Bilgisayar açılışta anakart logosunda takılıyor

efeekaya

Decipat
Katılım
17 Eylül 2020
Mesajlar
2.035
Makaleler
1
Çözümler
5
Merhabalar. Bilgisayar son zamanlarda anakart logosunda takılı kalıyor. Şimdi tekrar başıma geldi. Bilgisayarı açtım bir işim çıktı aşağı indim geri geldiğimde yine aynısı olmuş. Bu hatayı ilk Windows güncelleme yaparken aldığımı hatırlıyorum. Genelde ilk açtığımda değil de açtıktan sonra kendini yeniden başlatıp bu aşağıda atacağım fotoğraftaki ekranda takılı kalıyor. Bu sorunu 1 hafta önce yaşadığımda BIOS güncellemesi yapmıştım. Normalde bu takılı kalan yerde hiçbir şeyi algılamıyor fakat kendini bir kere BIOS'a attığında BIOS'u güncellemiştim. Bilgisayar bileşenleri vs de normalde sorunsuz. SSD yeni ve okuma-yazma hızları da iyiydi. Sorunun kaynağı ne olabilir ve bu sorunu nasıl çözerim? Yardımcı olursanız sevinirim.
@yener999 hocam bakabilir misiniz? Rahatsız ettiysem kusura bakmayın.
Anakart: Gigabyte B450M S2H V2.
BIOS sürümü: F60 (F60Cden yeni güncelledim.)
SSD: PNY CS900 480GB.

IMG20211119182653.jpg
 
Son düzenleyen: Moderatör:
KS
KS
efeekaya

efeekaya

Decipat
Katılım
17 Eylül 2020
Mesajlar
2.035
Makaleler
1
Çözümler
5
Klavyeyi anakartın üstündeki usb portlarına takıyorsun değil mi ? Diğer portlarına takıp DEL tuşuna basmayı dene.
Evet. Diğer portlara takıp da denedim değişen bir şey yok.
Sanmıyorum. İşletim sisteminde sorun olsaydı ya kurtarma menüsü açılırdı, ya da BIOS ekranına atardı. Burada ise anakart logosunda kalıyor. :(
Daha öncede konu açan bazı arkadaşların sorunu işletim sistemi yazıyor. O yüzden söyledim. Başka nasıl çözebilirim sorunu ?
 
KS
KS
efeekaya

efeekaya

Decipat
Katılım
17 Eylül 2020
Mesajlar
2.035
Makaleler
1
Çözümler
5
BIOS pilini mutlaka fişten çekik olarak sökün ve 10 dakika sonra takıp deneyin.

Hocam erken dönüş yapamadım kusura bakmayın. Bilgisayarı açmakla uğraştım. Kasayı açıp baktığımda BIOS pili ekran kartının altındaymış. PSU kapalıyken ekran kartını RAM'i ve pili çıkardım ve 7-8 dakika bekledim. Sonra tekrar hepsini taktım şimdi fişleri takıp deneyeceğim. Umarım sorun düzelir. Birazdan dönüş yaparım.

@yener999 hocam her şeyi geri taktım ve bilgisayar açıldı. İlk açtığımda 2-3 kere reboot attı. Pil çıkarıp taktıktan sonra bu normal mi? Bir de o anakart logosundaki yazılar biraz gözüktü sonra kayboldu normal açıldı. Bu düzeldiğine işaret mi?
BIOS'tan eski ayarlarıma çekersem tekrar olacak korkusu oldu şimdi. BIOS'tan sadece ErP açmak CPB kapatmak ve XMP açmak gibi ayarlar yapıyorum .Başka bir şey ile oynamıyorum. Bu ayarlar etkiler mi?
 
Son düzenleyen: Moderatör:
KS
KS
efeekaya

efeekaya

Decipat
Katılım
17 Eylül 2020
Mesajlar
2.035
Makaleler
1
Çözümler
5
Açılması iyi haber. Ayarları yapmadan ne olacağını bilemeyiz.
Hocam ayarları yaptım akşam. Şimdi tekrar açtım bilgisayarı 1 saat kullandım ardından kahve almak için bir 10 dakika bilgisayar başından ayrıldım. 10 dakika işlem yapılmadığında yine aynı ekrana attı. Sanırım tam görmedim ama reset atıp yine bu ekrana attı.
IMG-20211120-WA0001.jpeg
 
KS
KS
efeekaya

efeekaya

Decipat
Katılım
17 Eylül 2020
Mesajlar
2.035
Makaleler
1
Çözümler
5
RAM kaynaklı da olabilir. Çift ise tek olarak da deneyin.

Bilgisayarı ilk aldığımda ilk açılışta görüntü gelmiyordu arkadan HDMI tak çıkar yaptığımda geliyordu. O sorunu RAM'lerin yerini değiştirdiğimde çözülmüştu. Bir de şimdi açıldığında Görev Yöneticisi'nden baktım. Normalde bilgisayar ilk açtığımda ortalama 2,8 GB vs. kullanırdı şimdi 1, 9-2, 0 GB RAM tüketimi var. Tekrar RAM'lerin yerini değiştireyim mi?
 

Yeni konular

Yukarı