Bilgisayar alarak hayatımı nasıl berbat ettim?

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
19 yaşındayım. Bundan 2 sene önce üniversite sınavına hazırlanırken sınav sonrası için hedef ve isteklerim vardı. Önce iyi bir okul kazanmak, daha sonra iyi bir oyun bilgisayarı almak. Lise hayatım boyunca bunun hayalini kurdum. Pahalı, her oyunu açabilecek bir sistem toplayacaktım. Sınav bitti okulu tutturduk vesaire derken biriktirmiş olduğum parayla gidip vatandan hayalimdeki bilgisayarı aldım. Kurulumunu yaptılar ve evime kadar getirdiler. Fazla uzatmayayım. O günden sonra hayatım adeta mahvoldu. Bağımlı hale geldim. Çevremde bir tane bile arkadaşım kalmadı. Zaten asosyaldim iyice asosyal biri oldum, ki bu asosyallik antisosyalliğe dönüştü. Arkadaş istiyorum, yapmaya çalışıyorum ama aşırı derecede soğuk davranıyorum, uzaklasiyorlar benden. Hayat enerjim kalmamış, bitmişim. Bir hedefim kalmadı. Kendime yeni hedefler belirliyorum anında vazgeçiyorum. Sanki bilgisayar her şeyime yetiyormuş gibi, o varken kimseye ihtiyacım yokmuş gibi... Çok iyi anlaşabileceğim birisiyle bile anlaşamıyorum. Kız arkadaş yapamıyorum kendime. Kızlarla konuşmaya bayılırdım, onlar bana daha yakın gelirlerdi. Artık onlar da yok. Benimle konuşurken insanlar sıkılıyor çok net fark edebiliyorum bunu. Neyse siz siz olun yapay dopaminden uzak durun. Bir bağımlılığınız falan varsa onu terketmeye çalışın, yoksa benim gibi mallaşırsınız.

19 yaşındayım. Bundan 2 sene önce üniversite sınavına hazırlanırken sınav sonrası için hedef ve isteklerim vardı. Önce iyi bir okul kazanmak, daha sonra iyi bir oyun bilgisayarı almak. Lise hayatım boyunca bunun hayalini kurdum. Pahalı, her oyunu açabilecek bir sistem toplayacaktım. Sınav bitti okulu tutturduk vesaire derken biriktirmiş olduğum parayla gidip vatandan hayalimdeki bilgisayarı aldım. Kurulumunu yaptılar ve evime kadar getirdiler. Fazla uzatmayayım. O günden sonra hayatım adeta mahvoldu. Bağımlı hale geldim. Çevremde bir tane bile arkadaşım kalmadı. Zaten asosyaldim iyice asosyal biri oldum, ki bu asosyallik antisosyalliğe dönüştü. Arkadaş istiyorum, yapmaya çalışıyorum ama aşırı derecede soğuk davranıyorum, uzaklasiyorlar benden. Hayat enerjim kalmamış, bitmişim. Bir hedefim kalmadı. Kendime yeni hedefler belirliyorum anında vazgeçiyorum. Sanki bilgisayar her şeyime yetiyormuş gibi, o varken kimseye ihtiyacım yokmuş gibi... Çok iyi anlaşabileceğim birisiyle bile anlaşamıyorum. Kız arkadaş yapamıyorum kendime. Kızlarla konuşmaya bayılırdım, onlar bana daha yakın gelirlerdi. Artık onlar da yok. Benimle konuşurken insanlar sıkılıyor çok net fark edebiliyorum bunu. Neyse siz siz olun yapay dopaminden uzak durun. Bir bağımlılığınız falan varsa onu terketmeye çalışın, yoksa benim gibi mallaşırsınız.

Hocam aslında hayatınızı mahveden bilgisayar değil sizsiniz, tamamen nasıl kullandığınıza bağlı bu durum. Tabii ki de 7/24 PC başında olmak normal değil sosyalleşmek lazım fakat sizinki ayrı bir boyut umarim en kisa sürede eskisi gibi olmanız dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Bilgisayar sadece oyun aracı olarak görülmemeli. Bilgisayar çok kapsamlı bir araçtır sadece oyun oynamak için alınmamalı / kullanılmamalıdır bu tamamen seninle alakalı bir durum dostum. Bilgisayarı bir şeyleri araştırma yeni bir şey öğrenme gibi gibi kendini geliştirecek bir takım şeylerde bulunabilirsin. Sadece oyun tarafından bakacak olursak tabii ki de kötü bir durum ama bilgisayarda yapabileceklerini keşdefedersen o zaman bilgisayarın ne kadar iyi bir araç olduğunu anlarsın.

Kız arkadaş yapamıyorum kendime.
Bu bir sorun değil genel olarak çoğu kişide var. Şimdilik gerek de yok.
Zaten asosyaldim iyice asosyal biri oldum, ki bu asosyallik antisosyalliğe dönüştü. Arkadaş istiyorum, yapmaya çalışıyorum ama aşırı derecede soğuk davranıyorum,
Kafa dengi birini bulmak zaman alabilir. Bağımlılıkla başa çıkmanın en kolay yolu ondan(bilgisayardan) veya oyunlardan anlık yoksun olmak.

Bilgisayarınız yerinde durabilir uzak durmayın ama bir hobi edinin. Atıyorum bisikletiniz olsun, hobi amaçlı çıkın sürün. Etrafı izleyin, rüzgarı hissedin. Sağlık açısından da faydalı, çevre de edinebilir arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Buna bütçeniz yetmedi, sabah kalkıp çıkın koşmaya başlayın. Nasıl koşulur, nerede koşulur ve öncesinde sonrasında neler yapılır gibi.. Belki kendinizi geliştirdikçe farklı aktivitelere devam eder kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu örnek sadece bilgisayar için değil, herhangi bir bağımlı olacağınız şey için geçerli olabilir. Tadında kalmalı her şey.

Geri
Yukarı