Benim cihazda mı sorun var, bende mi sorun var?

CanAygun

Hectopat
Arkadaşlar Notebook'umun bataryası takılı değildi bayağı bir süre.
Sonra 2-3 defa elektrik gitti cihazda sorun çıkmaya başladı.

Elektrik gittiğinde tekrar açtığım zaman bilgisayar acayip derecede ağırlaşıyor ve hard disk okuma yavaşlıyor. 2. ya da 3. açmamda bilgisayar eski haline dönüyor. (Açılma hızı vs.)

HDTunePro 5.50 programı ile ErrorScan(quickscan işaretli olmasın) taraması yapıp, health kısmınında çıkan sonuçlarının ScreenShot'unu paylaşın.

Suç sende. Bataryasını takacaktın. Her yerde bağırıyoruz batarya takılı kullanın diye.
Şimdi şöyle güzel kardeşim; Notebook'u babam kullanıyor ara sıra ve pilde kullanıyor 7/24 Batarya ve adaptör takılı olsa bu cihazın 3 saat giden şarjı inecek 30 dakikaya. Sonra da babam cihazı paramparça edecek.
Zaten 4-5 gündür pil takılı. Hiç %100 yapmıyorum %80-%90 yapıyorum adaptörü çıkarıp kullanıyorum.

7/24 Batarya ve adaptör takılı olsa bu cihazın 3 saat giden şarjı inecek 30 dakikaya. Sonra da babam cihazı paramparça edecek.
Zaten 4-5 gündür pil takılı. Hiç %100 yapmıyorum %80-%90 yapıyorum adaptörü çıkarıp kullanıyorum.
Bende notebook kullanıcısıyım. Günümüzde batarya çıkarmaya gerek yok. Ben tam 4 yıldır laptopumu batarya ve adaptör takılı halde kullanıyorum ve ilk aldığımda 4 saat giden cihaz şu anda 2 saat 45 dakika gidiyor. Zaten li-pol bataryalar ve li-ion bataryalar senelik kapasite azalması yaşarlar. Bunun sebebi de içlerinde ki kimyasal maddenin zamanla tepkime özelliğinin azalmasıdır.

Bataryayı çıkarman iyi olmamış. Batarya bir nevi UPS görevi görür. UPS lerin bir özelliği ise elektrik dalgasını önlemektir. Bilgisayar çok düşük güç ile çalışan parçalar içerir. Statik elektirik bile bu parçaların çalışmasını bozar. Yani bilgisayar çalışır durumdayken bile elektrik dalgalanmaları makinayı yıpratır.
Anakart hasar görür. Aklıma ilk gelen çabuk bozulabilen parçalar arasında HDD. Yani mekanik diskte ölü sektörler oluşur. Her kapanışta okuma yazma kafası diske değer ve çizer. Büyük ihtimalle HDD yi değiştirmen gerek. Önce dosyaların yedeğini al tabi. Tavsiye olarakta SSD. Dizüsütü bilgisayarlarda mekanik disk hiçbir zaman iyi olmaz

Son düzenleme:
Cep telefonlarının bataryasını çıkarıp kullanmadığımız gibi sarjdayken notebooklarda da batarya çıkartılıp kullanılmamalıdır. Prizde full dolu olarak duran batarya ile boşta duran bataryanın kullanım ömrü yaklaşık olarak aynı şekilde azalacaktır. Sistem dosyaları zarar görmüş olabilir. Pil ayarından güç seçeneğini değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

HDD'de problem yoksa komut istemini yönetici olarak çalıştırarak Sfc/scannow komutunu verin.
Kardeşim tarama bitti.

Kardeşim tarama bitti.
Tüm ''Status'' ''OK''

Bataryayı çıkarman iyi olmamış. Batarya bir nevi UPS görevi görür. UPS lerin bir özelliği ise elektrik dalgasını önlemektir. Bilgisayar çok düşük güç ile çalışan parçalar içerir. Statik elektirik bile bu parçaların çalışmasını bozar. Yani bilgisayar çalışır durumdayken bile elektrik dalgalanmaları makinayı yıpratır.
Anakart hasar görür. Aklıma ilk gelen çabuk bozulabilen parçalar arasında HDD. Yani mekanik diskte ölü sektörler oluşur. Her kapanışta okuma yazma kafası diske değer ve çizer. Büyük ihtimalle HDD yi değiştirmen gerek. Önce dosyaların yedeğini al tabi. Tavsiye olarakta SSD. Dizüsütü bilgisayarlarda mekanik disk hiçbir zaman iyi olmaz
Techonpat Farkı! :)
Siz olmasanız :) Neyse sonra överim :) Şimdi güzel kardeşim çok güzel bir cevap verdin sağ ol, teşekkür ettim :)
Artık batarya takılı kullanacağım. Bana kuzenim (O da biraz bilgisayar ile uğraşıyor) onun aklına uydum PC'yi aldığım gün bataryasını çıkarttım. Şu an cihazda batarya takılı ve hep takılı kalacak. Babam da ne derse desin :)
HDD'den cızırtı geliyor bunu yetkili servise bildirdim cihazı bize yollayın dediler. Cihazın içini açtım çünkü cihaz delirmişti. HDD'yi söktüm geri taktım düzeldi sorun. Şu an cihazı tak diye kapatsam 2 dakikada açılır ve acayip kasar. Bir an önce SSD Alacağım.
Cevaplarını için teşekkür ederim!
Seviyorum sizleri :)

Dosya Ekleri

• ceease.png
    ceease.png
    13,4 KB · Görüntüleme: 260
  • 24.png
    24.png
    18,7 KB · Görüntüleme: 259
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı