Bilgisayar aniden donuyor

TimorYuan2

Kilopat
Yer
İstanbul/Bağcılar
Daha fazla  
Bugün büyük bir hataya düştüğümü fark ettiğim gündür. Bilgisayarımı her seferinde fişi aniden çekerek veya düğmeye basılı tutarak kapatırdım, tavsiyelere de kulak asmazdım. Aslında içten içe bilirdim sıkıntılı bir şey olduğunu ama yapardım işte...

En sonunda dün bir video izlerken aniden bilgisayarın ekranı dondu ve dırrrr diye bir ses gelmeye başladı. Sonrasında anladım hatamı fakat artık çok geçti...

Bugüne kadar düzgün kapatsam da artık ne faydası vardı ki tekrardan donuyor, hatta ve hatta açılmıyor, açılsa bile bazen açılır açılmaz donuyordu. En sonunda hangi parçanın mevta olduğunu öğrenmek için böyle bir konu açayım dedim...

Sizce hangi parça bozulmuştur? HDD, SSD veya ekran kartı olabilir diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün büyük bir hataya düştüğümü fark ettiğim gündür. Bilgisayarımı her seferinde fişi aniden çekerek veya düğmeye basılı tutarak kapatırdım, tavsiyelere de kulak asmazdım. Aslında içten içebilirdim sıkıntılı bir şey olduğunu ama yapardım işte...

En sonunda dün bir video izlerken aniden bilgisayarın ekranı dondu ve dırrrr diye bir ses gelmeye başladı. Sonrasında anladım hatamı fakat artık çok geçti...

Bugüne kadar düzgün kapatsam da artık ne faydası vardı ki tekrardan donuyor, hatta ve hatta açılmıyor, açılsa bile bazen açılır açılmaz donuyordu. En sonunda hangi parçanın mevta olduğunu öğrenmek için böyle bir konu açayım dedim...

Sizce hangi parça bozulmuştur? HDD, SSD veya ekran kartı olabilir diye düşünüyorum.

Olay görüntüleyicisnden raporu paylaşın.

Genelde donmalar CPU çok ısındığı zaman olur. Bu CPU nun alev almasını engellemek içindir. Aidata 64 ve Hwinfo programlarıyla derecelerinize bir bakın.

Tamamdır, şuan açıldı. Bahsettiğiniz hata raporunu paylaşıyorum. Bahsettiğim gibi kafasına göre bazen açılıyor, bazen açılmıyor.
Olay görüntüleyicisnden raporu paylaşın.
Bahsettiğiniz ekranın tam olarak hangi kısmını paylaşmamı istiyorsunuz?

Bios ekranı dahil gelmiyorsa CMOS resetleme yapın veya BIOS pilini çıkarıp 5-10 dk. bekletin işlemlerin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız lütfen video izleyip yapın.

Sorun HDD/SSD de olsa en azından BIOS ekranı gelmesi lazım.
CPU, GPU veya RAMlerde sorun olabilir o yüzden ana kartınızın modelini bilmiyorum fakat ram yuvalarının alt tarafında DEBUG ışıkları olur hangi parçada sorun var oradan anlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı