Bilgisayar alamamak

Hocam ben lisedeyim yurtdışı na gitme isteğim var ama biraz geçmi kaldım dil öğrenimi için bilmiyorum
Daha genceciksin. Bu yaşta geç kaldığını düşünmek saçma olur. Senin yaşıtların bir sürü genç liseyi bitirecek, birçoğu ingilizce varsa eğer almanca vs gibi bölümleri felan okuyacak üniversitede. Kimi tercüman olacak, kimi öğretmen vs vs. Daha henüz eğitim çağındasın. Dediğim gibi. Chat Gpt, Microsoft bing ai gibi yapay zekaları kullan. Onlara sor. Googlede araştırmaktan daha kolay cevaplar bulabiliyorsun. Erasmus ve Work and travel programlarına nasıl katılınabilinir. O olmasa dahi dil okulu ile gidip oralarda kalıp yaşayanlar var. Tabi bunun için bir miktar para gerekli olabilir. Bazı kimseler gidip kredi çekip resmi yollarla gidiyor kimisi kaçıyor. Sonra oralarda çalışıp o krediyi ödüyor. Yani daha yolun başındasın. Araştır. Ben keşke senin yaşlarında olsaydım. Ama ben bile henüz geç kaldığımı düşünmüyorum. Bugün bir dil kursuna gidiyim A2 belgesini alırım ama vaktim yok. Çalışıp aileme bakmam gerekiyor. Wat, erasmus için dil bilmek gerekli mi bilmiyorum ama sanmam. Birde oraya gidince orada nasıl kalınır onuda araştırmak soruşturmak gerekli. Sonuçta bunlar süreli sınırlı seyahatler oluyor. Orda kalmanın yolu yordamı varda nasıl oluyor bir bilgim yok. Ama kesinlikle geç kaldığını felan düşünme. Yaşın kaç ki geç kalmış olasın. Görende 50 yaşında sanacak :)

Bilgisayar alsaydın 3-5 oyun oynar köşeye atardın. Ulaşamadığın için sana matah bir şeymiş gibi geliyor. Hepimiz istediğimiz bilgisayarı alamadık hatta iş güç sahibi olan bile hala alamıyor o istediği bilgisayarı. Alırsa biliyor artık bu saatten sonra bir işe yaramaz çocukken bir anlamı vardı. Hepimiz istediğimiz hayatları yaşamıyoruz yapacak bir şey yok. Şanslı ve şanssızlar var.

Çağımızın insanlarının, gençlerinin, çocuklarının çağımızın teknolojisinden faydalanamaması, buna ulaşamaması, bir kere geldiği şu hayatta mutlu olamaması gerçekten üzücü. Benim de çocukluğum yokluk içerisinde geçti. Hala pek farklı sayılmaz. 2010'dan kalma PC kullanıyorum.

3 aydır araba yıkıyorum, köşede de biraz para vardı ancak bir PC parası toplayabildim. Çocukken karıncalanan durmadan sürekli yukarıdan aşağı kayan, sadece 1-2 kanalı çeken bir televizyonumuz vardı. Sabah saatlerinde o TV'den bazı çizgi filmler yayınlanırdı güç bela onu izlemeye çalışırdım. Yarım yamalak teknolojik tek eğlencemiz buydu. Genelde sokakta eğlenirdik. Yaşım 28. Bu yaşıma kadar pek düzgün bir işte çalışamadım. Hep saçma absürt işler. Diyarbakırlıyım burada iş imkanları kısıtlı. İşimi görecek bir PC ancak bu yaşımda alabileceğim.

Allah şahit Türkiye'de yoksul gençlerin, çocukların durumu yüreğimi parçalıyor. Biz çocukken mahrum kaldık onlar bari kalmasın istiyorum ama yok. Hükümet bizim gibi düşünmüyor. Hükümet sadece kendi ailesini, yakınlarını ve çevresini düşünüyor. 1150 odalı saraylarında itibardan tasarruf olmaz diyerek her gün milyonlarca lira harcıyorlar. Dostum yaşın çok genç. Dil öğren ve bu ülkeden git. Work and travel, Erasmus gibi şeyleri kolla ve kapağı bir şekilde o ülkelere atmaya çalış. Nasıl yaparsın bilmiyorum. Bunun içinde bir miktar para gerekli ama ben başka bir çözüm yolu bulamıyorum. Yolu olsa ben de giderim ama şu an mümkün değil. Çok üzgünüm.
Hocam çok haklısınız bunun sebebi belli ama o konuları biliyorsunuz hiç girmeyelim anlamadıysanız (iktidar)

Bilgisayar alsaydın 3-5 oyun oynar köşeye atardın. Ulaşamadığın için sana matah bir şeymiş gibi geliyor. Hepimiz istediğimiz bilgisayarı alamadık hatta iş güç sahibi olan bile hala alamıyor o istediği bilgisayarı. Alırsa biliyor artık bu saatten sonra bir işe yaramaz çocukken bir anlamı vardı. Hepimiz istediğimiz hayatları yaşamıyoruz yapacak bir şey yok. Şanslı ve şanssızlar var.
Hocam işin acı verici kısmı sadece bilgisayar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı