Bilgisayar Fiyatları Neden Düşmüyor?

Bu hafta dolar yaklaşık 15 civarlarına düştüğü zaman almayı planladığım hazır sistemin fiyatı ortalama 22.000TL'den 16.000TL'ye kadar düşmüştü. Sonrasında dolar düşmeye devam etti ve dolar 11 civarlarındayken alacağım hazır sistemin fiyatı 22.000TL oldu. Acaba bunun nedeni ne olabilir ve fiyatlar düşer mi? Bu konu hakkında bilgisi olanlar varsa beni bilgilendirirse sevinirim. Ayrıca bütün sistemlerde fiyatlar dolar 16-17'iken ki gibi aynı. İyi forumlar...
Dolar 16-17 bandindayken de fiyatlar buydu dogru ama bu urunlerin girdileri 16-17den olmamistir. Muhtemelen bunlar daha dusuk kurdan alinmis mallardir. Dolayisiyla bir gecede dolar dustu diye fiyatlar dusmez. Hem artmayacagi belli degil, stabil bir seviyeye ve stoklar eriyene kadar fiyatlar dusmez. Dolar dustu fakat alinan o malin hammaddesine odenen fiyat dusmedi. Hemen indirim beklememek gerek diye dusunuyorum. Hatta ustune zam gelmezse iyi, zira 8-9 bandindayken alindiysa hammaddeler zam gelme ihtimali yuksek.

Habere göre Erdoğan kripto para için yasa çıkaracakmış bakalım ne olacak. Eğer yasaklanırsa yada vergi konulursa madenciler azalabilir.

12-15 Ocak'tan sonra teknolojik ürünlere indirim gelecek. Şu an ülkeye gelen birçok ürün dolar 16-17 seviyesindeyken gelmişti, yani depodaki ürünlerin fiyatı yüksek olduğu için fiyatlarda yüksek.

Dolar 16-17 bandindayken de fiyatlar buydu dogru ama bu urunlerin girdileri 16-17den olmamistir. Muhtemelen bunlar daha dusuk kurdan alinmis mallardir. Dolayisiyla bir gecede dolar dustu diye fiyatlar dusmez. Hem artmayacagi belli degil, stabil bir seviyeye ve stoklar eriyene kadar fiyatlar dusmez. Dolar dustu fakat alinan o malin hammaddesine odenen fiyat dusmedi. Hemen indirim beklememek gerek diye dusunuyorum. Hatta ustune zam gelmezse iyi, zira 8-9 bandindayken alindiysa hammaddeler zam gelme ihtimali yuksek.
Yadıkların doğru fakat ince bir çizgiyi belirtmek istiyorum. Dolar 14-15 ken alınan ürün dolar 18 ken maliyete göre satılmadı. Adamlar direk zammı koydu ekstra kar etti. Ekstra kar eden yeri geldiğinde de zararı kabul etmeli diye düşünüyorum.

Yadıkların doğru fakat ince bir çizgiyi belirtmek istiyorum. Dolar 14-15ken alınan ürün dolar 18ken maliyete göre satılmadı. Adamlar direk zammı koydu ekstra kar etti. Ekstra kar eden yeri geldiğinde de zararı kabul etmeli diye düşünüyorum.

Bu durumun kötü tarafı ise e-ticaret'e yeni başlayan satıcıların kurun dalgalanmasından etkilenip zararına satış yapmak zorunda kalacak olması.

Sana şöyle anlatayım; pazardan muz almak istiyorsun. Pazarcı bu muzun tanesini 10 paradan aldı. Kâr etmek için en az 12den satıyor. Sonra sen tekrar almak istediğinde pazarcıya muz 15tlden geldiği için 17den satıyor. Pazarcı her zaman olduğu gibi 1 aylık muz aldı. Bu muzu 17den satması gerekiyor ki kâr etsin daha sonra da muz alabilsin. Şimdi anladın mı? (Bu arada arkadaş anlamayacağından değil öylesine muz örneği veriyorum.)

Sana şöyle anlatayım; pazardan muz almak istiyorsun. Pazarcı bu muzun tanesini 10 paradan aldı. Kâr etmek için en az 12den satıyor. Sonra sen tekrar almak istediğinde pazarcıya muz 15tlden geldiği için 17den satıyor. Pazarcı her zaman olduğu gibi 1 aylık muz aldı. Bu muzu 17den satması gerekiyor ki kâr etsin daha sonra da muz alabilsin. Şimdi anladın mı? (Bu arada arkadaş anlamayacağından değil öylesine muz örneği veriyorum.)
Pazarcı 1 aylık aldığı muzları 10 paradan aldıysa stoğu bitene kadar o muzu 12 paradan satmalı. Aynı ay içerisinde muz fiyatları 15 e çıktığında 10 paradan aldığı muzları 17 den satmamalı. Ama pazarcı napıyor tabiki 17 den satıyor. Buna da lafım yok benim. Zam geldiyse satsın 17 den yapsın karını. Ama muz 10 a düştüğünde ben bu muzu 12 paradan satamam yoksa zarar ederim dememeli. Zamanında 10 paradan aldıklarını 17 ye sattığında ettiği karı hatırlayıp bu sefer de zarar etmeyi kabullenmeli.

doların 18 iken firmaların bilgisayar bileşeni aldıgını dusunun arkadaslar.Aralarında fırsatcılık yapanlarda var tabıkı ama doların en az bir kac ay bu stabılıtede kalmasi gerekiyor yada daha da düşmesi.

Geri
Yukarı