Bilgisayar ekranı oyun oynarken gidiyor ancak kasa çalışmaya devam ediyor

RoaX

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Kingston HyperX Fury ddr4 cl16 3200mhz 2x8
Ekran kartı
Sappgire RX580 Pulse 8G 256bit
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
R5 2600
Bütün forumları gezdim neredeyse akla gelebilecek her şeyi denedim. Bilgisayar istikrarsiz çalışıyor. Denediğim çözümlerden bazıları kısa süre çözüm olsa da (downclock) sorun tekrar başlıyor ve bazen de kendi kendine düzeliyor. Ekran kartımı stres testine soktuğumda bazen aniden kapanıyor, bazen de dakikalarca çalışıyor fakat çoğu oyunda kapanma devam ediyor. Bilgisayar kapanıyor ama fanlar dönmeye devam ediyor. Sapphire RX580 Pulse 8 GB versiyonunu kullanıyorum. Birkaç yıldır bir şey olmayan bilgisayar aniden böyle davranmaya başladı. Bilgisayarın garanti süresi ise bitmiş bulunmakta. Bilgisayarcıyada götürmeye çekiniyorum çünkü güvenmiyorum açıkçası. Teknik servise ulaşmaya çalıştığımda beni AMD temsilcisine yönlendiriyor. AMD temsilcisi ise geri ithalatçı firmaya yönlendiriyor. Böyle bir döngüde kaldım.

Anakart: B450M S2H
RAM'ler: Kingston HyperX 2x8GB (16 GB) 3200MHz RAM
Ekran kartı: Sapphire RX 580 8 GB 256 bit
PSU: Sharkoon 650W +80 PSU
İşlemci: Ryzen 5 2600 6 Core

NOT: DDU aracılığıyla yazılımı silip eski WHQL yazılımlarını denedim aynı sorun tekrar etti ve ekran kartının sıcaklık değerleri 80 derece civarlarında.

Yük altındayken mi 80 derece? Ağır oyunlarda 80 derece olması normal. Boştayken böyle ise soğutma sıkıntılı. 95 ya da 100 derecede ekran kartı kendini kapatıyordu galiba. Son olarak ekran kartında problem yoksa PSU kaynaklı olabilir.

Yük altındayken mi 80 derece? Ağır oyunlarda 80 derece olması normal. Boştayken böyle ise soğutma sıkıntılı. 95 ya da 100 derecede ekran kartı kendini kapatıyordu galiba. Son olarak ekran kartında problem yoksa PSU kaynaklı olabilir.
Bunu test edebileceğim bir program var mı ?
Ram XMP açıp hızını elle 2866 ya ayarlayıp öyle deneyin.
Ramler 3200mhz de değil 2400mhz değerlerinde çalışıyor fabrika ayarlarında her şey.
Olay görüntüleyicide ne yazıyor?
nasıl bakabilirim oraya ?

Yeni konular

Geri
Yukarı