Bilgisayar açılır açılmaz mavi ekran hatası

409747

Hectopat
Bilgisayarım tamirciden yeni geldi. Tamirci ekran kartını değiştirdi. Ben de açtım bugün. Google Chrome ve Opera aynı anda açıkken torrentten bir şeyler iniyordu. Derken önce opera bir anda kapandı. 15-20 saniye sonra da bilgisayar mavi ekran verip yeniden başladı. Sonra tekrar açtım, dosyaların arasında gezinirken C'de 2 GB yer kaldığını fark ettim. Kapanmadan önce 4 GB idi. Hatta bilgisayarcıya vermeden önce ise 9-10 GB boşluk vardı. Her neyse, karşıdan yüklemelerde birkaç gblik doluluk olabileceğini düşünerek tıkladım. Tıkladığım an mavi ekran verdi, yeniden başlatıldı. Sonra tekrar açılırken mavi ekran falan veriyordu, hatalar oldu. Ben de biraz beklemeye karar verdim, bilgisayarı kapatıp 20 dakika bekledim. Sonra tekrar açtım. Siyah ekran üzerinde "The file is possibly corrupt" şeklinde bir hata verdi. Birkaç dakika bekledim, bir şey değişmedi.

Ben de bilgisayarı yeniden başlattım. Bios ekranından sonra "windowsu normal olarak başlat" ve "başlangıç onarma ile başlat" olarak iki seçenek çıktı. Ben de başlangıç onarmayı seçtim. Bir süre sonra karşıma "Sistem geri yüklensin mi" gibi bir buton çıktı, ben de evet dedim. Birkaç dakika sonra da başlangıç onarma bitti. Ben de "son" butonuna tıkladım.

Bilgisayar yeniden başlatıldı. Şimdi sorunların çözülmüş olacağını düşündüm, ama windows açılır açılmaz mavi ekran verdi, tekrar resetledi. Bu sefer de "güvenli mod", "normal olarak başlat" penceresi geldi. Ben de güvenli modu seçtim. Güvenli modda açıldı. Açıldıktan sonra masaüstünde 2-3 dk. bir şeye dokunmadan bekledim. Sonra bilgisayarım klasörüne çift tıkladığım an tekrar mavi ekran verdi, reset attı. Şu an ise ekran o güvenli mod ekranında, ben de bekliyorum.

İşletim sistemim Windows 7.

Bilgisayarcıdan yeni alıp böyle bir sorun yaşamak beni iyice strese soktu. Sorun nedir, nasıl çözebilirim biliyorsanız lütfen benimle paylaşın.

Siz ne demeye çalışıyorsunuz? Adam bilgisayarı açamıyorum diyor yazdıklarınıza bakın.

Hocam BIOS'a girebiliyor musunuz?

Bende dedim ki sorun çıkratan ekran kartını çıkartıp açmayı deneyin dedim yani burada yanlış bir şey göremiyorum?

Hayır kesinlikle olmaz driver uyumsuzluğundan yeni takılan ekran kartı sorun çıkartıyor bu durumda mavi ekran olarak yansıyor
Anladım hocam. Dediğiniz güzel öneri, deneyeceğim. Ama bir şey sormak istiyorum. Yani bilgisayarın çöker gibi kapanması daha çok donanımlarda hasar oluşturmuş gibi hissettirdi bana, umarım böyle değildir.
Siz ne demeye çalışıyorsunuz? adam bilgisayarı açamıyorum diyor yazdıklarınıza bakın.

Hocam BIOS'a girebiliyor musunuz?
Vallahi hocam bios açma ekranı geliyor. F8'e basınca açılır sanırım, bi denerim. Eğer çözüm ihtimali varsa açmayı deneyeyim. Bilgisayar en son iyice sapıttı, ben de kapattım 1 saat daha bekleyeceğim.

Anladım hocam. Dediğiniz güzel öneri, deneyeceğim. Ama bir şey sormak istiyorum. Yani bilgisayarın çöker gibi kapanması daha çok donanımlarda hasar oluşturmuş gibi hissettirdi bana, umarım böyle değildir.
Hocam şu anda güvenli moda girebiliyorsanız minidump dosyasını atar mısın?

Şimdi yeni ekran kartı takılmış sisteminize eğer önceden de bir ekran kartı kullanıyorsanız yeni takılan ekran kartı eski sürücü ile çakışır ve mavi ekran almanıza sebep olur

Hocam şu anda güvenli moda girebiliyorsanız minidump dosyasını atar mısın?
Hocam bilgisayarı az önce açtım güvenli modda, bilgisayarım klasörüne tıkladığım an mavi ekran verdi, reset attı. Daha demin iyice sapıttı. Güvenli mod seçeneğine tıklıyorum direkt resetledi. Sonra başlangıç onarma ile başlat-nornal olarak başlat penceresi geldi. Normali seçtim. Unknown error gibi bi hata verdi. Ben de 1 saat dinlendirmeye bıraktım.
Şimdi yeni ekran kartı takılmış sisteminize eğer önceden de bir ekran kartı kullanıyorsanız yeni takılan ekran kartı eski sürücü ile çakışır ve mavi ekran almanıza sebep olur
Anladım hocam. Yani biraz yük binmesi üzerine böyle bir sorun yaşamam sanki donanımlarda problem oluşmuş gibi hissettirdi. Ama bu adam akıllı bir yük de değil gerçi. Önceden pcde 2 gb ram varken bundan daha ağır şeyler yapardım. Şimdi tamirci dörde çıkartmış. Bilmiyorum, sizin dediğinizi denicem galiba.

Bir de hocam yeni sürücüleri nasıl yükleyeceğim? Sürücüler olmadan çalışır mı ekran kartı? Ya da sadece anakart ile açtığımda yükleyebilir miyim?

Bir de şunu sormak istiyorum, bilgisayarcı bunu düşünmemiş midir? Gerçi unutmuş olma ihtimali var. Sorunun sebebi buysa unutmuş demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı