Beyinden veri almak mümkün olabilir mi?

Daha fazla  
Beyinlerimizde bir sürü şey saklıyoruz, mesela bir anın görüntüsü belki de yottabaytlarca veri var beynimizde, beyinden bu görüntüleri resim/video olarak bilgisayarlara aktarmak mümkün olabilir mi? Bu olay adli tıpta çok işe yarar, çözülemeyen cinayetlerde ölen kişinin beyninden son anlarının görüntülerinin alınabildiğini düşünsenize. Sizce ileride böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçenlerde bir haber okumuştum. Balığın beynini kullanarak 16gb lık bir flash disk yapmışlardı. Belki ileride mümkün olabilecek bir olay.

Beyinlerimizde bir sürü şey saklıyoruz, mesela bir anın görüntüsü belki de yottabaytlarca veri var beynimizde, beyinden bu görüntüleri resim/video olarak bilgisayarlara aktarmak mümkün olabilir mi? Bu olay adli tıpta çok işe yarar, çözülemeyen cinayetlerde ölen kişinin beyninden son anlarının görüntülerinin alınabildiğini düşünsenize. Sizce ileride böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Bence çoğu devlette zaten bunu yapabilecek hatta yapan teknoloji/teknolojiler var.

Dünya üzerinde bulunan tüm yeni teknolojilerde ilk şu soru sorulur "bu teknoloji askeriyede, ülkeyi korumada/güçlendirmede işe yarar mı?"Bu yüzden teknoloji bence daha 10-20 yıl önce günümüzde kullandığımız seviyedeydi fakat daha bize ulaşmamıştı.

Bir bilim insanı değilim fakat kendimi onların yerine koyup bir cevap vermeyi denemek istiyorum. Şuan ki duruma bakılacak olursa organik maddeleri inceleme konusunda ve anlama konusunda çok fazla geriyiz. Detaya indikçe her şey çok fazla küçülüyor ve çok fazla alana ayrılmaya başlıyor. Bu konu hele beyine gelince daha da çok kompleks olmaya başlıyor. Önümüzdeki 50 yıl boyunca böyle bir şeyin olabileceğine ihtimal dahi vermiyorum fakat çalışmaların her zaman devam edeceğini düşünüyorum.

Düşünce sistemini kullanarak cisimleri(uygulamarldaki nesneleri, robot kollarını) hareket ettirmeni sağlayan aparatlar var :) "şimdilik" bildiğimiz kısım bu kadar da olsa evet.

İmzamı atıyorum, 25 senesi var.

İmzamı atıyorum bizim bu teknolojiden haberdar olmamız için min 15 Max 50 yılımız var.
Bence bu teknolojiyi devletler keşfetti bile :)
Bir bilim insanı değilim fakat kendimi onların yerine koyup bir cevap vermeyi denemek istiyorum. Şu anki duruma bakılacak olursa organik maddeleri inceleme konusunda ve anlama konusunda çok fazla geriyiz.

*Bildiğimiz kadarıyla çok geriyiz.
Komplo teorisyeni gibi konuşuyorum ama fikrim bu yönde :)

İmzamı atıyorum bizim bu teknolojiden haberdar olmamız için min 15 Max 50 yılımız var.
Bence bu teknolojiyi devletler keşfetti bile :)

*Bildiğimiz kadarıyla çok geriyiz.
Komplo teorisyeni gibi konuşuyorum ama fikrim bu yönde :)
Komple teorilerine hiçbir zaman inanmam. O yüzden size bu konuda katılamam. Hayatımda tanıdığım bütün bilim insanları ve üniversite hocaları açık fikirliydi. Kısacası bu tarz alanlarda çalışıp da bulduklarını paylaşmamazlık yapan çok insan görmedim. Hatta o kadar az insan var ki aslında çok değerliler.

Komple teorilerine hiçbir zaman inanmam. O yüzden size bu konuda katılamam. Hayatımda tanıdığım bütün bilim insanları ve üniversite hocaları açık fikirliydi. Kısacası bu tarz alanlarda çalışıp da bulduklarını paylaşmamazlık yapan çok insan görmedim. Hatta o kadar az insan var ki aslında çok değerliler.

Hocam ben onların kendi istekleri ile bu bilgiyi paylaşmadıklarını iddia etmiyorum.
Bu bilgileri, keşfedilen teknolojileri paylaşmalarına izin verilmediğini düşünüyorum.
(Standart bir "bu bilgiyi paylaşamazsın" tarzı bir izin vermeme değil, çok çok çok daha ciddi bir şeyden bahsediyorum.)

Şahsen bu dünyada ki her beden biyolojik bir atığa dönüşüp toprakla bütünleşmekte ömrü boyunca enerji ihtiyacını bir çok besinden alarak sürdüren bir beden. Beden ölür fakat bilinci beden ölmeden bilgisayar ortamına aktarırsak bu yeni bir çağ demektir. Hele ki bilgisayar ortamından da insansı vücutlara yani bildiğimiz estetik robotlara aktarılırsak ciddi bir anlamda ölümsüzlüğü dolaylı yoldan bulmuş oluruz. Sadece hissetmeyen artık öğrenilen duyguları taklit eden ve bizden sonraki kurgulanmış nesle bu duygu tepki ve geri dönüşleri aktaran varlıklar oluruz. Nesiller kapanmadan yeni nesiller sürekli yenilenir olur. Acıya duyarlı olmaktan çıkıp acıyı taklit etmeye başlarız. Gerçekten sevmeyiz ama sevgiyi taklit ederiz. Ama gerçek anlamda bilinç yaşadıkça kişi de yaşıyor olur. Dediklerim yanlış anlaşılmasın duyguları taklit ederiz ama düşünce yetimiz algılarımız öğrenmemiz normal olur sadece hissedemeyiz arkadaşlar. Hissedebiliriz diyenler varsa da buna imkansız gözüyle bakmam olabilir ama bu konuşulanlardan daha zor. Hiçbir teknoloji nöronları sinir uçlarını o denli taklit edemez ancak dediğim gibi bölgesel hissiyat olur bu da çok ilkel ve geri kalır buda bahsettiğim sensor misali bölgeye taklitçi tepkileri vermeye yarar. Hatta aklıma bir şey daha geldi şimdi ki zamana baktığımızda yeni nesil ekran kartları yeni nesil işlemciler diyoruz bunların neden yenisine ihtiyaç duyuyoruz ? Bir şeyin üst modeline veya daha iyisine ihtiyaç duymamızın sebebi çevresel etkenlerden geçer. İleride aktarılmış robotsu vücutlar başka yaşam formları arayışına girmemize sebebiyet verecektir çünkü ölüm tam anlamıyla yoktur ve savaşacak kadar ilkelce yaşamıyoruzdur. Onun yerine bu güne baktığımızda uzaya gönderilen o özel alaşımlı uzay gemilerinin bildiğiniz gibi malzemeleri uzaya dayanıklıdır yeni nesil bedenler bu mantıkta tasarlanıp aktarımlar gerçekleştirilebilir. Popülasyon başka gezegenlere yayılabilir ve oldukça mobilite bir şekilde yaşanır. Fikirlerim baya uç geliyor biliyorum ama bundan 600 sene öncesine gidip insanlar 300 km hızla bir yerden bir yere dört teker üzerinde gidecek deseniz size ne derlerdi ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı