Bilgisayar dizi izlerken göz kırpıyor, oyun oynarken renk soluyor

mirainep

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 yıldır Monster marka bir bilgisayar kullanıyorum. Tulpar T7 v 22.1 kullandığım bilgisayar. Bilgisayarın BIOS kısmında switchable Graphics diye bir alan var ve ben performansı arttırmak amacıyla dGPU seçili kullanıyordum. Mart ayında bir anda ekranım yavaşça kararmaya başladı ve ardından bilgisayar açılmaz hale geldi. Servise yolladım LCD ekranı değiştirip geri yolladılar. Fakat bu sefer de oyun oynarken NVIDIA denetim masasında değiştirdiğim renk ayarları bir anda eski halini alıyordu, yani yavaşça solmuyor anlık soluyor. Bunu her oyunda yapıyor. Bunun yanında dizi izlerken eğer NVIDIA'dan titreşimi arttırdıysam önce renk solması ardından da göz kırpması yapıyor. Ben tüm bu sorunlar için monstera 4 kez servise götürdüm. Adamlar her seferinde bilgisayarda bir sorun göremedik (bilgisayar masaüstü ekranında tüm sorunları fotoğraflayıp videolayıp koyuyordum) deyip bana geri yolluyorlardı. En son benden bıkmış olacaklar ki değişim yapacağız dediler. Değişim yaptılar bilgisayarı aldım ve çok sevindim fakat DGPU'ya geçtiğimde hala aynı sıkıntı devam ediyordu. İki farklı bilgisayarda da bunu yaşamam çok saçma geldi bana. Sizce sıkıntı nedir yardımcı olur musunuz 5 aydır dertsiz başıma dert aldım. (ekteki fotoğraflarda ekran renginin nasıl soluklaştığını görebilirsiniz. Bilgisayarın orijinal rengi sol tarataki gibi daha canlı daha doygun fakat bir anda sağ taraftakine dönüyor.)

Dosya Ekleri

• 63e58632-b800-476a-b889-21986453c770.jpg
    63e58632-b800-476a-b889-21986453c770.jpg
    128,4 KB · Görüntüleme: 71
  • c94219af-8ea1-40c2-982a-47c550668ba6.jpg
    c94219af-8ea1-40c2-982a-47c550668ba6.jpg
    124,2 KB · Görüntüleme: 68
Şimdi kendi bildiğimce şöyle anlatmak istiyorum. Intel'in dahili grafik birim Xe veya UHD Graphics tek başına kullanıldığında çok fazla VRAM boyutu olmaması ve size ek ayarlama yaptıramadığı için oyunlarda belli bir süreden sonra dahili GPU ısınıp oyunlarda grafiklerin solmuş gibi göstermesine ve parlaklığın değişmiş gibi görünmesine neden oluyor. (Hatta grafikler bozulabiliyor) Bu yüzden de titreme olayları da olabiliyor. Bunu Intel HD Graphics 520'yi uzun bir süre kullanan kendimden biliyorum. Zamanında o grafikle CS:GO oynarken Dust 2 haritası her seferinde karanlığa kalıyordu. Uyumlu sürücüyü değiştirerek ve CS dosyalarında ayarlamalar yaparak bu sorunu çözüyordum ama şimdiki yeni nesil işlemcilerde stabilite bozulmaması için Windows uyumlu DCH sürücü kurulması gerekiyor. Kısaca yapmanız gereken oyun oynayacağınız zaman ekran kartını kullanmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı