BenQ Zowie XL2411P monitör alınır mı?

Konu üzerinden çok geçti fakat onu almadım. AOC 24G2U modelini alacağım.
24G2U ve XL2411P arasında gidiyorsan dikkat etmen lazım

Şöyle karşılaştırayım sana iki monitörü;

Öncelikle ikisi de renk derinliği açısından aynı 8 bit ama AOC'nin renk gamutu daha geniş %124 sRGB ve %108 Adobe veriyor. Buna karşılık XL2411P'nin değerleri 96 ve 74. Normalde bu değerler çook fark edilir değerler değil ama burada fark fazla. Gözün seçebilir.

AOC'nin parlaklığı 250cmd2, Zowie'nin 350cmd2. AOC'nin ki çok düşük. Işıklı bir ortamda, direkt ışık alan bir konumda, renklerde ve görüş açısında sıkıntı yaşayacaksın. 250 çünkü neredeyse taban. En düşük parlaklık.

AOC'ninki IGZO Panda IPS - Zowie TN Panel bu demektir ki;

Aoc 1ms değil yani GtG değil. MPRT 1Ms vermişler. MPRT ve GtG birbirinden farklı. Ghosting problemi yaşayabilirsin GtG değerin muhtemelen yüksek o yüzden yazmamışlardır. İdeali iki değerin de verilmesi ama neredeyse hiçbir marka bunu yapmıyor.

Bu noktada yüksek hz performansı istiyorsan XL2411P çok daha iyi bir monitör. Renk istiyorsan AOC iyi ama hız performansı düşük. Ghosting ve tepki süresi rahatsız edecektir.

Seçim sana kalmış.

24G2U ve XL2411P arasında gidiyorsan dikkat etmen lazım.

Şöyle karşılaştırayım sana iki monitörü;

Öncelikle ikisi de renk derinliği açısından aynı 8 Bit ama AOC'nin renk gamutu daha geniş %124 srgb ve %108 Adobe veriyor. Buna karşılık XL2411P'nin değerleri 96 ve 74. normalde bu değerler çok fark edilir değerler değil ama burada fark fazla. Gözün seçebilir.

AOC'nin parlaklığı 250cmD2, Zowie'nin 350cmD2. AOC'nin ki çok düşük. Işıklı bir ortamda, direkt ışık alan bir konumda, renklerde ve görüş açısında sıkıntı yaşayacaksın. 250 çünkü neredeyse taban. En düşük parlaklık.

AOC'ninki ıgzo panda IPS - Zowie TN panel bu demektir ki;

AOC 1ms değil yani GTG değil. Mprt 1ms vermişler. Mprt ve GTG birbirinden farklı. Ghosting problemi yaşayabilirsin GTG değerin muhtemelen yüksek o yüzden yazmamışlardır. İdeali iki değerin de verilmesi ama neredeyse hiçbir marka bunu yapmıyor.

Bu noktada yüksek HZ performansı istiyorsan XL2411P çok daha iyi bir monitör. Renk istiyorsan AOC iyi ama hız performansı düşük. Ghosting ve tepki süresi rahatsız edecektir.

Seçim sana kalmış.

Hocam iyi günler ben de bu modeli XL2411P düşünmüştüm oynadığım oyunlar %90 Fortnite Valorant yani FPS tarzı oyunlar Sync özelliği kullanmamak eksi midir cevaplarsanız sevinirim.

Hocam iyi günler ben de bu modeli XL2411P düşünmüştüm oynadığım oyunlar %90 Fortnite Valorant yani FPS tarzı oyunlar Sync özelliği kullanmamak eksi midir cevaplarsanız sevinirim.

Adaptive Sync teknolojileri donanımın ve monitörünün uyuşmadığı noktalarda ya da bu senkronizasyon sorunun monitörde görüntü problemleri oluşturduğu zamanlarda işe yarayan bir teknoloji. Yani FreeSync ya da G-Sync dediğimiz şey, ekran kartının monitörün gösterebileceğinden çok daha fazla ya da çok daha az frame göndermesi durumunda, monitörü yavaşlatarak ya da ekran kartını hızlandırarak senkronize olmasını sağlayan bir teknoloji. Bunu da yavaşlatma ekran kartının hızlı kaldığı durumlarda ekran kartına input lag ekleyerek, monitörün hızlı kaldığı noktada da monitör hz'ini düşürerek yapıyor.

İyi bir TN panel monitörün varsa ve atıyorum 144Hz monitörde, bilgisayarın sabit 144fps civarında performans verebiliyorsa sorun yaşamazsın. Herhangi bir adaptive sync teknolojisine ihtiyacın kalmaz.

Ha eğer makinen yeterli değilse, o zaman sync kullanmalısın ama işte bu noktada da input lag eklediğin için zaten monitörü de tam performansı ile kullanmıyor oluyorsun. Bir manası olmuyor.

Turnuvalarda çok iyi 240hz monitörler (Zowie ve Acer Predator) ve çok iyi kasalar kullanıldığı için adaptive sync kullanılmaz mesela.

Bende bu hafta zowie xl2411p model monitör aldım. Görüntü ayarlarınız nelerdir hocam. Oyunlarda ve normalde kullandığınız ayarlar nelerdir ?
Mode : Standard
Brightness : 100
Contrast : 60
Low Blue Light : 0
Black eQualizer : 20
Blur Reduction : Off
Color Temperature : User Mode 100 100 100
Hue : 50
Color Vibrance : 10
Reset Color : No
AMA : High
Instant Mode : On
Sharpness : 10
Gamma : 3

DynamicContrast : 0
Overcan : Off

Monitörün ayarlarını bu şekilde kullanıyorum ek olarak ekran kartı ayarlarından Digital Vibrance : 80 olarak kullanıyorum.

Mode : Standard
Brightness : 100
Contrast : 60
Low Blue Light : 0
Black eQualizer : 20
Blur Reduction : Off
Color Temperature : User Mode 100 100 100
Hue : 50
Color Vibrance : 10
Reset Color : No
AMA : High
Instant Mode : On
Sharpness : 10
Gamma : 3

DynamicContrast : 0
Overcan : Off

Monitörün ayarlarını bu şekilde kullanıyorum ek olarak ekran kartı ayarlarından Digital Vibrance : 80 olarak kullanıyorum.
Çok teşekkürler bir de bu ayarları deneyeyim

Yeni konular

Geri
Yukarı