Belli programlar için tarih ve saati farklı gösterecek program kodlama

korhhan

Hectopat
Daha fazla  
Windows üzerinde kullandığım belli programlar için tarih ve saati farklı göstermem gerekiyor. Fakat her seferinde sistem tarih ve saatini değiştirme ile uğraşmak yerine kullandığım programlara odaklı sistem tarih ve saatini farklı gösterebileceğim yani o programları aldatabileceğim bir program kodlamak mümkün müdür? Ya da böyle bir program mevcut mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim çözümüm şöyle olabilir.

A,B,C isimli 3 programda saati farklı göstereceğini varsayalım.
Veri tabanında Bir tabloda her program için 1 kayıt tutardım ve bu kayıtlarda gerçek saate göre programın göstermesi gereken farkı tutardım eksi yada artı olarak.

A - artı - 16
B - artı - 0
C - eksi - 8

A programı açıldığında tablodan A ya ait kaydı okurum.
A - artı - 16

Gerçek saate 16 rakamını eklerim ve kullanırım.
B için artı 0 eklerim. Ama sıfır olduğu için gerçek saat aynen kalmış olur.
C içinde eksi olduğu için 8 çıkarırım.

Eğer zamanla bu artı eksi saatler değişecekse o zaman tablodaki kayıtlarda tarihte tutmak gerekir.
A - 20-10-2015 artı 16
A - 10-05-2017 artı 18
B - 20-10-2014 artı 6
B - 10-05-2017 artı 0
... gibi
Hangi tarihte hangi artı eksi saatleri kullanacaksın yine bulunabilir.

Eğer saat değilde dakika olarak farklı olacaksa o zaman tabloda saat değil dakika farkı tutmak gerekir.
Mesela 10,5 saat tutacaksan 10x60 = 600 birde buçuk var 30 dakkada ordan 630 tutman gerekir.

Saatler her program için sabitse ve değişme ihtimali kesinlikle yoksa.
O zaman tabloda değilde program kodunada gömülebilir saat farkları. Ama ne olur ne olmaz diye tarih ile birlikte tabloda tutmak gerekir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı