Çözüldü Bilgisayar birden Kernel Power 41 hatası verip kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LastJedi

Hectopat
Yaklaşık 2-3 ay önce yeni bir masaüstü bilgisayar topladım. İlk başlarda sıkıntı yoktu ama topladıktan 2-3 hafta sonra aniden görüntü ve ses gidiyor, klavye ve mousedaki ışıklar sönüyor, kasa susuyor ama kasanın ışıkları yanmaya devam ediyor. İşlem yapamıyorum sadece reset atarak düzeliyor. Çok rastgele oluyor bezen bilgisayarı ilk açarken şifre girdiğimde, bazen sadece tarayıcıda gezerken, bazen de oyun oynarken yapıyor. Olay görüntüleyicisine baktığımda 41 (63) kernel Power hatası diyor. Bir çözüm bulamadım maalesef, sıfırdan kurulum yaptım HDD yerine gittim SSD aldım fazlandan fan taktım, BIOS en son sürümde ama sorun çözülmedi.

İşlemci: Ryzen 2600.
Anakart: ASUS TUF B450-PROGAMING
Bellek: Crucial 8 GB Ballistix sport LT DDR4 3000MHz.
PSU: Xigmatek 500W.
Ekran kartı: Sapphire RX 580 Pulse.

Çözüm
Merhabalar, ben de sorunumu format, XMP gibi şeylerle halledemedim. Sorunum yazılımsaldı. MSI Dragon Center yazılımı kullanıyorsanız bende bu sorun teşkil ediyordu. Uzun uğraşlar sonucunda sorunum bu sefer çözüldü. Dragon Center kendi kendine voltaj veya hız sabitleme mi yapıyor kendi güç modlarında anlayamadım açıkçası. Zaten sorunun başlama zamanına bu yazılımın kurulması da denk geliyor ve şüpheliler arasındaydı. Ama en son şüphelendiğim yer oldu ne yazık ki. Bunu silip yine eski MSI Command Center yazılımını kurdum. Umarım yardımcı olur. Ayrıca OCCT programında hata aldığını söylemişsin. Sende de aynı sorun olabilir. Anakartına göre eğer bu tarz uygulaman varsa bir göz atabilirsin.

Sonradan OCCT programını kullanırken ekran kartında da kapandı. XMP'yi kapattım bir de gene Technopat forumda benzer bir başlıkta gördüm. Benim işlemcim Ryzen 5 2600 ve galiba 3000 MHz RAM'i desteklemiyormuş. İşlemciyi 3.4 GHz'e çektim ve RAM'leri 2933 MHz'e çektim. Ardından tekrardan OCCT ile test yaptığımda kapanmadı hattan en yüksek ayarda 1 saat çalıştırdım hata almadım. Şimdilik çözüldü gibi. İnşallah tekrar hortlamaz.
Az önce uyanöp PC'yi açtım fakat monitör, klavye ve fareye elektrik gelmedi. Kasada ise işlemcinin fanı çalışıyor ama ekran kartının fanlari dönmüyor. BIOS ekrani bile yok bilgisayarda. Ne yapabilirim ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı