Çözüldü Bilgisayar 3 kez uzun bip sesi verip açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Coolpanda

Kilopat
Öğrenciyim bilgisayarcıya götürecek param yok. Bana yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olurum. Hangi parça bozuksa kendim değiştirebilirim. Bilgisayara hiçbir şekilde görüntü gelmiyor. Ne olduğunu video olarak ekliyorum. (Anakart üzerinde Power tuşundan açıyorum.)
Bildiğim tek şey, ekran kartımda sorun yok.

Sistem:
i7 920.
OEM X58 Server Anakart.
450W Casper PSU.
8GB RAM.
MSI Radeon RX 460.
Hikvision 120GB SSD.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Çözüm
Muhtemelen RAM hatasıdır ama anakartın kitapçığı varsa ya da internetten edinebiliyorsan ordan bakabilirsin bip seslerinin anlamlarına. RAM'leri çıkar tak yap, slotlarını değiştir ya da en son BIOS pilini çıkar biraz bekle, sonra tak dene. Bende OC sonrası bu hatayı vermişti o yüzden BIOS pilini çıkarıp biraz bekleyip takınca düzelmişti ya da BIOS reset pinleri var, oralara kısa devre yaptırınca da BIOS sıfırlanıyor ama yerini bilmiyorsan hiç deneme öyle şeyleri :)
Memtest86 ile bellek testi yapmalısınız. 3 uzun bip sesi Memory yani hafıza hatasıdır.

Bu video fazlasıyla yeterli olacaktır:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Basmış olmalıyım. "Press any key" dediği sırada klavyemde hiçbir tuşu algılanıyordu bende bütün tuslarabastım ama değişen birşey olmadı gücü kesip tekrar açtığımda Windows geldi. Sadece klavye mouse çalışmıyor şuan.
Kasanın ön tarafında veya sağında solunda USB portları varsa oraları bi denesene, direk anakart üzerinde olmayan USB portun varsa onu dene kısacası.
Basmış olmalıyım. "Press any key" dediği sırada klavyemde hiçbir tuşu algılanıyordu bende bütün tuslarabastım ama değişen birşey olmadı gücü kesip tekrar açtığımda Windows geldi. Sadece klavye mouse çalışmıyor şuan.
Anakartındaki mosfetlerde arıza var gibi geldi lehimleri de oynamış olabilir, uzun süre yüksek voltajlı OC modunda kullandıysan mosfetlerde de soğutucu yoksa zaten eski bir anakart, bilgisayarı tamamen kapat, power supply'dan gücü kapat, sonra açma kapama tuşuna 5-6 defa bas sonra bir açıp dener misin?

Son düzenleme:
Akartındaki mosfetlerde arıza var gibi geldi lehimleri de oynamış olabilir, uzun süre yüksek voltajlı OC modunda kullandıysan mosfetlerde de soğutucu yoksa zaten eski bir anakart, bilgisayarı tamamen kapat, power supply'dan gücü kapat, sonra açma kapama tuşuna 5-6 defa bas sonra bir açıp dener misin?
Ön portlarda çalışmadı sanırım dediğiniz gibi anakartım gitmiş.
Power supply'dan gücü kapat, sonra açma kapama tuşuna 5-6 defa bas sonra bir açıp dener misin?
Dediğinizi denedim düzelmedi. Şuan tam olarak olan şeyler söyle; power tuşuna basıyorum klavye ve mouse ışıkları yanıyor. Windows logosu geldiği anda klavye ve mouse ışıkları sönüyor.

Ön portlarda çalışmadı sanırım dediğiniz gibi anakartım gitmiş.

Dediğinizi denedim düzelmedi. Şuan tam olarak olan şeyler söyle; power tuşuna basıyorum klavye ve mouse ışıkları yanıyor. Windows logosu geldiği anda klavye ve mouse ışıkları sönüyor.
Hocam BIOS'u bi resetler misiniz? O pili size çıkartacağım illa :D

Tamam hocam çıkarıyorum. Youtube'dan nasıl çıkarılacağına bakıp geliyorum hemen. 🙂
Hocam pili çıkartıp bir kaç dakika bekledim. İlk açılışta klavye mouse ışığı geldi, F2'ye basıp default settings ile devam etme seçeneğine bastım çalıştı. Yani F2 tuşu çalıştı bu sefer. Ancak Windows logosu gelince klavye ışığı yine gitti ve çalışmadı. Rehberliğinde baya yol gittim aslında, ama burada kaldım. 😅 Acaba Windows sorunlu olabilir mi? Format atarsam düzelebilir belki?
Hocam BIOS üzerinde klavye mouse çalışıyor artık. O pili çıkarmamı söylemeniz işe yaradı ancak Windows açılınca Klavye mouse çalışmıyor ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
Tamam hocam çıkarıyorum. Youtube'dan nasıl çıkarılacağına bakıp geliyorum hemen. 🙂

Hocam pili çıkartıp bir kaç dakika bekledim. İlk açılışta klavye mouse ışığı geldi, F2'ye basıp default settings ile devam etme seçeneğine bastım çalıştı. Yani F2 tuşu çalıştı bu sefer. Ancak Windows logosu gelince klavye ışığı yine gitti ve çalışmadı. Rehberliğinde baya yol gittim aslında, ama burada kaldım. 😅 Acaba Windows sorunlu olabilir mi? Format atarsam düzelebilir belki?

Hocam BIOS üzerinde klavye mouse çalışıyor artık. O pili çıkarmamı söylemeniz işe yaradı ancak Windows açılınca Klavye mouse çalışmıyor ne önerirsiniz?
BIOS ayarlarınızı incelemek gerek, USB ayarlarıyla ilgili kısma bakabilirseniz ordan bir inceleyin, saçma gelecek ama bilgisayarı güç tasarrufu moduna alın sonra USB'leri çıkar tak yapın veya yerini değiştirin.
Geç cevap verdim kusura bakmayın da evde değildim :)

BIOS ayarlarınızı incelemek gerek, USB ayarlarıyla ilgili kısma bakabilirseniz ordan bir inceleyin, saçma gelecek ama bilgisayarı güç tasarrufu moduna alın sonra USB'leri çıkar tak yapın veya yerini değiştirin.
Geç cevap verdim kusura bakmayın da evde değildim :)
Ne kusuru hocam o kadar yardımcı oluyorsunuz. Dediğinizi bu sırada araştırdım. Forumda arkadaşlar demiş ki: "BIOS ayarında USB Keyboard Enabled yap". Ama o ayarın olması gereken yerde görsele eklediğim şekilde bende USB Keyboard ayarı gözükmüyor. Sanırım PS2 bir dönüştürücü alıp deneyeceğim. Windows açıldığında PS2 çalışır değil mi? Çok tuhaf. BIOS üzerinde klavyenin ışıkları falan herşey çalışıyor.
IMG_20210906_195942.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı