Beyaz Eşya İçin Marka Önerisi

Bosch'un Türkiye'de üretilen ürünlerinden Alman kalitesi beklemeyin. Eğer bosch alırsanız nerede üretildiğine dikkat edin. Vestel TV aldım 3-4 ay sonra bozuldu. Samsung iyi ancak aldığınız ürünü aynı günde olsa iade edemezsiniz bu da aklınızda olsun.

LG buzdolabı aldım yeni. Üstten donduruculu buzdolaplarında gerçekten çok başarılı olduğunu belirtmek isterim. Sadece LG buzdolaplarında ek garanti olmamakta. 3 yıl normal garanti ve 10 yıl motor garantisi mevcut.

Arçelik ve Beko gibi ürünler genellikle servisi kolay olduğu için tercih edilir ama sırf bu etken yüzünden fiyatını hak etmeyen ürünler almam.

Televizyonu da Philips'in Android TV'si almıştım. Gayet güzel kullanışlı uygulamalar yüklenmekte. Bilinen markaların aksine ihtiyacınız dahilindeki özellikler burada ön plana çıkmalı.

Tavsiyem almak istediğiniz özellikler ve her bir alacağınız makine için bütçenizi alacağınız zaman belirtin. Fiyatlar değişkenlik göstermekte. Ona göre yardımcı oluruz.

Bütçemiz yüksek derseniz Miele marka bu işin en üst noktasıdır. ( Beyaz eşyaya ek olarak süpürgeleri de harikadır.)

Beyaz eşyalarını 30-35 yıl kadar kullanabilirsiniz. Hatta sanıyorum ki bir çok kişinin aile büyüklerinin evinde hala faal olarak çalışan Miele görmek mümkündür. (Benim staj yaptığım kurumda 27 yıllık çamaşır makineleleri mevcuttu ve en ufak bir problemleri yoktu.)Firma 30 yıllık makinelere bile destek veriyor, istendiği zaman parçalarını Almanyadan, direk merkezden getiriyor.

Ama gel gelelim fiyatı diğer markalara kıyasla korkunç pahalı.

Eğer bir limit yoksa kesinlikle Siemens ürünlerini tavsiye ederim. Ha yok bana biraz daha uygun olsun diyorsan Samsung.

Bana göre uzak durulması gereken markalar arçelik,beko,vestel,regal bunlar 2. hatta 3. kalite markalardır. Tek ben değil konuştuğum/görüştüğüm herkes bu markalardan şikayetçi :).

Babamın Arçelik servisi var. Kalite olarak Bosch, Samsung gibi markalar daha iyi. Fakat arıza yapınca servis olarak bizden 2 kat daha fazla ücret istiyorlar. Arçelik buzdolabım vardı 2 yıl gitti, Bosch makinem 6 yıl gitti gibi örnekler yanlış olabilir. Biraz da şans işi. Bir müddet çalıştım serviste bu arada. Paran varsa Bosch gibi markaları tercih edebilirsin. Ama tasarruflu olsun dersen Arçelik, Beko önerebilirim.

İyi beyaz eşya devri artık bitti. Aldığınız her elektronik eşyanın garanti belgesinde aynen şu yazar. Bakanlığın bu ürün için biçtiği kullanım ve yedek parça ömrü beyaz eşyalarda 10, cep telefonu ve ev aletlerinde 7 yıldır. Bu kullanım ömrü kullanıcının malı hor veya düzgün kullanmasına bağlı artıp azalabilir. Yani yılların markası X marka beyaz eşya alayım 20-25 sene gitsin diye bir üretim yoktur. Ne kadar pahalı ve iyi ürün alırsanız alın kazanı plastik içerisinden geçen bakır borular normalinden daha ince ve bu yüzden gaz basarken ses gelir. Bazı istisnalar vardır, örneğin: 10 yıl kompresör ve 10 yıl motor garantisi. Kompresörler zaten montaj esnasında bir hata olmadığı sürece ve bulunduğunuz bölgede voltaj düşüp durmuyorsa 10 senede asla arıza yapmaz. Motor garantisi ise inverter motorlarda verilen garantidir. Bu motorlarda kullanılan teknolojiden dolayı minimum 10 yıl gitmektedir. Yani bu 10 yıl garanti işi sadece istisna bir durumdur. Elektirik kesintisi voltaj düşmesinden kaynaklanan arızalarda garanti dışı bırakılır. Önerim kendi sınıfına göre bir çok markadan daha iyi olan bütçe dostu Altus markasıdır. Dezavantajları geneli tek renk üretilir ve dış görünümlerinin tasarımı oldukça sadedir bazılarına göre kaba olabilir. Tabi karar yine sizin gidip X marka buzdolabını veya çamaşır makinesini 5000 TL ye alıp çıkacak muhtemel bir arızada 100 TL lik fan motoruna bile 500 TL isteyen servislerle muhatap olursunuz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı