Benzin zam serisinde

• Konuyu başlatan Kyras
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 38
  • Görüntüleme 2B
Bunca zamda Amazon hala 3 kuruşluk Prime üyelerine ücretsiz kargo sunmaya devam ediyor.
10 TL'ye kitap alıyorsun, kargo ücretsiz.
Bu özelliğin kalkacağını düşünüyorum.

Böyle konular açarak nereye varmak istiyorsunuz? Bu zamlar dünyanın her yerinde var.
Son 4 ayda bu başlıktaki ek zamları hesaplamadan bile benzinde %113.8, dizelde %131.7 zam oranları var. Bu düzeyde bir zam oranını başka bir ülkede yapmaya kalk bakalım neler oluyor gör... 4 ayda aynı parayla alabildiğin yakıt miktarı yarısından bile az durumda, hâlâ zamlar her yerde var diye kendinizi avutuyorsunuz. ABD'de ortalama (eyaletlere göre değişiyor) zam ise benzinde 1 Kasım'dan beri %6.2, gerçekten her yerde zam varmış. Zamcık var, zam var burada kim için hangi konuda zam hangi konularda zamcık yapılıyor sen hesapla artık.

Arada 18 katlık zam farkı var benzin için, her yerde var diyorlar hâlâ. Az bile, benzin/dizel/otogaz sabit 100 TL olsun o zaman da ne güzel her yere bisikletle gitmemize neden olup sağlıklı yaşatıyorlar dersiniz ama bu kafayla şunu anlamazsınız: O bisiklet kullanım oranı arttığında 1 bisiklet için devlete 2-3 bisiklet parası daha ödemeniz gerekecek bindirecekleri ÖTV için, yetmeyecek üstüne yıllık vergi alınır. ben olsam ben de böyle bir zihniyete aynısını yapardım. Helal olsun bu zamları yapanlara, hiç kızmıyorum artık. Sonuna kadar haklarıdır, 20 TL yetmez.

Bir de Fransa'da enflasyon %7 çıktı, geçen yıl 100 euro tutan alışveriş 800 euro tutuyor diye hesap yapanlar da var televizyonlarda. Aynı hesapla bir de buradakini hesaplasa ya. 🤣

Son 4 ayda bu başlıktaki ek zamları hesaplamadan bile benzinde %113.8, dizelde %131.7 zam oranları var. Bu düzeyde bir zam oranını başka bir ülkede yapmaya kalk bakalım neler oluyor gör... 4 ayda aynı parayla alabildiğin yakıt miktarı yarısından bile az durumda, hâlâ zamlar her yerde var diye kendinizi avutuyorsunuz. ABD'de ortalama (eyaletlere göre değişiyor) zam ise benzinde 1 Kasım'dan beri %6.2, gerçekten her yerde zam varmış. Zamcık var, zam var burada kim için hangi konuda zam hangi konularda zamcık yapılıyor sen hesapla artık.

Arada 18 katlık zam farkı var benzin için, her yerde var diyorlar hâlâ. Az bile, benzin/dizel/otogaz sabit 100 TL olsun o zaman da ne güzel her yere bisikletle gitmemize neden olup sağlıklı yaşatıyorlar dersiniz ama bu kafayla şunu anlamazsınız: O bisiklet kullanım oranı arttığında 1 bisiklet için devlete 2-3 bisiklet parası daha ödemeniz gerekecek bindirecekleri ÖTV için, yetmeyecek üstüne yıllık vergi alınır. ben olsam ben de böyle bir zihniyete aynısını yapardım. Helal olsun bu zamları yapanlara, hiç kızmıyorum artık. Sonuna kadar haklarıdır, 20 TL yetmez.

Bir de Fransa'da enflasyon %7 çıktı, geçen yıl 100 euro tutan alışveriş 800 euro tutuyor diye hesap yapanlar da var televizyonlarda. Aynı hesapla bir de buradakini hesaplasa ya. 🤣
Dediğiniz gibi bu güdülmeyi seven zihniyete her şey hak da işte bizim gibilerde arada kaynıyor. Bu zammın yarısını Avrupa, Amerika'da yapsalar halk kıyameti koparır ama bizimkiler hala uyuyor. Gerçi 'benzin 100 TL olsa bile reisin arkasındayız' diyen tek hücrelilerin yaşadığı bir ülkede ayaklanma beklememek lazım.

Böyle konular açarak nereye varmak istiyorsunuz? Bu zamlar dünyanın her yerinde var. Petrol fiyatları artıyor. Sen 18 liraya almış olduğun ürünü 17 liraya satar mısın? Zamlar canımızı sıkıyor. 90 liraya doldurduğum gazı şimdi 300 liraya dolduruyorum ama sadece bizim ülkemizde petrol fiyatları artıyormuş gibi algı yaratmak hiç hoş değil.
Hocam yabanci ulkelerden bana ne. Onlari neden haber yapayim. Ha tabi onlarin da artiyordur herkes kotu durumda ama once kendi ulkemiz ve yasadigimiz yere bakalim. Haber yapiyorum cunku o kadar cok zam geliyor ki artik sagda solda zam haberi gorulmuyor bir baktiniz zam gelmis olmasin diye yapiyorum.

Dünyanın her yerinde zam geliyor diyenler, şu videoyu çok iyi izlesin. Evet orada da zam geliyor fakat orada insanların alım gücü yüksek olduğu için bu zammı hissetmiyorlar bile. Orada son 10 senede benzin litresi 1.50 eurolardan en fazla 1.95 eurolara çıkmış ama senin son 10 senede benzin fiyatı nereden nereye çıkmış bir sor bakalım kendine!

Mesela İngiltere'de bir asgari ücretli bir saatlik çalışmanın karşılığı olarak 6 litre benzin alabiliyor peki ya Türkiye'de asgari ücretli çalışan bir saatlik çalışmanın karşılığı olarak kaç litre benzin alabiliyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Düşen alım gücünden sonra Türkiye'de halkın arabası:

Screenshot_17.png

Not: Kaza sonrasında koltuk sırtlıkları mezar taşı olarak kullanılacaktır.

Geri
Yukarı