Bilginin İletimi

496391

Hectopat
Yer
Aiur
Öncelikle kafamı karıştıran ilk bölümü veriyorum: "Kuantum ışınlama, EPR deneyinin görece garip özelliklerinden birini kullanır. Bilim insanları,bu ışınlama deneylerine iki atomla başlarlar: A ve C. Diyelim ki bilgiyi A atomundan C atomuna ışınlanmak istiyoruz. İşe C atomu ile dolanıklık sahibi olarak başlayan üçüncü bir B atomu alırız, böylece B ve C eşevreli olur. Şimdi A atomu B atomuna temas eder. A, B'yi tarar, böylece A atomunun bilgi içeriği, B atomuna aktarılır. Bu süreçte A ve B dolanıklık kazanırlar. Fakat B ve C başta dolanıklık sahibi olduğu için, A atomu C atomuna ışınlanmıştır, yani A'nın bilgi içeriği şimdi C ile aynıdır." Bu kısımla ilgili sorum bilginin temas yoluyla nasıl iletildiği. İkinci bölüm ise şöyle:" "A atomunun içindeki bilginin yok olduğuna dikkat edin(böylece, ışınlanmanın ardından elimizde iki kopya kalmaz). Bu, kuramsal olarak ışınlanan herhangi bir şeyin o işlem sırasında öleceği anlamına gelir. Fakat vücuduna ait bilgi içeriği, başka bir yerde ortaya çıkacaktır. Ayrıca, A atomunun yer değiştirerek C atomunun yerine geçmediğine dikkat edin. Tersine A'nın içindeki bilgi (yani dönüşü ve kutuplaması), C'ye ışınlanmıştır. (Bu A atomunun parçalanıp daha sonra başka bir yere gittiği anlamına gelmez. Bunun anlamı, A atomunun içeriğindeki bilginin bir başka atoma, C atomuna taşınmış olduğudur). Bilgi neden iletildiği zaman ileten atomdan ayrılıyor? Bilgiyi ileten atomun yok olduğu söyleniyor peki baştaki B ve C atomlarına ne oldu, A tarafından iletilen bilgi sebebiyle C, A'nın bilgisine sahip olduğuna göre C'nin bilgisine sahip C atomu da yok olmuş olmuyor mu? Bilginin iletilmesindeki bilgiden kastın elde edilebilecek bilgi olduğunu düşünüyorum, yani bizim bir parçacığın dönüş yönünü bilmemizden ziyade o anda ölçülebilecek şekilde parçacığın o halde bulunması gibi. Yalnız gözlemlemediğimiz anda bilginin olmayacağı için aynı şekilde bizim daha önce elde ettiğimiz bilgide yok olmuş mu oluyor?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı