Bilgisayar Açılışta Kendini Resetledikten Sonra Açılması

Ulgoray

Kilopat
Makaleler
16
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bu olayı yazı ile anlatmam zor olduğu için video hazırladım. İzleyince daha iyi anlayacaksınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem özellikleri:

Foxconn H61MXL-K 1155
i3 3210 Ivy Bridge
Micron 4GB DDR3 1600MHz 16JTF51264AZ-1G6M1
Seagate BarraCuda ST3160812AS 160GB 7200 RPM 8MB Cache SATA 3.0
Foem 300W PSU

Hepsini ikinci el aldım. İşlemci vs PSU %100 sağlam olduğuna eminim. Anakart ve RAM'de mi sıkıntı var bilmiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

BIOS ayarlarını varsayılana döndürün ardından kaydet ve çık deyin. Sorunun çözülüp çözülmediğini bildiriniz.

@swatcyp

Denendi. Sonuç olumsuz. Hatta BIOS en güncel sürüme güncellendi.

Ayrıca bkz.: MemTest86 sonuçları

IMAG0748.jpg IMAG0747.jpg

Belleği başka bir slota takıp deneyin. Ardından bellek hızlarınız 1600de ise 1333e çekip 1333te ise 1600 e çekip deneyin.

BIOS ayarlarında görüntü bağdaştırıcıları için ilk seçenek olarak PCIe seçili olabilir. Onu dahili olarak değiştirin. Olmazsa, kasanın güç ve ekran hariç tüm bağlantılarını sökün. Klavye ses vs... Bir de o şekilde açmayı deneyin.

@swatcyp

Dediklerinizin hepsini denedim. Sonuç olumsuz oldu.

Yalnız bir şey denedim. Anakart alındığında en güncel BIOS sürümü vardı. Bende bu Anakart Ivy Bridge işlemci desteğini BIOS güncellemesi sonrası kazandığı için, en eski BIOS sürümlerinden başlayarak hepsini tek tek kurdum. En sonunda ise yine en güncel BIOS sürümünü kurdum. Şu an yeniden başlatma olmadan problemsiz çalışıyor. Ama yaptığım işlemin bir mantığı var mı bilmiyorum.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Buna bir açıklama getirebilir misiniz?

1.jpg

Güç gidip geldikten sonra da BIOS ayarlarında hata olabiliyor, siz sıradan giderek güncelleme yapınca hata çözülmüş. Evet mantığı var, bazı Firmware, BIOS, yazılım vb. güncellemeleri, yazılım geliştirici tarafından bir önceki sürüm üzerinde test ediliyor. Sürüm atlayınca öngörülemeyen bir hata olabiliyor.

Özetle güncelleme sorun çözmezse, BIOS şüphelerini ortadan tam kaldırmak için adım adım, sürüm sürüm güncelleme yolunu deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı