Bilgisayar çok ısınıyor

KayaEmirhan06

Hectopat
Öncelikle merhabalar. Mersin'de şu an nemin içinde terleten sıcaklıkta yaşıyorum. Kasa ekipmanları çok ısınıyordu termal macunları yeniledim (doğru uygulandı+kaliteli macun).Kasamın arkasında egzoz için 2 tane 5Cm'lik küçük fan takma yeri var. Fakat küçük fanım olmadıgı için gidip klasik normal büyük fan alıp çapraz taktım çok bir etkisi oldugunu düşünmüyorum. Başka hiçbir fanım yok. Hava sirkulasyonu 0 diyebilirim. Yarın gidip 2 küçük fan alacağım egzoz için aldıgım fanıda yan kapağa soğutma olarak kullanacagım ve önde bir fanlıkyerim var orayada takmayı düşünüyorum. GTA 5 Very High ayarlarda işlemci %50 %60 kullanılırken 70 derece. Ekran kartı %100 kullanılırken 85 derece. Bu sıkıntı yaratır mı? Çok mu yüksek sıcaklıklar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mersin için normal diyebiliriz. :) İşlemci sıcaklığı gayet iyi. Ekran kartı için özel fan eğrisi oluşturabilirsiniz. 85 derece kartı öldürecek bir sıcaklık değil ama uzun vadede yıpratabilir.

Esenlikler hemşerim. :) Memleketimiz sıcak biliyorsun. Kasanı eğer etrafı kapalı bir bilgisayar masasıyla kullanıyorsan öncelikle masanın üzerine almanı öneririm sıcaklar bitene kadar... Malum hissedilebilir sıcaklık gündüzleri özellikle 39 dereceye kadar çıkmakta.
Kasanı ve bağlı donanımları yazarsan daha doğru bir cevap yazabiliriz... Şimdiden geçmiş olsun.

Sağolasınız :) .Kasayı masanın o kapalı alanında 90 derece işlemci gördüğümden beri kullanmıyorum.Masadada değil yanımda bir sehpada yatay şekilde duruyor daha rahat olması için.Evde suan 5cm lik bir küçük fan buldum ve arkada kullandıgım o büyük fanı yan kapağa soğutma olarak taktım.Şuan bir soğutma ve bir egzoz var.İşlemci şuanlık 6 7 derece serinledi.Egzoz küçük fan oldugu için 2 yer var ikinciyi takınca cok iyi olur.Ekran kartı serinlemesi ise 2 derece.Ekran kartı için ne yapabilirim şuanlık bilmiyorum bunun için tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bence en güzel çözüm ileriye yönelik; hatta ekipmanları değiştirsen dahi evladiyelik olabilecek bir kasa... Özellikle geniş ve havadar kasalar bizim memlekette can simidi olabilir... Kasaya ve güç kaynağına harcanacak paraya acımamak lazım (Bilmem kaç bin liralık bir sistemi onlara emanet ediyorsun.). Bütçen varsa gerçekten giriş sınıfı güzel hava akışlı bir kasa seni donanım yanmalarından koruyabilir...
Kullandığın kasa eskiyse eğer; önerim acilen değiştirmen...

Eski ama maddi sıkıntım var şimdi elime para geçti ssd yi alıcam maalesef.Hani bu kasa için şuan bir egzoz daha takıp önden bir fan daha takıcam.Olabildigince serin yapmaya calısacagım.Şöyle birşeyde var suan mersin cok sıcak.Hani birde gta 5 full ayarlar herşey.Gayet normal gözüküyor.CSGO da full ayarlar 75 mesela

O zaman önerim güzel soğutmalı ve hava akışlı bir kasa alana kadar lütfen full ayarlarda oynama, hatta mümkün olduğunca ayarları kıs (Tecrübeyle sabit, geçen ay anakartım yandı.)... Anakartın, cpun veya gpun yansa fazladan tekrar zora sokar seni. Bir de evinde vantilatör çalıştırıyorsan; (Ki Mersin sıcaklarında şarttır) lütfen vantilatörü kasaya da, sana da :D üfleyebileceği bir şekilde yerleştir...

Evde klima tek odada var oda klasik salonda.Vantilatör ise yok.Eğer ayarları düşürürsemde darboğaz oluyor ve drop fps düşüş yaşıyorum.Darboğaz olmasa o sorunu çözsem direk düşürürüm ayarları zaten.İnternette baktım adam ayarları rx 560 low yapıyor ekran kartı gene %100 bende kullanım düşüyor drop oluyor.Mecbur bir egzoz bir soğutma daha takacağım.Daha yeniki iyi değerler gösterdi inşallah diğer fanlarda etkiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı