Bilgisayar boşta ve yükte iken birden kilitleniyor

omerfarukunal01

Hectopat
Yer
ORDU
Daha fazla  
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000 M2 SSD 500GB
Ekran kartı
MSI 1660 S GAMİNG X OC 6GB
Anakart
MSI B450 A PRO MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Bilgisayarımı açtığımda gezinirken veya oyuna girerken birden kilitleniyor. Ekran açık ve bilgisayarım çalışır vaziyette iken karşılaşıyorum.

Yaptığım çözüm denemeleri:

Temiz Windows kurulumu.
BIOS son sürüm güncelleme.
Ekran kartı driverını son sürüme güncelleme.
BIOS'u fabrika ayarlarına döndürme.
Benchmark testleri.
Memtest86 ile RAM testi.
M.2 SSD Firmware güncellemesi.
HD Tune disk sağlığı taraması.

Ama bir sonuca varamadım.

Bilgisayarımı garantiye yolladım. Yaklaşık 2 günden beri test yapıyorlar. Bir sorunla karşılaşmadıklarını söylüyorlar. Bilgisayarım şu an bile testte. Hala teste devam edilmesini rica ettim ama sorunla karşılaşmayacaklar gibi duruyor. Acaba sorunum USB aygıtlarında olabilir mi? Klavye mouse vb. HDMI kablom akılma gelenler bunlar. Bu aygıtlar kısa devre yaptırabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
W11 kullanıyorsun değil mi?

Windows 10 kullanıyorum. Daha stabil olduğu için.

Güncellemelerin yapılmış olduğundan emin ol. W11'de bu sorun mevcut. Durduk yere bazen masaüstü donabiliyor, son güncelleme epey düzeldi bu durum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güncellemelerin yapılmış olduğundan emin ol. W11'de bu sorun mevcut. Durduk yere bazen masaüstü donabiliyor, son güncelleme epey düzeldi bu durum.
siz demi yaşıyorsunuz bu durumu ? şuan bilgisayarım garantide ve test yapılıyor 2 gündür. Bir sorunla karşılaşmadıklarını söylüyorlar. Garanti de iken bilgisayarımda böyle sorun görülmemesi de garip geliyor. Windows kaynaklı olsa onlarda karşılaşırdır diye tahmin ediyorum.

Siz değil mi yaşıyorsunuz bu durumu?

Evet W11'de ara sıra masaüstünde donmalar mevcut işletim sistemi ile alakalı. Daha önceden çok fazlaydı güncelleme geldikçe düzeldi şimdi ise 1000 de 1 oluyor bu olay.

Evet W11'de ara sıra masaüstünde donmalar mevcut işletim sistemi ile alakalı. Daha önceden çok fazlaydı güncelleme geldikçe düzeldi şimdi ise 1000 de 1 oluyor bu olay.
Bilgisayarıma şuanda test yapılıyor. Bir hata ile karşılaşmadılar. Yazılımsal olsa serviste bu durumda karşılaşmaz mıydı ?

Bilgisayarıma şuanda test yapılıyor. Bir hata ile karşılaşmadılar. Yazılımsal olsa serviste bu durumda karşılaşmaz mıydı ?
1000 de 1 olan bir olay ise benim pc gibi şans eseri olarak adamlara denk gelmez. Yani sorun bulunamadı deyip gönderirler geri ama eğer sistemsel bir sıkıntı ise çözümü orda elbet bulurlar.

Garanti bu süreçte ne diyecek bakalım. Senin yaşadığın durumu biraz bahseder misin rica etsem hocam

1000 de 1 olan bir olay ise benim pc gibi şans eseri olarak adamlara denk gelmez. Yani sorun bulunamadı deyip gönderirler geri ama eğer sistemsel bir sıkıntı ise çözümü orda elbet bulurlar.
Garanti bu süreçte ne diyecek bakalım. Senin yaşadığın durumu biraz bahseder misin rica etsem hocam

Son düzenleme:

Tabii, mesela masaüstünde bilgisayar boş kalınca yada bir klasöre tıklayınca tepki vermiyordu hiç bir şekilde. Ama altını çizerek söylüyorum sadece masaüstü tepki vermiyordu, yani görev çubuğu çalışıyordu. Spotify, Steam, Edge vs. hep görev çubuğundan erişim sağlıyordum ben . Ama güncellemeler ile düzeltildi şu an yok denecek sayıda başıma geliyor bu olay .

Yeni konular

Geri
Yukarı