Berber çırağı ne kadar kazanmalı?

Kazanç emekle doğru orantılıdır. Eğer ayaklarınla o kadar para kazanabileceğini düşünüyorsanız o ise açılabilirsiniz ya da bilgisayar başında.

Senin ayakta dikilmen ve zamanını ayırman bile bir emektir ve bu emegin karşılığı hiçbir zaman inşaatta kan ter içinde çalışan birisiyle eşit olamaz.

Çocuğun büyük ihtimalle öğlen yemeğini vermiyorlar. İnşaatta verirler. Çünkü enerji harcıyorsun. Konu sahibini küçümsemek amaciyla söylemiyorum ama inanılmaz zayıf bir bünyeye sahip değilseniz getir götür işi yaparak yorulmazsınız.

Oldu, ben inşaatta günlük 3 birime çalışacağım çocuk orada getir götür yapıp klimalı yerde benle ayni parayı alacak. Yok öyle şey.

Yaptığın ise göre para alırsın. En basit örneği tarladaki çalışanlar. Birisi 400 alırken diğeri 200 alır Çünkü 400 alan daha çok emek sarf eder. Sizin mantiginiza göre hepsi 200 almalı. O zaman herkes en basit ise yoğunlaşır.

O zaman bu kızın koşullarından altında çalışanlar daha fazla emek vermeliler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece 1 hafta çalışacağım ve kesim filan yapmıyorum. Dükkan akrabamın olduğu için istiyemiyorum.
Hocam ben olsam en az 150 derdim. Sonuçta sen gününü harcıyorsun orada demi? Sabah kalkıyorsun telefon oynamak varken oraya gidiyorsun sonuçta, bunun karşılığı 90dan fazla olmalı.

O zaman bu kızın koşullarından altında çalışanlar daha fazla emek vermeliler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Veya tam tersi bu kız daha fazla emek verse nasıl olur? İşyerinin kendi bütçesi istediği kadar verir ona karışamam ama mantıklı bir bütçe tasarısı her zaman emek=maaş düzleminde olur. Kendinizi işyeri sahibinin yerine koyun, çok emek gösterene, işi yoğun olana mi maaşı fazla verirsiniz yoksa genelde boş duran birisine mi? Evet, cevap belli. Bu bile maaşın emekle doğru orantılı olduğunu kanıtlar.

Neyse, tartışma çok uzadı. Uzatmanın manası yok daha fazla. İyi geceler dilerim.

Geri
Yukarı