Bilgisayar 24 saat açık bırakılır mı?

htop.png

78 gün MacBook'umu kapatmadım. Güncelleme geldiği için yeniden başlatmak zorunda kaldım. Yoksa 100 güne bile tamamlayabilirdim.

Benzer şekilde bazı günler Windows Notebookumu da kapatmadan aktif bir şekilde bırakıyorum. Güç seçeneklerinden uykuya girmesini engelledim. Gerektiğinden uzaktan bağlanıyorum. O da o şekilde 7-10 gün açık kaldı bi' ara.

Gece indirme yapmak neden yoruyor ilk defa sizden duydum.

Aslında sadece gece de değil, büyük bir dosya indirmek buna sebep oluyor. Ben bilgisayarı bir gece açık bırakır indirme yaparım, böylece evdekiler rahatsız olmaz internet hızından, o yüzden gece dedim. Aralıksız tam kapasite çalışınca modem ateş gibi oluyor elini dokunduramıyorsun. Haliyle bu durum ömrünü de kısaltıyor.

Kasanın içini temizleyip işlemcinin termal macununu değiştirirsen ısınma sorunundan büyük ölçüde kurtulursun. Ben de bilgisayarımı genelde kapatmıyorum.

Açık kalabilir ama eskir yani onemli birsey yoksa kapat. ozellikle monitor cok eskir ölü piksel fln cikar. Ekrani kapatirim diyosan sen bilirsinde onermem yani. Dedikleri gibi fatura cok gelir.

Geri
Yukarı