Hayatımı nasıl düzelteceğim?

hazernag

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
16 yaşındayım. Farkında olmama rağmen maddelerden daha tehlikeli şeylere bağımlı haldeyim. Her sabah uyandığımda ilk işim telefona bakmak oluyor ve belki 1-2 saat öyle gidiyor bazı zamanlarda. Sonrasında yüzümü yıkıyorum dişimi fırçalıyorum vb. yemeği bile düzgün yemiyorum. Şubata kadar spor yapıyordum onu da bilinçsiz yaptığım için karaciğer ve böbrek yorgunluğu yarattı. Saçım döküldü ve bir sürü sivilce çıktı ve etkilerini hala gösteriyorlar. Dışardaki insanlarla alakalı hiçbir sorunum yok ama kendimi görünce kafam karışıp duruyor. Gece yatarken bir şey bekliyormuş gibi internette her yeri kontrol ediyorum. Tuvalete girerken telefon, çıkarken telefon kullanıyorum. Eskiden hiç böyle şeyler yaşamazdım. Her şeyin farkındayım ama bilmiyorum. Sabah yine kalktığımda aynı şeyler olacak. İnternetteki "aynı döngüden kurtul yoksa istediğin hayat için çabalayanları izlersin" gibi bir sürü hayatımı negatif yönde etkilediğimi söyleyen sözleri de okudum ama hala aynı şeyleri tekrarlıyorum. Aranızda böyle olup kurtulabilen biri bana da formülünü verebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de sizinle benzer bir durumdayım ama yavaş yavaş bu durumdan kurtulmaya başladım. Kendinize yapacak başka şeyler bulun. Bunlar sevdiğiniz şeyler olsun. Örneğin; Ben günlük olarak İngilizcemi geliştirmeye vakit ayırıyorum, burada insanlara yardımcı oluyorum, bazen bir şeyler yazıyorum vs. Bunun dışında hayatınızı düzenlemek bir ajanda edinebilirsiniz. Kendinize günlük, haftalık ve aylık hedefler belirleyin.

Eğer okuyorsanız hangi mesleği yapmak istediğinize karar verin ve o doğrultuda çalışın. Okul biraz da olsa sizi bu durumdan çıkartır. Ama unutmayın ki kendinizin kurtarıcısı yine sizsiniz ve her şeyden önce bu durumdan kurtulmayı kendiniz istemelisiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı