Bilgisayar donması ve "brrr" sesi

klaustur

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, özellikle son birkaç gündür günde en az 2-3 defa karşılaştığım bir sorun var. Bilgisayar (Chrome'da, oyunda fark etmeksizin) bir anda donuyor, ekran öylece kalıyor, kulaklıktan "brrrrrr" sesi geliyor ve örneğin caps lock tuşuna bastığım zaman klavyede ışık yanıp sönmüyor. Yani her şey donuyor. Az önce de mavi ekran yaşadım. IRQL_NOT_EQUAL_OR_LESS hatası. Donanımsal olmasından korkuyorum. Yardım edebilecek var mı?

Son zamanlarda bir bilgisayar parçası değiştirdiniz mi? Parçalardan birisi uyum sorunu yaratıyor olabilir. BIOS güncellemesi yapmanızı tavsiye ederim.

Son zamanlarda bir bilgisayar parçası değiştirdiniz mi? Parçalardan birisi uyum sorunu yaratıyor olabilir. BIOS güncellemesi yapmanızı tavsiye ederim.
Hayır, parça değişimi yapmadım. Acaba sistem geri yükleme bir çözüm olabilir mi diye düşünüyorum.

Hayır, parça değişimi yapmadım. Acaba sistem geri yükleme bir çözüm olabilir mi diye düşünüyorum.

Olabilir. Sorun yaşamadığınız tarihe geri döndürmeyi deneyin.

BIOS güncellemesi de bir çözüm olabilir.

Ekleme: Bu sorunu son zamanlarda mı yaşamaya başladınız yoksa daha önceden var mıydı?

Olabilir. Sorun yaşamadığınız tarihe geri döndürmeyi deneyin.

BIOS güncellemesi de bir çözüm olabilir.

Ekleme: Bu sorunu son zamanlarda mı yaşamaya başladınız yoksa daha önceden var mıydı?
Belki önceden 1-2 kere olmuştur tam hatırlamıyorum, ama özellikle son 1-2 haftadır sıklıkla olmaya başladı. Sistem geri yükleme de yapamıyorum nedense silinmiş geri yükleme noktaları.
BIOS güncellemesi ise hiç yapmadım, ASUS'un resmi sitesinden ufak bir bakındım, WinFlash ile BIOS güncellemesi yapılmış ama bunun riskli olduğunu duydum. Windows üzerinden yapmam ne kadar riskli olur?

Belki önceden 1-2 kere olmuştur tam hatırlamıyorum, ama özellikle son 1-2 haftadır sıklıkla olmaya başladı. Sistem geri yükleme de yapamıyorum nedense silinmiş geri yükleme noktaları.
BIOS güncellemesi ise hiç yapmadım, ASUS'un resmi sitesinden ufak bir bakındım, WinFlash ile BIOS güncellemesi yapılmış ama bunun riskli olduğunu duydum. Windows üzerinden mi yapmam ne kadar riskli olur?

Güvenli olup olmadığını bilmiyorum ama tavsiye etmem.

Aşağıdaki rehberden yararlanabilirsiniz BIOS güncellemesi için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı