BES ve Sigorta Emekliliği aynı şey mi?

Hayır BES modeli ile Emeklilik benzer şeyler - aynı amaca hitap eden şeyler olsa da birbirinden çok farklı kavramlar aynı zamanda.

BES'de biriktirdiğin paraları emeklilik için harcamak zorunda değilsin. Veya sigortalı bir yerde çalışıyorsan aynı zamanda BES ile ayrı bir yerde para biriktirip birikim yapabilirsin. BES'in asıl amacı birikim yapmak.

BES modelinde aylık olarak belirli bir miktar ödeme yapman gerekir, bu bedeli ilerleyen zamanlarda yükseltebilirsin. Hesabındaki bu paraya dokunmaman kaydıyla 10 yıl içerisinde yatırdığın her paranın üzerine %25 kazanç eklenir. Eğer 5 yıl paranı BES sisteminde tutarsan %25'in yarısını alırsın. 2,5 yıl kalırsan çeyreğini, gibi gibi.

Kısacası her ay X TL para yatırıyorsan, 10 yılın sonunda her ay yatırdığın X TL > X*1,25 olacaktır.
5 yıl kalman durumunda X*1,125 olacaktır. Ne kadar uzun süre kalırsa paran; o kadar çok katkı payı alırsın. Aylık yatırdığın miktar ne kadar yüksek olursa; aynı oranda yüksek katkı payı elde edersin.

Bunun emeklilikle bir bağı var ancak sandığın gibi bir bağ kesinlikle söz konusu değil.

Hem para alarak hemde başka haklara konarak para topluyorlar.
Bu parayı da tamamen günü kurtarmaya yönelik şeylerde kullanıyorlar, araç haline getirildi.
1 yıl sonra dolar 2 katına çıktığında, verdiğiniz para yarı yarıya değer kaybetmiş oluyor.
Önümüzdeki ekonomik durumu hesaplarsanız, 30 yıl BES'e katılsanız, 30 yılın sonunda büyük zararla kalkarsınız. Millet bundan çıktığı için tazminat gibi bir parayı fona zorunlu aktarıyorlar. Siz kendinizi çıkartıyorsunuz onlar sizi tekrar sokuyor. TL bazında kar ediyor görünseniz bile kar etmeniz söz konusu olamaz.
Tekrar sokulduğunuz zaman çıkmayı unutmayın.

BES'de diyorlar ki, katkı payını alabilmeniz için 3 yıl paranızı hiç ellememeniz lazım. 3 yıl dolunca gidiyorsun ve paranı çekmen lazım mesela, bu seferde diyorlar ki, katkı payının sadece %15 'ini alabilirsiniz. En başta bunu söylemiyolar, çünkü süsleyip püsleyip paranızı almak için. Halbuki o yatırdığınız parayı siz zaten vadeliye atsanız yada döviz alıp satsanız daha fazla para kazanırsınız ve paranız her daim elinizin altında olur.

@241046 Bizim insanımız hiçbir şeyi araştırmadığı için yanlış anlıyor desek daha doğru olur. Kaç yıl kalırsa ne kadar katkı payı alacağı bilgisine her yerden ulaşabilirler. Ben de yatırım arifesindeyim ve BES sistemini detaylıca inceledim son zamanlarda.

Vakit bulunca; "BES sistemindeki yatırımımızı altın veya döviz olarak saklamanın mümkün olup olmadığı" sorusuna yanıt bulacağım.
Paramızı TL olarak saklamak zorundaysak kim ne yapsın BES modelini :D

Vakit bulunca; "BES sistemindeki yatırımımızı altın veya döviz olarak saklamanın mümkün olup olmadığı" sorusuna yanıt bulacağım.
Devletin BES sistemini incelemedim :D Ama daha kar getiren sistemler olduğuna eminim.
Herhangi bir durumda tek bir kararname ile o para hiç edilir. Yatırım yapmak için BES riskine girilmemeli diye düşünüyorum. Buradaki BES devletin BES'i. Kuruluş amacı kaynak yaratmaktı.
Bunun yanında normal vatandaşlar hisse almıyor, gelişmiş ülkelerde ise halk hisse alıyor. Bu BES modeli çıkmadan önceki halkı hisse almak konusunda bilinçlendirmeliyiz diye açıklama yapıldığını hatırlıyorum. Bunun yanında çıkan kişilerin tekrar içeri sokulması, tazminatların zorunlu olarak seçme şansı verilmeden BES'e aktarılması beni çok kıllandırıyor. Kesin üstüne yatacaklar diyorum. Umarım yanılırım.

Son düzenleme:
Elindeki tüm kamu kuruluşlarını özel sektöre peşkeş çeken devletin gömülmek üzere olduğu bataklıktaki çırpınışıdır BES! Vergi affı çıkarttılar olmadı! Bedelli askerlik getirdiler yetmedi! Trafik cezalarını artırdılar denk gelmedi! BES'i uydurdular tutmadı! Şimdi akılları işçilerin tazminat hakkında! Bireysel Enayilik Sendikası!

@241046 Bizim insanımız hiçbir şeyi araştırmadığı için yanlış anlıyor desek daha doğru olur. Kaç yıl kalırsa ne kadar katkı payı alacağı bilgisine her yerden ulaşabilirler. Ben de yatırım arifesindeyim ve BES sistemini detaylıca inceledim son zamanlarda.

BES'de bulunan birikimlerle döviz veya fon alınabiliyor. Lakin ana paramı onlar kullanmasındansa ben yönetirim daha iyi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı