Bilgisayar açılırken reset atıyor

Amore

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartım ile sorunum vardı (konu) ben de çıkarıp monitörü On board'a bağlamıştım. Görüntü gelmeyince BIOS pilini çıkartıp biraz bekledikten sonra takmıştım. Sonrasında sıkıntı yoktu kullanıyordum. Ertesi gün kapatıp açtığım zaman PC 3 kez reset atıyordu. Birinci de ekran siyah oluyor, klavye, mouse bağlantısı olmuyor ardından bir reset daha atıyor hemen kapanıyor. Üçüncü resette ise ilk açılıştaki Gigabyte ekranını görüyorum, klavyeye ışık geliyor ardından boş bir BIOS ekranı açılıyor ve bu resetler üçer üçer kendini tekrarlıyor. Ekran kartını takıp denedim aynı sorunu yaşadım. Bunlar BIOS pilini çıkarttıktan sonra olmaya başladı önceden CMOS ile sıfırlıyordum BIOS'u fakat anlam veremedim. Bu resetlerden sonra birkaç kez daha açılmıştı bilgisayar. Anakart modeli Gigabyte Z77M-D3H.

Hocam ramlerle ilgili bir sorun olabilir birden fazla varsa çıkarıp deneyin yahut slotları değişin ramlerin pinlerini silgi ile temizlemekte işe yarayabilir. İşlem yapmadan önce statik elektriği atmak için powera enerji vermeden bir kaç kez start yapın.

Hocam ramlerle ilgili bir sorun olabilir birden fazla varsa çıkarıp deneyin yahut slotları değişin ramlerin pinlerini silgi ile temizlemekte işe yarayabilir. İşlem yapmadan önce statik elektriği atmak için powera enerji vermeden bir kaç kez start yapın.
RAM'leri farklı slotlara taktım fakat sonuç aynı. Statik olayını da denedim bir değişiklik olmadı.

Ramleri birer birer deneyin farklı slotlarda.
Denedim olmadı.
Sorun çözüldü. Yabancı bir kaynakta denk geldim. Şöyle yazıyordu aynı sorunu yaşayan biri.
1. PSU güç düğmesini kapatıp biraz bekleyin.
2. Kasanın açma düğmesine elinizle basılı tutun. Bu sırada PSU güç düğmesini açın.
3. Sistem kendini açıp kapatıcak sonrasında güç düğmesini kapatıp elinizi çekin.
4. Ardından güç düğmesini açıp normal olarak başlatın.
Sonrasında BIOS kendini ilk versiyonuna aldı ve ayarları sıfırladı.
Bunları uyguladım ve düzeldi.
Ana kart modelim Gigabyte Z77M-D3H. Aynı sorunu başka kartta vs. yaşarsanız bunları araştırmadan uygulamayın.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı