlamıştım. Üzerine sizin bu öneriniz gelince şu an daha mutlu oldum. Teşekkür ederim.

Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Umarım her şey gönlünüzce olur. Belirttiğiniz gibi geniş bir araştırma yaptım fakat siz de tahmin edersiniz ki bu araştırma, sektörün içinde olan birinin vereceği bilgi ve önerilerin yerini tutmayabilir. Sorumu oldukça basit ve gerçekte temelinde yatan isteklerim doğrultusunda sordum ve sizin gibi değerli forum üyelerinin gelip oldukça yararlı yanıtlar vereceğini tahmin ediyordum. Her ne kadar araya parazitler girebilse de bu konuda her zaman Technopat'a güvenim tam 😁. Bu arada dün frontend yazılım geliştirme uzmanı eğitimini seçerek kaydımı tamamlamıştım. Üzerine sizin bu öneriniz gelince şu an daha mutlu oldum. Teşekkür ederim.
Piyasayı göz önünde bulundurunca, bence en hayırlısı olmuş sizin açınızdan, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Ama dediğim gibi 'ben frontend öğrencem' mentalitesinden cok programlama/algoritma öğrencem diyerek yaklaşıp javascripti sağlam bir şekilde öğrenirseniz sırtınız yere gelmez, hayatın her alanında olduğu gibi sadece istemek yerine gerçekten vakit ve emek verirseniz başarabileceğinize inanıyorum şimdiden başarılar.

Geri
Yukarı