Bilgisayar Fanını Çalıştırmayı Unuttum

Yusuf ABAY

Centipat
Kullandığım kasanın fanları kumanda ile kontrol edilebiliyor. Ağabeyim de fan hızını ayarlıyayım derken fanları kapatmış ve böyle bilgisayarı saatlerce kullandı. Bunu fark ettiğimizde çok ısınmıştı bilgisayar. Bende kapağını açıp bilgisayarı kapattım. Sizce bir sıkıntı çıkar mı yoksa sıkıntı çıksaydı çalıştığı esnada çıkar mıydı?

Hocam CPU ve GPU fanı çalıştığı sürece bir şey olmaz. Belirli bir ısıda zaten korumaya geçer. Daha dikkatli olun. Bırakın kasa fanları çalışsın.

İşl.

İşlemci aşırı ısınırsa performansı düşer.

i5 2500 ile 96 dereceyi gördüm ve Turbo Boost'unu bile kapatmamıştı acaba bahsettiğin derece biraz aşağıda olabilir mi?

Benim eski masaüstünde işlemci 80° görünce kapanmıştı bir daha asla eskisi gibi performans alamamıştım işlemcilerin aşırı ısınmasi kesinlikle zarar.

Her işlemcinin kendilerine özgü güç profilleri ısı dirençleri vs var.
Aynı banttan çıkmış olsalar bile 2 işlemci arasında güç ve direnç farkı oluşuyor.
Sanırım benimki biraz dayanıklı.
Sen de biraz şanssızsın.

Cpu fanlarda kontrolcüye bağlımıydı?
Fanlar çalışmasada belirli bir seviyeye kadar soğutucu blok pasif soğutma yapabilir. Fanlar kapalıyken neler yaptın oyun vs. oynadın mı?
pc ısıdan dolayı kapanmadı ise bir sorun olmaz ama o hızlarda çok yogun kullanma

Geri
Yukarı