Bilgisayar açıldıktan kısa bir süre sonra kapanıyor

Enes Konuk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar masaüstü bilgisayarımı uzun süredir kullanmıyordum. Geçen bir açayım dedim açılırken birden sanki elektrikler kesilmiş gibi kapandı. Tekrar açmayı kaç kez denediysem hepsinde aynı sonucu aldım. RAM'leri tek tek söküp denedim yine tekrarladı. Anakart üzerindeki pili söküp 15 dk bekledikten sonra taktım yine aynı soruna devam ediyor. İşlemci fanı, ekran kartı vs. her şey çalışıyor fakat ŞAK diye birden kapanıyor. Sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows simgesine sağ tıklayın ve Olay Görüntüleyicisi'ni açın. Sorunu yaşadığınız saatlerdeki Uyarı ve Hata'ların görsellerini alarak burada paylaşın.

Bilgisayar açılmıyor. Biosa gireyim diyorum o arada kapanıyor. Hiç belli olmuyor yani. O kadar çok açmaya çalışırken kapandı ki bazen hemen kapanmıyor. Windows onarılıyor diye ekran geliyor. Yine kapanıyor. Elektrikler kesilmiş gibi

Başka bir PSU ile deneyin, PSU içinde soğuk lehim oluşarak elektriğin geçemediği bu anlarda aniden kapanması oluşan bu soğuk lehim yüzünden olabilir. İlk anda akla bu geliyor. Kolay gelsin.

PSU'yu açmışken önce içindeki cam sigortası (Görünmüyorsa plastik bir kılıfla da kaplı olabilir) yuvasında gevşek mi sıkı mı olduğuna önce bir bakın. Bir gevşeklik de bu kapanmaya (şebekeyle olan bağlantıyı kestiğinden) direk neden olabilir. Ayni şekilde PSU devre kartındaki olası soğuk lehimin dışında (İlk PC'mdeki başıma gelen bir sıkıntıydı) PSU'daki SMPS trafolarının içten olan bir sıkıntısı da (Bu gözle zor görülür) buna neden olabilir. Sadece cam sigorta gevşekliğiyle ilgili olan bir sıkıntı onu yuvasına daha sıkı olarak oturtmakla geçer, umalım ki böyle olsun. Kolay gelsin.

Bende bir kere yaşadım. Fakat benimki çok basitti. Şöyle deyim. Benim bilgisayarım güç tuşu basılı kaliyormus. Doğal olarak kendiliğinden kapaniyormus. Düğmeye tekrar basarken anladım.

Birde şöyle bir şey okudum başka bir yerde. Powersupply da güç için anakarta bağlanan kablonun ucundaki yeşil ve sarı kısımları iğne yardımı ile birleştirip fan dönmeye başlarsa psu da sıkıntı yoktur diyordu. Dediklerini aynen yaptım benim fan da bir hareketlilik oldu fakat dönmedi. Bu ne demek oluyor şimdi
PSU'yu açmışken önce içindeki cam sigortası (Görünmüyorsa plastik bir kılıfla da kaplı olabilir) yuvasında gevşek mi sıkı mı olduğuna önce bir bakın. Bir gevşeklik de bu kapanmaya (şebekeyle olan bağlantıyı kestiğinden) direk neden olabilir. Ayni şekilde PSU devre kartındaki olası soğuk lehimin dışında (İlk PC'mdeki başıma gelen bir sıkıntıydı) PSU'daki SMPS trafolarının içten olan bir sıkıntısı da (Bu gözle zor görülür) buna neden olabilir. Sadece cam sigorta gevşekliğiyle ilgili olan bir sıkıntı onu yuvasına daha sıkı olarak oturtmakla geçer, umalım ki böyle olsun. Kolay gelsin.
PSU nun içine baktım. Demiş olduğun sigortayı gördüm fakat üstü siyah plastik kılıfla kaplı dik bir biçimde duruyor. Gayet te sıkı. İçinde ince bir tel oluyormuş. Kopmuş ise sigorta atmış demekmiş ama kılıfla kaplı olduğu için bunu göremedim

Son düzenleme:
Bu kılıfı elinle yukarı doğru yavaşça sıyırıp dikkatlice çekebilseydin bu cam sigorta hemen görünecekti, ama yerinde oldukça sıkıysa ve hiç yerinden oynamıyorsa eğer ekstra bir işleme de hiç gerek yoktu zaten. Ama bir zarar vermekten çekinip ellememek çok daha iyidir. Ben sigorta yerindeki gevşeklik veya bir sallanma ihtimali (olasılığı) için bunu tam olarak da yazmıştım. Sigorta teli atmış olsaydı PSU fanı ilk başlangıçta iğne ucuyla da hiç bir startı alamazdı, yani asıl sıkıntısı buradan değildir.

PSU PC dışında çalıştırılırken yeşil ve siyah kablolar birleştirilip bu şekilde devamlı bağlı tutulursa (birbiriyle çıplak yani metal kablo ucu kısımları tam bitiştirilmiş olarak) devamlı olarak çalışır, bu anda soğutma fanının da devamlı dönmesi gerekirdi, açılırken başka herhangi bir sıkıntı da yoksa eğer. Ama yeşil ve siyah kablolar birbirinden ayrılınca (Herhalde sende aynen öyle oldu) PSU devreden çıkıp fanla birlikte hemen stop eder zaten..

PSU'daki sıkıntı zaten başlangıçtaki ilk açılma esnasında olanıyla ilgili bir hadise değildi. Sonradan biraz ısınınca veya zaman içinde trafosundaki ince sargılarda, devre yapısındaki lehimlerde bir ayrılma durumu veya sigortasının gevşek olma ihtimali (Bu ihtimali durumuna bakarak zaten elemiş olduk) ile bu ani kapanmayı (sıkıntıyı) yapıyor şeklinde düşünüyorduk. Ancak elinizde 2. ve ayni güçte başka (yedek) bir PSU varsa onunla deneyip PSU' dan mı yoksa başka nedenden mi olduğunu ancak % 100 kesinlikle öyle anlarsınız. Bu yolla arıza arama konusunda çok profesyonel (uzman) olamayanlar için aslında bu işlemler çok zordur, aynisi benim için de geçerlidir. Belki de bu düşündüğümüz bu yerlerinden çok daha başka yerindeki sürpriz bir sıkıntısından olabilmiştir bu olay, bunu tam olarak bilemeyiz, ama başka ve sağlam bir PSU ile denemede ise bu durum kendini hemen belli edecektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı