Bilgisayar almak vs yatırım yapmak

LeadyPawa

Hectopat
Yer
Avrupa'nın kıskandığı yer
Daha fazla  
Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim, bilgisayar alabilmek için ve biraz da birikim olsun diye yaklaşık 1 yıldır borsa İstanbul, dolar, euro, altın ve gümüşe para yatırıyorum. Yaklaşık 35k civarı bütçe sahibi oldum. Sınava çalıştığım için oyun oynama gibi bir derdim şu anlık yok ama üniveristeye geçince tekrar oyun oynamaya başlayacağım. Ancak o zamana kadar PC fiyatları acayip uçar diye korkuyorum. Sizce yatırımlara devam mı etmeliyim yoksa PC mı almalıyım?

Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim, bilgisayar alabilmek için ve biraz da birikim olsun diye yaklaşık 1 yıldır borsa İstanbul, dolar, euro, altın ve gümüşe para yatırıyorum. Yaklaşık 35k civarı bütçe sahibi oldum. Sınava çalıştığım için oyun oynama gibi bir derdim şu anlık yok ama üniveristeye geçince tekrar oyun oynamaya başlayacağım. Ancak o zamana kadar PC fiyatları acayip uçar diye korkuyorum. Sizce yatırımlara devam mı etmeliyim yoksa PC mı almalıyım?
Yatırımlara devam et.

Şöyle diyeyim bilgisayar alırsan para kaybedersin.
Yatırım yaparsın para kazanırsın :)

Parayla eğlene bilirsin nasıl ?
Spor - Sinema - Gezi (yurt içi/dışı) - sorumluluk -

Bilgisayar alırsan nasıl eğlenirsin ?
Muhtemelen yukarıdakilerin hepsini yapa bilirsin ama çok daha geç yaparsın. Not : Bilgisayar aldığın zaman artık eski zevki vermiyor. Kendi kişisel deneyimim. Lütfen kendin için bilgisayara alma.

Bugün internet yoktu kablosu yüzünden şimdi hallettim iyi ki gitmiş ciddiyim bak bilgisayar mı desem mavi ekran mı desem her neyse harbiden adamı hayatta çekip alıyor. Yok ediyor hayatını.

Psikoloji falan kalmıyor artık rekabet oyunları oynamaktan sabrım kalmadı ne ufak şeye sinir oluyorum. Bilgisayarın gram yararı yok keyfi kullanımda emin ola bilirsin. Odağını bozar, konuşmanı bozar, postürünü maffeder, zamanını maffeder şunu alacağına 20 bin lira mesela ya git 20 bin lirayı yak en azından sadece parana yazık etmiş olursun kendine değil. Abim olmasa ilk işim bu bilgisayarı satmak olur.

Ben her ayda minimum bilgisayar başındayım (20 saat) şu ayda 20 saat spor yapsam. Şuan işte 3D yazıcı aldım onunla uğraşıyorum kafam rahatladı oyun moyun boş işler. Ekrana ne var bilmiyorum nikotin mi var vanilya kokusu mu var bağımlılık yapıyor.

Her neyse arkadaşım uzun lafın kısası bilgisayarı eve sokma. Çocuğum olursa kendime sözüm var 18-19 yaşına gelene kadar minimum teknoloji olacak hayatında. Oyunda oynayamazsın merak etme oyunlar dolar kurunu geçti ben gibi hemen oyunda sıkılıyorsan ve milletin hakkına girmiyeyim diyorsan 1-2 yıl içinde PC nin masrafını geçiyor oyunlar.

Son düzenleme:

Bence yatırımlara devam et. Senin açından daha iyi olur.

Korkunuz PC fiyatlarının uçması ise TL de olmadığınız için, çok çok fazla etkilenmezsiniz. Sırf fiyatlar artacak diye sınava hazırlık gibi önemli bir dönemde kafanızı buna yormanıza bile gerek yok.

Teknoloji ilerler fakat fiyatlar dolar bazında aşağı yukarı aynı kalır. TL'yi kenara bırakıyorum, bugün $1000'a alacağın PC, 3-5 sene sonra $1000'a alacağın PC tarafından tokat manyağı edilir.

Bu sebeple bugün PC için acelen yoksa bütçeni dolara çevirmen bile yeterli. Tabii TL yerine döviz, altın, mevduat vb. ne almak istediğin sana kalmış.

Teknoloji ilerler fakat fiyatlar dolar bazında aşağı yukarı aynı kalır. TL'yi kenara bırakıyorum, bugün $1000'a alacağın PC, 3-5 sene sonra $1000'a alacağın PC tarafından tokat manyağı edilir.

Bu sebeple bugün PC için acelen yoksa bütçeni dolara çevirmen bile yeterli. Tabii TL yerine döviz, altın, mevduat vb. ne almak istediğin sana kalmış.
Adamım sende bilgisayar alarak dropshipping yap, işte motivasyon rehberi!

Bilgisayar alman daha iyi, yatırım uzun vadeli olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı