Bilgisayar açılıyor ama ekran gelmiyor

yaraliordek

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar dün her gece yaptığım gibi önce kasayı sonra monitörü açtım.
Fanlar, ekran kartı ve anakart olması gerektiği gibi açıldı ama klavye mouse ve kulaklığın ışıkları yanmıyordu. Monitöre de görüntü gitmedi. Yaklaşık 20 dakika kasayı kapatıp açtım sonunda açıldı ve American Megatrends ekranı geldi, F1'e basarak BIOS'a girdim ve BIOS'tan çıktım bilgisayar açıldı.

Ertesi gün babam normal bir şekilde bilgisayarı açmış, internette gezinirken bilgisayar kapanmış. Tekrar açmaya çalıştığında açılmadığını söyledi. Bu gece de açmaya çalıştım yine aynı şey oldu bu sefer biraz daha araştırdım, statik elektrikle ilgili bir şeyler gördüm, statik elektriği boşaltmayı denedim hiçbir şey değişmedi.
Sorunun PSU'dan kaynaklı olabileceğini de gördüm. Sonra bütün kabloları çıkarıp tekrar taktım ve açmayı denedim, bir iki denemeden sonra açıldı ve aynı şekilde BIOS'a girdim.
Sistem özelliklerim:
Kasa: ASUS TUF GT301.
GPU: ASUS Dual Radeon RX 6700 XT OC 12 GB GDDR6 192bit.
CPU: Ryzen 5 5500.
RAM: G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL18.
Anakart: ASUS Prime A320M-K.

Ve sorun şu ki PSU modelini bilmiyorum. Hazır sistem olarak aldım.

Şu an performans olarak sistemde hiçbir sıkıntı yok.

Yardımlarınızı bekliyorum. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU konumu kasanın en altında olur.
Sol arka kısımda kalır.
Kasanın kapağını açın PSU modelini bizimle paylaşın.
Hazır sistem olarak nereden satın aldınız?

Vatandan aldım, dün camı açtım ama hangisinin PSU olduğunu çözemedim ama onun da ASUS TUF olduğunu hatırlıyorum.

PSU'dan, herhangi garip bir ses geldiğini de hatırlamıyorum. En erken gece 1 de evde olabilirim bu yüzden şu an bakamıyorum.

6700 XT ekran kartı için minimum 650W bir PSU gerekiyor.
Kullandığınız PSU hangi marka ve kaç watt olduğunu öğrenin.

O da olabilir bilmiyorum ama ASUS TUF olduğunu hatırlıyorum.

PSU yu söküp voltaj testi yapabilirsiniz. 12w 5w kanallarını kontrol edin. RAM i söküp ram ayaklarını silgiyle temizleyin belki ordan kaynaklı bi statik elektiriklenmeyle sistem anakartta güç kesintisi yapmış olabilir. Onun haricinde bu işlemleri önlem amaçlı ekran kartınızı söküp yapmanızı öneririm.

Geri
Yukarı