Çözüldü "Ben de" mi "Bende" mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Hangisi doğru? Kimisini görüyorum, "Bende" yazıyor, kimisi "Ben de" yazıyor. Ben "ben de" kullanıyorum ceza almıyorum. Ama "bende" yazan üyeler de ceza almıyor. TDK'ye göre doğrusu "ben de" şeklinde.

Doğrusu yok mu bunun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
"-de, -da" ekini kaldırınca cümlenin anlamı bozuluyorsa bitişik, bozulmayıp sadece daralıyorsa; ayrı yazılır.
Bu tanım kafa karıştırıyor ve bence yanlış bir öğretme metodu. Nasıl mı?

Mesela şu cümle: Hoca okulda. Şimdi burada -da ekini kaldırınca Hoca okul cümlesi çıkıyor ortaya. Türkçeye hakim olmayan biri ne düşünüyor? Bu mantıklı bir cümle. Evet, gerçekten tam olarak böyle düşünüyor.

Peki nasıl öğretmeli? Çok basit. Bulunma ekinin bitişik yazıldığını bilmesi yeterli.

• Kalem nerede? Kalem bende. > Bitişik.
  • Hoca nerede? Hoca okulda. > Bitişik.
Bağlaç:
  • Ali de geliyor mu? Evet Ali de geliyor. > Bulunma durumu yok, ayrı.
  • Pazar günleri de yasak var mı? Evet, Pazar günleri de yasak. > Bulunma durumu yok, ayrı.
Bu tanım kafa karıştırıyor ve bence yanlış bir öğretme metodu. Nasıl mı?

Mesela şu cümle: Hoca okulda. Şimdi burada -da ekini kaldırınca Hoca okul cümlesi çıkıyor ortaya. Türkçeye hakim olmayan biri ne düşünüyor? Bu mantıklı bir cümle. Evet, gerçekten tam olarak böyle düşünüyor.

Peki nasıl öğretmeli? Çok basit. Bulunma ekinin bitişik yazıldığını bilmesi yeterli.

• Kalem nerede? Kalem bende. > Bitişik.
  • Hoca nerede? Hoca okulda. > Bitişik.
Bağlaç:
  • Ali de geliyor mu? Evet Ali de geliyor. > Bulunma durumu yok, ayrı.
  • Pazar günleri de yasak var mı? Evet, Pazar günleri de yasak. > Bulunma durumu yok, ayrı.

"Orada", "burada", "arabada", "yolda" gibi; kelimenin sonuna ek olarak gelen "de/da".
"Burada bulunuyorum." cümlesiyle akılda tutulabilir, sınav taktikleri. :D
Şimdi anladım, teşekkür ederim.

O zaman bu cümle doğru:

• Bende araba var.
  • Ben de yapabilirim.

Geri
Yukarı