Bilgisayar 1 yıl sonra tekrar siyah ekran verdi

Zalplex

Centipat
Merhaba arkadaşlar, benim bilgisyarımla çok uzun bir serüvenim var bilgisayarı aldığım günden beri bilgisayarda siyah ekran yeme problemlerim vardı bilgisayar teknik servise gitti neredeyse tüm parçalar değişti geldi ve bir veya iki kez daha siyah ekran hatası aldım. Ardından 1 yıl boyunca hiç sıkıntı olmadı, neredeyse 1 yıl her gün uzun süreli bilgisayarı kullandım. Tık etmedi, bugün Fortnite adlı oyunu açarken biraz geç açıldı ve bir anda siyah ekran geldi arkadaşlarımın sesi gitti. Kasa ışıklar vs. her şey duruyordu ama sistem çöktü tekrar başlattım şu an çalışıyor, sizce hata neden kaynaklıdır? Kullanmaya devam etmeli miyim bu tarz şeyler uzun kullanımda normal mi?

Hocam evet haklısınız ama sistem geldi teknik servisten iki kere daha bu hatayı aldım ve 1 sene boyunca hiç almadım bilgisayar hiç sıkıntı çıkarmadı bugün işte o Fortnite'ı açarken oldu acaba sistem başlatamayıp çökertmiş olabilir mi?

Tabii olabilir, ben de elimdeki sistemi son haliyle 1 senedir kullanıyorum birkaç ay önce rastgele bir reset attı. Durduk yere sonra ise bir daha olmadı, bugün yine olsa dert etmem. Ciddi sorunlar eğer çok sık tekrarlamaya başlarsa kendisini belli ediyor. Sistem 1 sene sonra bir arıza başlangıcı veriyor olabilir mi evet, hiçbir sorun olmama ihtimali var mı bu da evet.

O yüzden böyle kullanmaya devam et. Sık sık tekrar ederse de hata raporuna falan göz at, oyun dosyalarını yenile, farklı oyunları dene vb. sonra duruma göre buradan paylaşırsın hepsini.

Son düzenleme:
Tabii olabilir, ben de elimdeki sistemi son haliyle 1 senedir kullanıyorum birkaç ay önce rastgele bir reset attı. Durdur yere sonra ise bir daha olmadı, bugün ine olsa dert etmem. Ciddi sorunlar eğer çok sık tekrarlamaya başlarsa kendisini belli ediyor. Sistem 1 sene sonra bir arıza başlangıcı veriyor olabilir mi evet, hiçbir sorun olmama ihtimali var mı bu da evet.

O yüzden böyle kullanmaya devam et. Sık sık tekrar ederse de hata raporuna falan göz at, oyun dosyalarını yenile, farklı oyunları dene vb. sonra duruma göre buradan paylaşırsın hepsini.
Oyun performansı gayet iyi bir sıkıntı olursa diskte olacağını düşünüyorum disk arızası çözülebilir sıkıntı yok şuanlık gayet güzel bir sıkıntı yok devam edeceğim kullanmaya.

Merhaba arkadaşlar, benim bilgisyarımla çok uzun bir serüvenim var bilgisayarı aldığım günden beri bilgisayarda siyah ekran yeme problemlerim vardı bilgisayar teknik servise gitti neredeyse tüm parçalar değişti geldi ve bir veya iki kez daha siyah ekran hatası aldım. Ardından 1 yıl boyunca hiç sıkıntı olmadı, neredeyse 1 yıl her gün uzun süreli bilgisayarı kullandım. Tık etmedi, bugün Fortnite adlı oyunu açarken biraz geç açıldı ve bir anda siyah ekran geldi arkadaşlarımın sesi gitti. Kasa ışıklar vs. her şey duruyordu ama sistem çöktü tekrar başlattım şu an çalışıyor, sizce hata neden kaynaklıdır? Kullanmaya devam etmeli miyim bu tarz şeyler uzun kullanımda normal mi?

AMD ekran kartı ve RADEON WATTMAN uyarısı alırsın yeniden açınca bilgisayarın AMD EKRAN kartlıysa HDMI bağlantı kullan DİSPLAY PORT kullanma ve ekran kartın AMD ise bir termal macun termal ped yenilet ama sıcaklık 80 derece ve üstlerinde 86 87 90 derecelere çıkmıyorsa

böyle en fazla 81 82 falan oluyorsa da HDMI bağlantı ile sorun halloluyor çoğunlukla

AMD ekran kartı ve RADEON WATTMAN uyarısı alırsın yeniden açınca bilgisayarın AMD EKRAN kartlıysa HDMI bağlantı kullan DİSPLAY PORT kullanma ve ekran kartın AMD ise bir termal macun termal ped yenilet ama sıcaklık 80 derece ve üstlerinde 86 87 90 derecelere çıkmıyorsa

böyle en fazla 81 82 falan oluyorsa da HDMI bağlantı ile sorun halloluyor çoğunlukla
Hocam en son 1 sene önce oldu bu 1 senedir hiç sıkıntı yoktu bu sabah tekrar oldu 4 saattir bir sıkıntı yok

Ek olarak WattMan bildirimi yok sanırım Wattman değil.

Hocam en son 1 sene önce oldu bu 1 senedir hiç sıkıntı yoktu bu sabah tekrar oldu 4 saattir bir sıkıntı yok.

Evet bu sorun yeni sürücüden tutunuz da; bilgisayardaki o an ki voltaj durumuna göre sayısız durumda olabiliyor, AMD kartlar çok fazla güç çekiyor DisplayPort kullanımında özellikle bu çok kötü sonuçlanıyor, bu yüzden HDMI bağlantısıyla kullanmak en ideali oluyor.

Hocam en son 1 sene önce oldu bu 1 senedir hiç sıkıntı yoktu bu sabah tekrar oldu 4 saattir bir sıkıntı yok.

Ek olarak WattMan bildirimi yok sanırım WattMan değil.

Bildirim olmasa bile DisplayPort takılı kartlarda bazen siyah ekran veriyor özellikle monitör uyku moduna girdiğinde vesaire ya da bilgisayarı kapattığınızda hızlı başlat açıkken bu durum oluşuyor bazen.

Son düzenleyen: Moderatör:
@telefonunugoster konu sahibi tüm RTX 3000 ve RX 6000 serisi kartlar arasındaki en verimli modele sahip bu "AMD kartlar çok fazla güç çekiyor" lafını kim söyledi?

energy-efficiency.png

@telefonunugoster konu sahibi tüm RTX 3000 ve RX 6000 serisi kartlar arasındaki en verimli modele sahip bu "AMD kartlar çok fazla güç çekiyor" lafını kim söyledi?

Eki Görüntüle 1661375

Sevgili sayın arkadaşım RX590 kullanıyorum ve bu model çok fazla güç çekiyor bana da bunu AMD RX590 İsimli ekran kartı söyledi , dedi ki beni HDMI ile kullan bağlantı güvencesi açık de Varsayılan ayarlar da kullan ( SPORTS vesaire gibi profilleri seçebilirsin ) ama OC vesaire gibi profillere dokunma dedi OVERDRİVE yapma dedi .

Bende kartın söylediklerine kulak verdim bir kaç yıldır da sorunsuz bir şekilde kartımız hiçbir uyarı vermeden çalışıyor.

Karta nasıl sizin resminizi gösterip kim söyledi sana fazla güç çektiğini sen resmen ekonomi AA++ bir kartsın azıcık kalıbının kartı ol nasıl derim bilemiyorum.

Darılmaz inşallah kart ya da yokuş falan yapmaz ne yapayım kararsız kaldım.

Teşekkürler .

Tabii olabilir, ben de elimdeki sistemi son haliyle 1 senedir kullanıyorum birkaç ay önce rastgele bir reset attı. Durduk yere sonra ise bir daha olmadı, bugün yine olsa dert etmem. Ciddi sorunlar eğer çok sık tekrarlamaya başlarsa kendisini belli ediyor. Sistem 1 sene sonra bir arıza başlangıcı veriyor olabilir mi evet, hiçbir sorun olmama ihtimali var mı bu da evet.

Hocam az önce tekrar oldu garip olan şey ise geçen olduğunda Fortnite açılırken olmuştu bu seferde Fortnite açılırken oldu 4 gün oldu FIFA 23 gibi bir oyun oynuyorum bir kere kapanmadı Fortnite açayım dedim direkt siyah ekran verdi Fortnite'ı sildim bir daha olacak mı diye bakacağım.

Hocam az önce tekrar oldu garip olan şey ise geçen olduğunda Fortnite açılırken olmuştu bu seferde Fortnite açılırken oldu 4 gün oldu FIFA 23 gibi bir oyun oynuyorum bir kere kapanmadı Fortnite açayım dedim direkt siyah ekran verdi Fortnite'ı sildim bir daha olacak mı diye bakacağım.

Fortnite'da sorun yaşamayan yok neredeyse. Başka oyunlarda vb. olursa üzerine düşünülür.

Geri
Yukarı